[54l] ogólne, roślinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

[54l] ogólne, roślinne

Post autor: enshu »

Witam, oto moje 2tygodniowe akwarium. Rośliny rosną coraz szybciej, pełno małych kiełków na podłożu więc pewnie niedługo trawnik się wypełni :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Sprzęt to:
Akwarium 60x30x30
Grałka Aquael PlatiniumHeater 75W
Filtr kaskada Aquael Versamax-3 (w środku ceramika Aquael Bioceramax PRO 1200 1 litr, przykryta włókniną)
Skimmer AquaNova
Oświetlenie CHIHIROS LED A601
Reaktor CO2 na kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną

Światło na start 6h dziennie i +1h co tydzień, aż do 9h na dobę
CO2 1,5h przed zapaleniem światła do 1h przed zgaszeniem

Podłoże to:
Aqua Art Aquasubstrate II+
Kamienie Dragon Stone

Rośliny:
Hydrocotyle Tripartitia Japan
Eleocharis Parvula
Bacopa Australis

Parametry wody w akwarium to(testy kropelkowe):
pH - 7.6
NO3 - 2
NH3 - 0
PO4 - 0
GH - 8
KH - 6

Nawozy:
Growise Potas - po podmianie wody
Growise Makroelementy - codziennie od drugiego tyg.
Growise Mikroelementy - jeszcze nie podawałem, zaczynam od 3ciego tyg czyli pojutrze

Obsada:
brak (potrzebuje waszej pomocy w doborze)
Ostatnio zmieniony 19 lut 2020 15:11 przez enshu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Prośba o pomoc w dobraniu obsady do tego akwa, również kolorystycznie aby dobrze się komponowało.

Moje 3 typy rybek to:
-Neon Simulans
-Razbora Hengela
-Microrazbora Galaxy

Chciałbym około 15szt jednego rodzaju dać i do tego krewetki Neocaridina też około 15 (najbardziej podobaja mi sie blue velvet i blue pearl)

Co o tym sądzicie i jaką kolorystykę/gatunek dać waszym zdaniem?
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Witam. Dodajesz makro codziennie ? Jaki ma to wpływ na zbiorni?z tego co czytam to co tydzień ,pytam bo moje rośliny padaja i podejrzewam : stare świetlówki i brak makro lub mikro .
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Według wskazań producenta od 2 do 5 tygodnia od startu akwarium dodawać codzinnie 1ml/100L wody, więc dodaje 0,5ml codziennie i jak narazie rosną ładnie.

Na rośliny bardzo wiele czynników może wpływać, więc ciężko stwierdzić w czym problem, wystarczy że masz niedobór jakiegoś składnika i mogą przestać rosnąć
tojfer
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2018 1:02

Post autor: tojfer »

Nie jestem pewny ale chyba masz odwrotnie złożoną bimbrownię. Tam gdzie masz zacier powinien być manometr, potem przechodzić przez filtr wodny i wyjście przez elektrozawór do akwarium.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Złożone jest wszystko dobrze, to nie jest bimbrownia na drożdżach, więc nie ma tu zacieru

Pozdrawiam
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

[quote="enshu"]Według wskazań producenta od 2 do 5 tygodnia od startu akwarium dodawać codzinnie 1ml/100L wody, więc dodaje 0,5ml codziennie i jak narazie rosną ładnie.

Na rośliny bardzo wiele czynników może wpływać, więc ciężko stwierdzić w czym problem, wystarczy że masz niedobór jakiegoś składnika i mogą przestać rosnąć[/quote
Tak,dlatego szukam wskazówek. Sobota zmienię jedna świetlówkę ,te mogą mieć i 3 lata . I zamawiam CO2 😉
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Możesz spróbować z tzw. bimbrownia na drożdżach, bardzo prosta i tania do zrobienia, a pozwoli Ci sprawdzić czy pomaga. Jedyne co potrzeba kupić to dyfuzor, cienka rurka i 2butelki plastikowe. Nie wiem jakim budżetem dysponujesz na akwarium

Wiele osób nie ma CO2, specjalnego podłoża, najlepszego oświetlenia, i nie używa nawozów, a rośliny rosną. Ale też trzeba dobrać mało wymagające rośliny
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Budżet dawno wyczerpany😉a poważnie to mogę jeszcze 100 e na CO2 wydać (mieszkam w Nl,CO2 z pl) Staram się co sobotę kilka drobniaków przeznaczyć na zbiornik. Powiem tak,wszystko było ok,rośliny rosły dość dobrze bez problemów i teraz nie wiem czy lejąc wodę ro nie wyjalowilem słupa wody czy awaria oświetlenia (światło pracowało przez pełne 7 dni )spowodowało takie szkody. Lejąc ro nie dodawałem makro i mikro,może tu jest problem? Cóż w sobotę może zamiast świetlówki kupię testy? Tylko który ,bo są też każde osobno, potas,żelazo ...
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

A lejąc wode ro dodawałeś do niej mineralizator? Bo jak nie to masz odpowiedź, pozbawiłeś wodę wszystkich minerałów i rośliny nie miały ich skąd czerpać, więc padły
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Nie,nie dodawałem . A użyłem jej sporo bo krasnorosty nie lubią wody twardej i starej .
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Czy jak podaję CO2 w formie gazu to dawać też węgiel w płynie? Bo ostatnio trafiłem na kilka takich informacji, że tak.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

macieja792 poszukaj zestawów CO2 używanych na adverts.ie albo donedeal.ie. Ja właśnie za swój zestaw dałem stówkę na adverts, a podbicie butli wyszło mi dychę. Mam wszystkie komponenty, a właściwie wszystko poza butlą z zapasem. Reaktor po rozmowie dostałem za frajer ;)

enshu kurcze możesz mieć problem z roślinami, bo poza trawnikiem wybrałeś ładne, ale ekspansywne chwasty ;) ryby, które wymieniłeś lubią mieć się gdzie schować i nie bardzo przepadają za mocnym światłem. Daj coś tam takiego, co ci zacieni zbiornik trochę. No i tlo polecałbym w tym przypadku ciemne (kontrast).
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

grzesi3k to mówisz że może być problem z roślinami? W sensie że będą "walczyć" o miejsce. Już widzę że hydrocotyle tripartitia puszcza pędy na trawnik a jest mała jeszcze, no będę musiał systematycznie przycinać, a jak nie to z niej zrobię trawnik :)

Co do rybek, ciągle nie zdecydowałem. Szukam wszelkiej pomocy w wybraniu czegoś, jestem otwarty na propozycje. Tymi gatunkami sugerowałem się ze wszystkich filmów/stronek etc. z akwariami typu Aquascape itp. i tam wszędzie wpuszczają neonki do akwariów w stylu Iwagumi gdzie jak wiadomo są tylko kamienie i trawnik i 0 kryjówek. Więc myślałem że będzie ok
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Ok. dzięki za podpowiedź,jutro w pracy na pauzie poszukam.
ODPOWIEDZ