Chcę obniżyć temperaturę - montaż nawiewu w pokrywie

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bpjl
Posty: 10
Rejestracja: 01 mar 2017 22:39

Chcę obniżyć temperaturę - montaż nawiewu w pokrywie

Post autor: bpjl »

Witajcie,

Chciałbym przygotować się do lata i już teraz zamontować nawiew w pokrywie akwarium aby obniżyć temperaturę wody. W akwarium pływają sobie welony i już teraz ich woda potrafi dobić do 25°C. Latem pewnie będzie jeszcze cieplej.

Zbiornik to 105l a na nim pokrywa Aquael Leddy 75x35cm. Chciałbym w niej zamontować wentylator 120mm na niskich obrotach. 120 dlatego że akurat taki mam a poza tym wolę większy na niskich obrotach niż mały, wyjący wariat, odpalony na max.

Ze względu na kształt pokrywy są tylko 2 możliwe miejsca na montaż. Pytanie brzmi czy dla takiej powierzchni tafli wody i wentylatora założonego w takim miejscu i pod takim kątem wystarczy jeden czy lepiej zamontować 2 sztuki? Obrazek poniżej przedstawia o co mi chodzi mniej więcej:

https://live.staticflickr.com/65535/498 ... fc85_c.jpg

Dodam ze pokrywa ma z tyłu wycięte otwory na węże oraz oryginalnie ma otwory wentylacyjne na 3/4 szerokości którymi ciepłe i wilgotne powietrze było by wypychane na zewnątrz.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Myślę, że jak będą u nas upały po +30 stopni to może to dać niewiele, ale pewności nie mam. Wydaje mi się, że żeby ochłodzić 100 litrów wody to takie wiatraczki to będzie lipa.

Ja już testowałem przy pierwszym ociepleniu zwykły lód. Woreczki wielokrotnego użytku, wrzucam w porze popołudniowej do wody w okolice wylotu filtra i temperatura fajnie spada około 1,5 do 2 stopnia na godzinę. Sprawdza się rewelacyjnie przy 100 litrach.
Awatar użytkownika
bpjl
Posty: 10
Rejestracja: 01 mar 2017 22:39

Post autor: bpjl »

Też o tym czytałem. Realizacja dość problematyczna bo trzeba by albo co chwila zdejmować pokrywę albo funkcjonować bez niej.

Choć jak tak teraz myślę to mógłbym taki worek wkładać przez klapkę w pokrywie przykładowo rano a wyjmować popołudniu przy karmieniu.

Sprawa do przemyślenia :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Lód spoko, ale raczej skoki temperatury pewne, a według mnie to jeszcze gorsze- używałem butelek z zamarzniętą wodą i owszem obniża całkiem całkiem, ale to trzeba pilnować i wymieniać dosyć często w ciągu dnia...wiatraczki to rozwiązanie znane i sprawdzone, i wcale nie musisz modyfikować pokrywy- karaśki nie powinny wyskoczyć, na czas lata bez pokrywy trzymaj- to już woda szybciej paruje i odciąga ciepło, a nad taflę umieść 1 wielki stojący wentylator i już, będziesz tylko wodę uzupełniał częściej...no i coś z oświetleniem zrobić, jak masz belki ledowe to pół biedy- stelażyk nawet prowizoryczny można zrobić
Awatar użytkownika
bpjl
Posty: 10
Rejestracja: 01 mar 2017 22:39

Post autor: bpjl »

MarJan pisze:wcale nie musisz modyfikować pokrywy- karaśki nie powinny wyskoczyć, na czas lata bez pokrywy trzymaj- to już woda szybciej paruje i odciąga ciepło, a nad taflę umieść 1 wielki stojący wentylator i już, będziesz tylko wodę uzupełniał częściej...no i coś z oświetleniem zrobić, jak masz belki ledowe to pół biedy- stelażyk nawet prowizoryczny można zrobić
Chyba robiąc takie chłodzenie wolę żeby było ono już porządnie i na stałe. Chciałbym rybkom zbić temperaturę do 22-23 stopni teraz a latem jakby się dało to do tych 25 (niżej nawet nie marzę). Więc taka prowizorka stała by 3/4 roku a to trochę do bani.

Puki co plan mam taki jak napisałem w pierwszym poście. Ale może coś szerzej:

- myślałem nad wentylatorem z boku pokrywy ale to raczej nie wchodzi w grę. Kształt boków nie bardzo pozwala. Nie są one powierzchnia płaską:

Obrazek

- z kolei tył pokrywy nie ma za wiele miejsca. Ta klapa nie jest symetryczna i tył jest węższy niż przód. Na poniższych zdjęciach zaznaczyłem "przełom" pokrywy. Odejmując otwory wentylacyjne, otwory na węże i rurki oraz łuk u szczytu klapy nie zostaje wiele miejsca.

