[54l] ogólne, roślinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jak tak patrzę na fotki Twojego akwarium to w życiu bym nie powiedział że masz tam takie problemy o których piszesz, ale jak podałeś wyniki Ca/Mg to wcale się nie dziwię. Wodę masz beton i bardzo z dużym prawdopodobieństwem masz przez to blokadę pierwiastków. Zrób podmianę wody kilkakrotnie, ale na wodę RO, aby wodę w akwarium zmiękczyć.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

No właśnie jak widać woda kranowa nie zadziałała u mnie na korzyść. Na starcie akwarium działało dobrze, a im dłużej je mam tym gorzej, przez Ca które rośnie z dnia na dzień :( zbankrutuje przez to akwa, ale się nie poddam

To jeszcze jedną poradę od Was potrzebuję w sprawie filtra RO i chwilowo nie będę męczył, bo już chyba wszystko przerobiliśmy ;P
Czy taki wystarczy do produkcji około 25L tygodniowo:
https://allegro.pl/oferta/filtr-ro3-osm ... 5662eedae2


I jaki mineralizator wybrać: może jakaś konkretna firme polecacie lub skład(samo Ca i Mg czy w połączeniu z K, Mn, Fe).

Kurde jestem wam serio wdzięczny za tyle porad. Dla mnie to ogromna lekcja :)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ja używam właśnie tego filtra i jestem jak narazie z niego zadowolony, myślę że na taka ilość co potrzebujesz to w zupełności wystarczy.
Co do mineralizatora to z mojej strony mogę Ci polecić firmy Growise, samo Mg/Ca.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Firmy Growise mam Mikro, Makro i Potas, to będzie do kompletu :)

Dziękóweczka :D lecę złożyć zamówienia i po świętach będę działał

Wesołych świąt wielkanocnych wszystkim życzę 🐇🐣🐇🐣🐇
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jesli chcesz uzywac kranowki z takim wysokim Ca to owszem mozna, ale wtedy strategia bedzie calkiem inna i trzeba bedzie walic mega duzo soli w wode zeby roslo, ale da rade. Jak sie nie zdecydujesz na osmoze, to mozesz byc jednym z nielicznych udawadniajac ze w betonie tez mozna miec ladnego roslinniaka :)
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Za późno, już wszystko zamówione :)

Trochę kasy poszło w tym miesiącu, butla CO2 + reduktor + zaworek precyzyjny, teraz filtr wody RO, a jeszcze masa różnych nawozów i innych dupereli. Dobrze że trzeba w domu na kwiatku siedzieć to na nic innego nie wydam :P
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Już to wcześniej pisałem, że całe te zamieszanie to w sumie na dobre naszym zbiornikom wychodzi :lol: :lol:
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Trex pytanie do Ciebie o mineralizator Growise, przepuściłem sobie wodę przez filtr RO, wlałem odpowiednią ilość tego mineralizatora (oczywiście mocno i dobrze wstrząśnięty przed użyciem) i jakoś nie bardzo chce się rozpuścić w wodzie. Wytrąciło się sporo białego osadu który pływa na powierzchni, sprawdziłem testem i Ca jest mniej niż powinno być, Ca 30mg/l i Mg 15mg/l

Generalnie to już w butelce wygląda jak zważone mleko.
Miałeś lub miał ktoś taki problem?

EDIT:
Dodaję zdjęcie jak wygląda po odstaniu przez noc, nie chce się rozpuszczać to co jest na górze, takie białe drobne granulki
Obrazek
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Trzeba porządnie wytrzepać, miałem podobnie w akwarium białe drobinki osiadły mi na podłożu i roślinkach, ale na drugi dzień śladu po nich nie było. Parametry tez zmieniły się dopiero następnego dnia, mierzone bezpośrednio po podaniu praktycznie nic się nie zmieniły. Na butelce jest informacja o skrystalizowanych solach.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Niestety u mnie się nie rozpuszcza, wszystko pokryte białym nalotem, a te białe drobinki osadziły się przy szybie na powierzchni wody, są tłuste jak się je rozetrze palcami. Napisałem do producenta z dokładnym opisem, po kilku mailach poprosił o zdjęcia i zaproponował, że wyśle mi nowy jeszcze dziś jeśli zgodzę się odesłać ten do sprawdzenia. Może jakiś wadliwy trafiłem :/

