Oświetlenie - własne rozwiązanie, podsumowanie (dziennik?)

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Oświetlenie - własne rozwiązanie, podsumowanie (dziennik?)

Post autor: aleextra »

Witam,
akwarium mam od lutego 2019r. Oświetlenie jest zrobione od A do Z przeze mnie.

Wymiary akwarium: 95x35x40h (wymiar niestandardowy), przykryty szybą.
Razem mam 4 programatory, po 1 zasilaczu 12V/programator.
Użyte sztywne paski LED z diodami:
Led Grow diody: 5730 (niebieskie i czerwone)
Biały 6500K diody: 7020
Niebieski: diody 5730
kupione u jednego sprzedawcy na allegro atlon_pl - polecam go, chociaż nic nie sprzedaje aktualnie - jak był problem z wysyłką, to dostałem fajny prezent :)

Przez rok działało oświetlenie na 2x led grow, 2 białych paskach, jednym niebieskim. Teraz dodałem 2x led grow + 2x biały 6500k i to zrobiło różnicę.

Od 2 dni maksymalne zużycie prądu 65W dla samego oświetlenia w godzinach 11-15:45 (0.54W/l - jeśli dobrze liczę). Zaczęło występować bąblowanie. W kolejności od intensywności:
- trawa Eleocharis sp mini.
- Rotala Indica znacznie słabiej (mimo, że znacznie bliżej światła w porównaniu z trawą)
- Alternanthera reineckii mini (bardzo sporadycznie hurtem wyrzuca bąbelki)
- reszta gatunków roślin - nie zauważam (Anubias, Limnophila aquatica oraz rogatek?)

Paski led grow wydzielają bardzo dużo ciepła... Dorastam do decyzji przerzucenia się na power led, ale nie rozumiem tych wszystkich różnic w amperach, nie wiem jak podłączyć :(

Wszystkie paski led przyklejone są do profilu z blachy z castoramy czy innym obi specjalnym klejem termo-przewodzącym.

Do tej pory w maksymalnym zużyciu energii - 35W - nie bąblowały, ale rotala ładnie na czerwono się wybarwiała na czubkach, więc chyba światło było wystarczające.

Parametry wody (ostatni pomiar 2020-04-15 po wyłączeniu głównego światła):
NO3 10
PO4 0,9
K 12
Fe 0,05
Mg 12
Ca 25
GH 6,3

Dlaczego to zrobiłem
- eksperyment (słyszałem, że bąblowanie nie do końca jest zdrowe dla roślin, ale kurcze dało trochę radości),
- na trawie eleocharis stale mam taki watowy glon i walczę z nim od zeszłego roku :( Chcę zobaczyć czy takie intensywne świecenie oraz pilnowanie parametrów wody coś da
- niższe liscie alternanthery reineckii są zielone (4-5 rzędów od góry czerwone, bez glonów, a niżej zielone z ciemnymi kropkami).
- Liczyłem, że Limnophila aquatica ładnie pokryje się bąbelkami... ale niestety nie chce :(A ma nad sobą całe pełne dwa paski (biały i plant)....
ODPOWIEDZ