[240L] Ogóne - powrót do hobby po latach

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Wojciech79
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2019 20:16
Lokalizacja: okolice Krosna

[240L] Ogóne - powrót do hobby po latach

Post autor: Wojciech79 »

Witam, po kilku latach przerwy i namowie syna w domu znów zagościło akwarium. Poprzednio było 200 L, teraz stanął zbiornik 240 L. Jako że wypadłem nieco z obiegu i nie jestem za bardzo na czasie z nowościami, zwłaszcza w kwestii oświetlenia, ale myślę że z czasem nadrobię zaległości.



Akwarium

240 L - 120x40x50 szkło 8 mm, od góry wzmocnione dwoma paskami 90 mm x 8mm co 40 cm

Filtracja

Tetra EX 800 Plus - filtracja biologiczna. Wkłady gąbka, bioballe, ceramika.
Tetra In 800 - filtracja mechaniczna

Oświetlenie, pokrywa

Pokrywa - samoróbka z tego co było pod ręką czyli panele podłogowe, płyta HDF i takie tam + okleina pod kolor szafki.

Świetlówki
PHILIPS Aquarelle TL-D 30W
PHILIPS MASTER 865 TL-D Super 30W
3x żarówki ledowe 5W 4500 K

Tło

Samoróbka, tło strukturalne - malowany bejcą do drewna papier pakowy, pognieciony i rozłożony w skrzynce za akwarium.

Szafka

Samoróbka, płyty cięte na zamówienie, projekt własny.

Ogrzewanie

Aqua Nova 250 W

Nawożenie

Kulki Torfowo-gliniane pod korzenie
Symfonia złota
CO2 w płynie

Flora

Ludwigia Repens
Rotala Indica
Limnophila sesiflora
Heteranthera Zesterifolia
Ceratophyllum Demersum
Mikrozorium oskrzydlone
Cryptocoryne wendtii
Pistia

Fauna
Zbrojniki niebieskie 3x
Zwinniki jarzeńce 5x
Miedziki 5x
Gupik pawie oczko 5x
Ampularie 2x
Jest to na razie doraźna obsada, która będzie sukcesywnie uzupełniana.

To tyle na razie, akwarium założone początkiem września wiec to dopiero początek i rozruch. Efekt prac na foto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 17:37 przez mirukan, łącznie zmieniany 2 razy.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Powodzenia! Będę zaglądać :)

Aż się prosi jeszcze z 10 jarzeńców :) Planujesz jakieś mchy albo epifity na korzenie?
Awatar użytkownika
Wojciech79
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2019 20:16
Lokalizacja: okolice Krosna

Post autor: Wojciech79 »

Witam, parametry wody to pH ok 7, twardość ogólna ok 15 stopni z tego co pamiętam. Jeśli chodzi o obsadę to jest to dopiero początek. Jarzeńce jeszcze będą i to raczej więcej niż 10 szt plus inne gatunki jak kiryski, neony.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Kiryski jasne, myslalem ze ich ma nie byc bo jest zwirek...
Awatar użytkownika
Wojciech79
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2019 20:16
Lokalizacja: okolice Krosna

Post autor: Wojciech79 »

Dziś do obsady dołączyły Kiryski pstre 5x oraz Neony Innesa 9x. Jarzeńce i miedziki dołączą w przyszłym tygodniu.
"Planujesz jakieś mchy albo epifity na korzenie?"
Na razie na korzeniach jest mikrozorium a czy będą jakieś mchy to jeszcze nie wiem.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Wojciechu... piasek...
Awatar użytkownika
Wojciech79
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2019 20:16
Lokalizacja: okolice Krosna

Post autor: Wojciech79 »

Piasek powiadasz. Nigdy nie miałem piasku a zawsze miałem kiryski czy to pstre czy spiżowe i z powodzeniem udawało mi się je hodować i rozmnażać.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Wojciech79 pisze:Piasek powiadasz. Nigdy nie miałem piasku a zawsze miałem kiryski czy to pstre czy spiżowe i z powodzeniem udawało mi się je hodować i rozmnażać.
No ja nie twierdzę, że się nie da. Tylko, że kiryski potrzebują piasku żeby go przesiewać przez skrzela i w ten sposób je czyścić. Tak samo zbrojniki, no przecież można bez korzenia jasne, tylko że potrzebują korzeni żeby jeść z nich celuloze. Ramy czy boliwijki na żwirku, oczywiście że nie zdechną, tylko jak sobie wykopią dołek do odchowywania młodych i zaganiania samiczki? Takie tam szczegóły ;)

