[96l] Dziennik z akwarium początkującego

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

[96l] Dziennik z akwarium początkującego

Post autor: Ehnatox »

A więc postanowiłem założyć akwarium i pierwsze zalanie dopóki coś nie wyjdzie będzie zalaniem doświadczalnym. Nie mam jeszcze pomysłu jak będzie miało wyglądać akwarium docelowe, ale to pewnie przyjdzie z czasem. Na pewno dodam jakieś korzenie, które na dniach zakupię lub znajdę :)

Start akwarium 27.02.2020

Filtr: Aquael turbo 500 + "żywy" chiński filtr
Oświetlenie: T8 - 10W
Grzałka: 100W
Podłoże: ziemia ogrodowa + piasek kwarcowy

Woda: 2 dni od zalania
NO3 - 0
NO2 - 0,44
GH - 5
KH - 9
pH - 7,5
CI - 0

Rośliny;
Moczarka argentyńska, Kabomba, Anubias, Kryptokoryna i jeszcze 2 jakieś

Obsada: brak


Obrazek
Obrazek
Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mając taką twardość na pewno nie jest to sama kranówka i obniżenie było Twoim zamierzeniem, chcąc utrzymać niskie GH bardzo uważnie sprawdziłbym te kamienie, na prawdę wyglądają na takie co zatwardzają....a jeśli jednak wlałeś samą kranówkę to na prawdę nie wierzę w te parametry.
Światło może okazać się za słabe, a ogólnie spoko wygląda.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No mysle ze MarJan sie nie myli tu i przy takich KH/GH twoje pH powinno wygladac inaczej.

Testy pewnie z paska, wiec nie bedziemy sie gniewac, bo tolerancja bledu jest tu dosyc duza :)
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Kranówka z dodanym Bactoactive® Tropicala + Pożywienie dla ryb płatki

Dzisiejsze pomiary twardości i pH

pH 7,3
KH 10
GH 9

Cyklu azotowego brak

Kamienie, gościu w zoologicznym mówił, że nie zatwardzają. Sklep specjalistyczny i pokazywał mi kamienie, które mogłyby zatwardzać.

Mam pytanie co do korzenia. Kupować taki jaki mi się podoba, czy zwrócić na coś szczególnie uwagę? Ewentualnie jeszcze myślałem żeby samemu spreparować, bo mam niedaleko taki skład miejski gdzie korzeni różnych drzew od groma.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A badałeś kamienie octem przed włożeniem do akwarium?
Pierwsza zasada akwarystyki : nigdy nie ufaj sprzedawcy ze sklepu zoologicznego.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

BARA pisze:A badałeś kamienie octem przed włożeniem do akwarium?
Pierwsza zasada akwarystyki : nigdy nie ufaj sprzedawcy ze sklepu zoologicznego.
Badałem, ale nie wiem czy dobrze. Po prostu oblałem kamienie octem i patrzyłem czy coś nie syczy, pieni się. Było ok.

Ale to oznacza, że te parametry twardości są złe względem siebie?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Mi też się te kamienie wydają podejrzane :/ Za bardzo wapiennie wyglądają ;) W ogóle to jakoś przykleiłeś tą górną część czy masz pewność, że nigdy nie spadnie i nie stuknie w szybę?
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

grzesi3k pisze:Mi też się te kamienie wydają podejrzane :/ Za bardzo wapiennie wyglądają ;) W ogóle to jakoś przykleiłeś tą górną część czy masz pewność, że nigdy nie spadnie i nie stuknie w szybę?
Nie przykleiłem. Ale zrobię to, bo i tak wszystko będę zmieniać. Próba octowa nie wykazała żeby zawierały wapń. No zobaczymy jak dalej będzie się to zmieniać.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Później opisze co i jak

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Obrazek

Obsada tymczasowa

3 Pawie oczka
3 Neonków czerwony
10 danio
Glonojad
Żaba
3 Bystrzyki Axelroda
2 Gurami mozaikowy
4 kiryski spiżowy
1 Platka

I od razu mam problem; od tygodnia brak NO3, NO2 bardzo znikome - prawie wcale. Co może być przyczyną, braku NO3?

Z rzeczy, które mogły mieć wpływ, to dodałem jeszcze filter pat mini, bo wydaje mi się, że turbo 500 trochę niedomaga minimalnie.
ODPOWIEDZ