[112l] Mój Podwodny Świat

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Coś można już powiedzieć o parametrach wody, czy czekamy jeszcze?
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

Kolejna porcja fotek.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020 18:12 przez Nervil18, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

kolego albo mi sie wydaje (oby) albo zaczyna ci woda kisnac... tasm jest jakas cyrkulacja? Osobiscie polecalbym podmienic z polowe tej wody... To, ze ci korzen plesnieje to jedno, ty masz tam prawie mleko...
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

Nie unosi się brzydki zapach z tego akwarium czasem ? :shock:
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

Dzisiaj zrobię podmiane ok 50 % ;-) bo chyba robić restart to niema sensu?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zrób podmianę 50% wody, korzenie wyjmij, wyczyść, przelej wrzątkiem w solą, pozostaw do wystygnięcia, przelej ponownie wrzątkiem, potem wypłucz pod prysznicem i włóż z powrotem do akwarium.

Filtr chodzi non stop, wylot wody z filtra porusza taflę wody?
Nie widać tego na zdjęciach, jakie prezentujesz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

Dzisiaj zabrałem się za podmiane wody,.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020 18:12 przez Nervil18, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Najprawdopodobniej wadliwa lub brak cyrkulacji wody i słaba filtracja. Można obstawiać jeszcze brudną wodę (serio czasem sam nie wiesz co pijesz!), skażony biologicznie korzeń lub podłoże. Raz zdarzyłem się przypadkiem jak kolega po pijaku w akwa grzebał, a że żarł kebsa w tym samym czasie to syfu narobił. No ale to chyba nie w twoim przypadku ;)

Daj znać jak tam naprawa.
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

do usunięcia
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020 18:08 przez Nervil18, łącznie zmieniany 1 raz.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Teoretycznie ryzyko jest większe, ale tylko teoretycznie. Podejrzewam, że zdarza się to rzadziej niż rozszczelnienie akwarium.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Co moge ci napisać... Nie poddawaj się z powodu takiej pierdoły :) W akwarium musisz pamietac o dwóch sprawach jeśli chodzi o cyrkulacje wody (pozostałe sprawy są ważne, ale drugorzędne). Musisz tak ustawić wylot filtra aby: 1. powierzchnia wody "falowała" - strumień wody rozbija tafle i np. nie może zrobić się taki korzuch jak u ciebie był (wiele osób używa w tym celu deszczownicy, pomocny jest też tzw. skimmer). 2. Ruch wody w akwarium powinien być taki, że praktycznie w każdym zakamarku "coś się rusza", wiele osób wspomaga się dodatkowymi wirnikami (w dużych baniakach) albo ma ustawiony dodatkowy filtr. Tylko, że u ciebie to akurat pieśń przyszłości (nie pakuj kasy!).

Masz już całkiem dobre zasoby na start i już się "sparzyłeś", więc serio lepiej postaw na nowo, a brak czasu będzie tylko działać lepiej (nie będziesz grzebać ;) ) Przepłucz podłoże, umyj porządnie i przelej wrzątkiem korzeń, możesz zalać go sposobem BARA ;) sesyjka korzeń + herbata saga ;) Sposób na zakwaszenie korzenia i dowalenie garbników małym kosztem :)

Jeśli chodzi o filtry zewn/wewn. Osobiście jestem zwolennikiem zewn. OK, miałem styczność z kilkoma produktami i lubie fluvale ;) Są trochę droższe niż pozostałe (ale w podobnej cenie co Eheim etc.). Jeśli szukasz filtra zewn. to nie wywalaj kasy na coś co będzie "na teraz". Wartość filtrowanej wody podawana jest na "pustych koszykach". Czyli szukasz czegoś co teoretycznie przefiltruje dwa razy więcej wody niż masz ;) Na start dasz rade z wewn. :)

Powodzenia!

PS. Zobacz sobie mój temat, takie trochę "gorzkie żale" gdzie dokumentuje głównie własne wtopy ;)
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

dzięki za wyczerpującą odpowiedz :-)
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020 18:12 przez Nervil18, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W dniu 21 maja napisałeś tak:
Nervil18 pisze:
Za namową znajomego wpuscilem wczoraj bakterie
BIODIGEST PRODIBIO BAKTERIE NITRYFIKACYJNE 9 SZCZ
On twierdzi że mogą dać sobie z tym rady.
Jak teraz widzisz to był błąd destabilizujący dojrzewające akwarium. Niestety nie jesteś pierwszą osobą, której wlewanie "bakterii" do akwarium nie przyniosło żadnego pozytywnego efektu.

Radzę mimo wszystko nie odpuszczać. Podmień wodę kilkakrotnie, wyczyść korzenie, przepłucz wkłady filtra pod bieżącą, ciepłą wodą, odmul dno, usuń ręcznie jak najwięcej nitek z akwarium i zgniłych liści roślin. Potem zacznij cierpliwie czekać od nowa, nie lejąc żadnej niepotrzebnej chemii.

Wierzę, że stworzysz naprawdę piękne akwarium, bo tak to się zapowiada.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

nie no sorry tu nie ma czego ratować, jak te rośliny wyglądają- to już nie przeżyje, restart wskazany, tylko może filtra nie "dezynfekuj"

uważam, że za dużo cierpliwości miałeś :lol: , pytałeś mnie i wcześniej radziłem korzeń wyciągnąć i wyczyścić, pisałem o falowaniu tafli wody w celu rozbicia filmu bakteryjnego...myślę, że wszystko zaczęło się od tego drewna- za bardzo zapaskudził zbiornik, wytworzył się kożuch na tafli i woda sobie kisła...dalej to już "cierpliwość" zadziałała...
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

MarJan pisze:i woda sobie kisła....

A te "trawki to nie przypadkiem Tatarak Karłowaty,sprzedany w zoologicznym jako super hiper roślinka do akwarium?Bo miałem coś podobnego,i zaczęły gnić po jakichś 2 tygodniach,na początku wcale tego "cudeńka" nie umiałem znaleźć,ale kiedy już znalazłem,okazało się,że jest to roślina która zamieszkuje tereny częściowo zalewane,czyli po prostu niektórym wciskają kity :P. (Ps Kiedyś znalazłem w zoologicznym skrzydłokwiat w akwarium :roll: )
ODPOWIEDZ