Na szczęście wlałem tą wodę do nowego zbiornika 19L dla krewetek, to szkody niewielkie, może po kilku podmianach zniknie
Awatar użytkownika
NotoriousBIG
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2020 13:13

Post autor: NotoriousBIG »

enshu pisze:Trex pytanie do Ciebie o mineralizator Growise, przepuściłem sobie wodę przez filtr RO, wlałem odpowiednią ilość tego mineralizatora (oczywiście mocno i dobrze wstrząśnięty przed użyciem) i jakoś nie bardzo chce się rozpuścić w wodzie. Wytrąciło się sporo białego osadu który pływa na powierzchni, sprawdziłem testem i Ca jest mniej niż powinno być, Ca 30mg/l i Mg 15mg/l

Generalnie to już w butelce wygląda jak zważone mleko.
Miałeś lub miał ktoś taki problem?

EDIT:
Dodaję zdjęcie jak wygląda po odstaniu przez noc, nie chce się rozpuszczać to co jest na górze, takie białe drobne granulki
[url][url=https://polski-sloty.com/magic-fruits]Obrazek
Gdzie to kupić?
Awatar użytkownika
NotoriousBIG
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2020 13:13

Post autor: NotoriousBIG »

NotoriousBIG pisze:
enshu pisze:Trex pytanie do Ciebie o mineralizator Growise, przepuściłem sobie wodę przez filtr RO, wlałem odpowiednią ilość tego mineralizatora (oczywiście mocno i dobrze wstrząśnięty przed użyciem) i jakoś nie bardzo chce się rozpuścić w wodzie. Wytrąciło się sporo białego osadu który pływa na powierzchni, sprawdziłem testem i Ca jest mniej niż powinno być, Ca 30mg/l i Mg 15mg/l

Generalnie to już w butelce wygląda jak zważone mleko.
Miałeś lub miał ktoś taki problem?

EDIT:
Dodaję zdjęcie jak wygląda po odstaniu przez noc, nie chce się rozpuszczać to co jest na górze, takie białe drobne granulki
Obrazek
Gdzie to kupić?
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Ja kupowałem na allegro
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Właśnie przyjrzałem się swojej butelce i widzę że mam tak samo, ale ja nie widziałem czegoś niepokojącego po jego zastosowaniu.

Obrazek
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Sytuacja w akwa zaczyna się robić trochę kiepska, bo od momentu poprawiania warunków wody poprzez zmniejszanie w niej Ca (obecnie po 2 podmianach ze 125mg/L zbiłem do 70mg/L, jeszcze jedna i będzie w granicach 40mg/L) oczywiście Mg uzupełniłem, resztę też staram się trzymać na odpowiednim poziomie. Ale glon na tym niestety korzysta bardziej niż rośliny, bo jego przyrost jest ogromny i chyba odcina mi rośliny od światła, a jedyne z jakich mogę się go pozbyć to Anubiasy. Z moich poszukiwań wygląda mi to na Oedogonium lub Chlorophytaceae - krótkie zielenice nitkowate, tak to wygląda:
Obrazek

Jedyne co mi przychodzi do głowy w tym momencie to pozbyć się ich na raz, bo nawet jak coś usuwam to jest ich tak dużo że zaraz wracają. Chyba spróbuję z jakimś środkiem na glony, podobno Femanga Algen Stopp jest całkiem skuteczny i może potem uda się to jakoś ustabilizować.

2 pytania:
1. Co sądzicie o decyzji z podaniem tego środka? Wiem że chemia etc, ale chyba zbyt długo trwało szukanie problemu i za bardzo mi glony opanowały akwa.
2. Gdzie znika PO4? Codziennie rano dolewam 10ml nawozu, po godzinie jego poziom w wodzie to 1mg/L. A po 10-12h 0mg/L, nie ma po nim śladu, zarówno w słupie wody jak i w podłożu.


EDIT:

Tu chyba lepiej widać, i moje Platki jak zawsze ciekawskie ;)
Obrazek
ODPOWIEDZ