Budowa zestawu dla akwarium 170 cm na 60 cm na 50 cm wys

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Budowa zestawu dla akwarium 170 cm na 60 cm na 50 cm wys

Post autor: maateusz »

Jak w temacie zabieram się za budowę zestawu dla akwarium 170/60/50h

Wszystko chciałbym wykonać sam - co mogę oczywiście - dla swojej własnej satysfakcji.

Akwarium mam zamówione rzecz jasna.

Szafkę wykonam sam - nie zdecydowałem jeszcze tylko czy ze sklejki czy z płyty jednak.

Mam nierówną podłogę więc szafkę musiałbym wypoziomować - czyli postawić ją na jakiś regulowanych nóżkach --- nie potrafię nic solidnego znaleźć ? może ktoś wie gdzie mozna jakieś solidne regulowane nóżki dostać.

pokrywa na akwarium - zawsze miałem alu i teraz tez chciałbym tak zrobić - lakierowanie proszkowe już ogarnąłem...ale nie potrafię znaleźć profila -- chodzi mi o coś takiego jak tutaj:




https://youtu.be/qytm6Wyih-g
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:09 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Odradzam płyty jako materiał do budowy szafki pod akwarium. Wcześniej czy później będzie miała kontakt z woda a w efekcie spęcznieje.
Sklejki nie używałem, więc nie doradzę.
Moje szafki i stelaże są zrobione z litego drewna i ten materiał polecam.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

mirukan pisze:Pracowity jesteś :)
Ja bym nie robił żadnych nóżek tylko przy ustawianiu użył poziomicy i podkładek . Ale je nie lubię się przemęczać , wolę obserwować rybki w akwa.
Całkiem dobre nóżki można "ogarnąć" z jakiejś lodówki lub pralki. Jednak biorąc pod uwagę ciężar tego akwa ja bym nie ryzykował. Podkładki z drewnianych klocków są pewniejsze. Może to być też twarda guma takiego typu jak używa się w samochodach .
Na pewno dokladniej można to zrobić uzywając nóżek... jednak widzę, że moze być ciężko takowe znaleźć...
edinio47 pisze:Moje szafki i stelaże są zrobione z litego drewna i ten materiał polecam.
czyli robisz stelaż z kantówek drewnianych i czym je obijasz ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Prosty i precyzyjny pomysł na nóżki:
Obrazek
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

MarJan pisze:Prosty i precyzyjny pomysł na nóżki:
Obrazek
Faktycznie wyglądają ok. One są wkrecane w ten profil? Gdzie zatem ten profil i te nóżki można zakupić? Jaka one mają średnicę u podstaawy?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Za profil może robić cokolwiek, element szafki, pręt nagwintowany nawet można pewnie w budowlanym dostać i przyciąć, najgorzej samą stopkę wykminić, ale założę się, że i takiego gotowca dostaniesz jak poszukasz.

Wkręcane w profil czy element nośny szafki nie musi być, byleby ciężar opierał się na nakrętce, którą można skontrować potem, oczywiście odpowiednio elementy trzeba dobrać do siły jaką muszą utrzymać.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MarJan pisze:najgorzej samą stopkę wykminić, ale założę się, że i takiego gotowca dostaniesz jak poszukasz.
https://allegro.pl/oferta/a207-stopka-m ... 7594601800
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wszystko jasne i proste, jeszcze prostszy przykład
Obrazek
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Moje szafki nie mają stelaży.
Nóżek z regulacją poziomu szukaj w sklepach z akcesoriami stolarskimi.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

czyli moglbym coś takiego zrobić:
taka nóźka:


https://allegro.pl/oferta/a271-stopka-m ... 4291fbf951

a do stelaża drewnianego taka płytka mocująca:

https://allegro.pl/oferta/13-511-nakret ... 4291fbf951

i takie coś powinno działać? choć jeszcze poszukam m12 bo jakos bardziej mnie przekonuje
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Wylinkowany wcześniej komplet również zadziała - można nakrętke wpuścić przez podkładkę powiększoną ale powyższy zestaw jest jeszcze lepszy .
Proponuję od razu pzewidzieć 6 albo nawet 8 nóżek.
Uzyskasz lepszą stabilnoć / zniwelujesz ew wypaczenia i w takim wypadku M10 będzie aż nadto
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

no i pasuje :) ja myślałem nawet o większej ich liczbie ;)

ale to znaczy, że temat nóżek rozwiązany- dzięki.

została pokrywa aluminiowa, ktoś coś ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

O ile pamiętam , pytałeś o taki profil - dosyć specyficzny . Też chętnie się dowiem skąd takie coś pozyskać.
Zdarzyło mi się robić całą pokrywę z aluminium ale to typowe kształtowniki i blacha Al. Wszystk skręcane na wkręty M2 . Nawet wyszło :) ale pierdzielenia co nie miara .

Prostszym rozwiązaniem które też popełniłem to obudowa ze styroduru i wiekiem Al. Wieko robiło jednocześnie za lampę led . To rozwiązanie zdecydowanie prostsze w realizacji .
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

rozrysowałem sobie szafkę

i mam dylemat - nóżki wg wcześniejszego wyboru chciałbym zakryć cokolikiem aby ich nie było widać - tylko wtedy muszę je odsunąć od krawędzi, a tym samym nie będą pionowo pod pionowymi płytami podporami - czy tak to może być ?
ODPOWIEDZ