Obrazek

Obrazek

- dlatego wybrałem przód. Chciałem tam wykonać zestaw otworów wlotowych dla wciaganego powietrza (szablon jaki sobie przygotowałem poniżej) a pod nimi od wewnątrz zamontować dobry wentylator 120mm i odpalić go na 7V dla wolniejszych obrotów a co za tym idzie cichej pracy.

Obrazek

Jeśli to wyjdzie to myślę że nie będzie źle wyglądało. I tutaj wracam do pierwotnego pytanie - czy taki wentylator wystarczy żeby przewietrzyć przestrzeń pod pokrywą wypychając na zewnątrz ciepłe i wilgotne powietrze przez wszystkie otwory w pokrywie?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Według mnie jeśli nawiercisz tak otwory, że powstanie to Twoje "sitko" i przyłożysz do tego wiatraczek to będzie buczał bardzo głośno, zrób test na czymś innym- przyłóż włączony wiatraczek do takiego sitka i potem po prostu do dziury odpowiednio dużej, aby wirnik nie miał niczego przed sobą...

Nie wiem jak z parowaniem wody i wilgocią- wiatrak będzie pracował niemalże nad taflą, tak samo nie wiem czy nie lepiej byłoby zrobić "przewiew", to znaczy jeden wiatrak dmuchałby na taflę, a drugi wyciągał powietrze ze środka- pokombinowałbym na różne sposoby, w końcu wystarczy odwrócić tylko wiatraczek...
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

MarJanDokładnie. Jeden powinien dmuchać a drugi wyciągać.

Co do tego czy da radę, to ja obstawiam (moje zdanie), że jeden wentylator nie da rady, bo zwyczajnie będzie on dmuchał punktowo co nie wiele da. Żeby ochłodzić 100 litrów wody to już musi być jakaś moc. Jednym wiatraczkiem raczej tego nie zrobisz. Ale to jest moje zdanie z punktu czysto fizycznie teoretycznego :)
Awatar użytkownika
bpjl
Posty: 10
Rejestracja: 01 mar 2017 22:39

Post autor: bpjl »

Witajcie,

Chwilę nie odpisywałem ale projekt poszedł do przodu. Zamontowałem 2 wentylatory 120mm wciągające powietrze pod pokrywę, podłączone do regulatora obrotów i termostatu. Puki co temperaturę docelową ustawiłem na 21°C, włączenie wentylatorów od 22°C a obroty na jakieś 70%.

W ok 1,5h taki układ zbił temperaturę wody z 23,3°C do 21,3 widocznych na zdjęciu. Myślę że zanim napiszę i wyślę ten post to woda będzie miała docelowe 21°C.

A tutaj mały worklog:
- najpierw zaznaczenie sobie pozycji wentylatora a na niej, poprzez szablon, miejsc na otwory
Obrazek

Obrazek

- następnie wiercenie. Najpierw cieniutkim wiertłem a następnie rozwiercanie wiertłem stożkowym/stopniowym. Efekt wyszedł zadowalający choć nie idealny. Wiem dlaczego i jakbym robił to kolejny raz to to już bym tych błędów nie popełnił :P
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- na koniec montaż wentylatorów i prowadzenie kabli: zasilacz 12V-->termostat-->regulator obrotów-->wentylatory
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz mam zamiar obserwować przez jakiś czas ten cały system i wprowadzać ewentualne zmiany w postaci obracania wentylatorów na wyciąganie powietrza bądź korekcji prędkości ich działania.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Super to zrobiłeś. Oby się sprawdziło.
Jak z hałasem, generuje jakiś większy, czy jest ok?
Awatar użytkownika
bpjl
Posty: 10
Rejestracja: 01 mar 2017 22:39

Post autor: bpjl »

W ciągu dnia jest delikatny szum, praktycznie nie słyszalny z powodu hałasu z drogi i innych odgłosów dnia codziennego. Zobaczymy jak będzie w nocy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Chcę obniżyć temperaturę - montaż nawiewu w pokrywie

Post autor: BARA »

Bardzo dobra prezentacja, ciekawy opis - z przyjemnością się zapoznałam z całym tematem.
Dziękuję za zamieszczony materiał, na pewno niejednej osobie się przyda.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
CookyPuss
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2020 8:55

Re:

Post autor: CookyPuss »

Cóż, oczywiście jesteś dobrym specjalistą.

Zmieniłam treść posta, nie cytuj tak obszernych wypowiedzi, żeby się do nich odnieść, proszę. MOD BARA
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Chcę obniżyć temperaturę - montaż nawiewu w pokrywie

Post autor: chemik4 »

Daj jeden na nawiew a drugi na wyciąg. Szkoda by mi było be quietów na akwarium, dałbym dużo tańsze Zephyry ;)
Ale wygląda nieźle :ok
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