PS. Nie bierz tego do siebie ;) Sam "wróciem" do akwarystyki jakieś trzy lata temu i też na początku twierdziłem, że skoro w latach 90tych mi wszystko żyło i się rozmnażało, to będę robić jak kiedyś ;) Tylko, że wg. mnie (i nie tylko mnie) to tak nie działa. Używając porównania anegdotycznego: "kiedyś rodzina z dwójką dzieci i psem mogła na dwa tygodnie pojechać z Krakowa nad morze maluchem i wszyscy byli szczęśliwi" ;)
Awatar użytkownika
Wojciech79
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2019 20:16
Lokalizacja: okolice Krosna

Post autor: Wojciech79 »

Spokojnie nie biorę tego do siebie, wszystko przede mną i zbiornikiem. Sam muszę powoli wrócić do "choroby" zwanej akwarystyką.
Awatar użytkownika
Wojciech79
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2019 20:16
Lokalizacja: okolice Krosna

Post autor: Wojciech79 »

Mała aktualizacja. Po zalaniu akwarium okazało się, że zrobiła mi się mała panorama. Szyby na środku zbiornika "rozeszły" się ok 8 mm czyli 4 mm na stronę. Jakoś nie czułem się komfortowo z taką sytuacją. Wizyta u szklarza i zamówienie pasków szkła grubości 8mm i szerokości 90 mm załatwiła sprawę. Widziałem w sieci, że akwaryści wklejają jeden pasek 100 -120 mm na środku, ja wkleiłem 2 sztuki co 400 mm. Z akwarium zlałem 75% wody, pomierzyłem czy wszystko ok i wkleiłem paski. Po 48 godzinach zalałem na nowo zbiornik i teraz wszystko jest ok. Tak to wygląda po tuningu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz akwarium trzyma wymiar i zostało zlikwidowane zjawisko karbu na końcach listew wzmacniających, które oczywiście są za krótkie jakieś 5 cm. Teraz śpię spokojnie.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dobrze, że zauważyłeś. Ja u siebie nie dawałem listw wzmacniających, bo zamówiłem sobie od razu szkło 10mm. Z tym klejeniem na środku to ma wytłumaczenie, łatwiej jest operować w środku mając tylko jedną przeszkodę ;) Może być ci bardzo ciężko coś tam złapać siatką ;)

PS. Ta grzałka nie powinna być cała zanurzona?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Wojciech79 Grzesiek ma rację, trochę sobie utrudniłeś dwoma wklejkami. Ja przez jedną musiałem ciąć korzeń bo nie wchodził. Z czasem odczujesz utrudnienia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Wojciech79
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2019 20:16
Lokalizacja: okolice Krosna

Post autor: Wojciech79 »

Myślę że będzie dobrze koledzy. W sobotę robiłem trochę porządku i jakoś bardzo mi to nie przeszkadzało. Przerwy między listwami są na tyle duże, że można spokojnie operować w zbiorniku. Co do grzałki to minimalny poziom zanurzenia jest pod górnym plastikiem który jest zanurzony ok 3/4 w wodzie tak że spokojnie wszystko jest ok.
Awatar użytkownika
Wojciech79
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2019 20:16
Lokalizacja: okolice Krosna

Aktualizacja

Post autor: Wojciech79 »

Witam, akwarium działa już 1,5 miesiąca. Zmiany jakie zaszły to modyfikacja oświetlenia. Testowo zrobiłem sobie jedną belkę z power ledami. Trochę musiałem pomyśleć z chłodzeniem a konkretnie z głośnością wentylatora ale opanowałem temat.
Obrazek

Na belce jest 19 diód, profil szerokości 60 mm x 1100 mm

Obrazek
Od lewej driver do ledów, następnie zasilacz do wentylatora i przetwornica dc-dc 12V do regulowania prędkością wentylatora. Teraz jest o wiele ciszej no i belka jest ledwo ciepła. Na razie taka konfiguracja oświetlenia zostanie czyli dwie świetlówki plus belka z ledami. Rośliny mają się dobrze nawet bardzo dobrze. Na dzień dzisiejszy zbiornik po ostrym cięciu wygląda tak.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