[50l] Bojownik na włościach

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No wiec skoro sie dalas naciagnac na testy, to ja bym ci polecil cos nie drogiego i naszego polskiego, a mianowicie zooleka w kroplach.

Na alledrogo sobie zanabyjesz z darmowa przesylka testy na PO4, NO3 oraz magnez/wapn jako jeden test i potas K. Ten zestaw pozwoli ci poznac co masz w wodzie i jaka masz wode, co meczy twoje rosliny i dlaczego glon szaleje. Mozesz równiez poszukac informacji od swojego dostawcy wody (wodociagi) i da ci to podglad w to co jest w wodzie kranowej i moze sie okazac ze ta twoja woda jest bardzo dobra, a moze byc tak ze jest to przyslowiowy beton gdzie neonkom rozsadzi nerki po pierwszej dobie pobytu w takim zbiorniku :)

Oczywiscie w interpretacji testów chetnie pomozemy i doradzimy co dalej. Na tym forum jest juz sporo osób swiadomych co z czym i dlaczego ja?

Powodzenia
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ginuha pisze:(choć w sumie to wymienić wystarczy,
A ja dopiszę:
- pH Zoolek
- KH/GH Zoolek
Jeśli chcesz bawić się w dokładność, to część testów (NO3 i PO4) to z JBL - mają skalę o mniejszych wartościach.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

Panowie, pytanie. Test na Fe też zamawiać?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mozna zamowic, ale zelazo i mikro ogolnie mozna latwo zdiagnozowac. Ja mam test ale zadko uzywam, po roslinach widac szybko braki mikro.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

mark_farina a powiedź mi żelazo podajesz dopiero jak widzisz jego braki po roślinach czy masz wyliczoną dawkę na tydzień i trzymasz cały czas jakiś poziom.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mam dawke zrobiona w kalkulatorze czyli intermag + zelazo i stezenie rozrobione na dzienne dawki, czyli 1x klik = 3ml w moim przypadku. Jade tak juz od lat, podaje na noc i zazwyczaj z fosforem bo jak mamy odpowiedni magnez do potasu przy dobrym mikro to fosfor ucieka bardzo szybko i to cala filozofia :)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

mark_farina dzięki za odpowiedź, czyli dobrze jest jakiś poziom trzymać.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Tak jest, niema powodu zeby skakac z mikro, trzeba trzymac na stalym poziomie, a jak sie zle dzieje to dlatego ze:

1. mamy zle lub slabe CO2
2. blokada wapnia przez magnez spowodowana prze-nawozeniem potasu
3. czasem za duzo fosforu

We wszystkich niemalze przypadkach szyba sie zazieleni, a w pkt2 rosliny dodatkowo stana i bedzie je niemilosiernie wykrecac.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

TEsty zrobione:

pH 7,4
KH 4
GH 8,4

Ca - 50 mg/l
Mg - 6 mg/l

Potas - poziom nieoznaczalny
Fe - poziom nieoznaczalny

Cóż teraz uczynić powinnam?
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

no dobra mój tok rozumowania jest następujący:

wyrównać stosunek Ca do Mg do 5:1
podnieść poziom Fe i K

ale jak zobaczyłam ilość różnych nawozów to już w ogóle nie wiem ktoŸe wybrać :)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Dobrze myslisz, ale moim zdaniem wrogiem dobrego jest jeszcze lepsze :)

Proponuje podniesc magnez do proporcji 1:4 Mg:Ca czyli u ciebie nie bedzie zle jesli ten magnez bedzie pokazywac nie wiecej niz 15mg/l w tescie i to bedzie okej. Suplementuj z soli MgSO4 i bedzie gitara.

Jesli potas jest nieoznaczalny to znaczy ze jest go zero lub tak duzo ze test nie wyrabia i tylko ty znasz odpowiedz na to pytanie, jesli jest duzo to tzreba zrobic probke rozcienczona.

Poziom Fe mozna podniesc owszem, aczkolwiek mozna sobie strzelic w kolano jesli magnez nie bedzie odpowiednio wczesniej ustawiony do Ca, a wszystko wzgledem siebie do NPK. To taka karuzela, przy czym zamiast koni na ktorych siedzimy sa nitki, krasnorosty i sinice :)

Powodzenia
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

mark_farina

ok, czyli na razie skupiam się na wyrównaniu stosunku magnezu do wapnia.

Potas jest nieoznaczalnie bliski zeru :) (jakoś nie pomyślałam, że może być nieoznaczalnie wysoki)
uzupełniać? Jeżeli tak to czym?

daruje sobie narazie Fe, będę się nim martwić później.

edit: jaki powinien być schemat podnoszenia Mg? Co ile? O ile?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Potas sobie kupisz z soli KSO4, natomiast podnoszenie polega na tym ze trzeba sobie rozrobic roztwor soli na powiedzmy objetosc zbiornika i zeby powiedzmy butelka 500ml na 100L wody jedno klikniecie czy tez 1ml podnosil wartosc pierwiastka o Xml. Uzyj kalkulator Zulix'a jest bardzo dobry.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

mark_farina chemik ze mnie marny :/

Więc tak upraszczając:

- zawartość pierwiastka w soli wynosi 20%
- Jeżeli rozpuszczę 50g soli w 1000 ml wody, to 10 ml takiego roztworu podniesie zawartość pierwiastka w 40l wody o 2.5 ppm

Bezpieczna dawka to 5 ppm tygodniowo, czyli się mieszczę.

Rozumiem, że podaję co tydzień dawkę nawozu i sprawdzam po jakim czasie osiągniemy docelową wartość i potem modyfikuję dawkę, aby tę wartość utrzymywać.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Lepiej jest rozbic dawke tygodniowa powiedzmy 5ppm na 5x po 1ppm jest wtedy lepiej, bezpieczniej i nie dochodzi do kumulacji lub tez brakow pod koniec tygodnia. Uzyj kalkulator Zulix do liczenia soli i nawozow, jest super dobry i tam ci wyliczy wszystko co trzeba. Podstawiasz w excel cyferki i dostajesz wynik na tacy. Na YT tez sa opisy jak to robic.

Jako ciekawostke powiem ze czesto jesli suplementujemy tez NO3 lub PO4 to nie trzeba walic potasu z KSO4 bo sole KNO3 i KH2PO4 juz zawieraja w sobie potas i wystarczy ich uwzywac co nam zalatwi neidobor potasu ale nie zawsze. No generalnie trzeba wybadac swoj zbiornik i co jak schodzi.

Na sam koniec mozemy miec dalej lipe oraz zilone szyby i nitki, slabe przyrosty, wolny wzrost, karlowate szczyty pomimo faktu ze pierwiastki sa okej, ale to juz brak CO2. Takie male cos, a jednak wiele zmienia :)
ODPOWIEDZ