[240l] 175 x 55 x 25 cm. 240 ltr

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

dfhns
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2020 20:32

[240l] 175 x 55 x 25 cm. 240 ltr

Post autor: dfhns »

Witam,
Zakładamy akwarium 240 l.
Proszę o radę w doborze dobrego filtra kubełkowego. Mamy raczej kiepskie doświadczenia z filtrami Tetra.
Poprzednio przez lata była Tanganika ale akwarium było strasznie smutne. Poza tym ryby urosły duże i bały się ludzi (akwarium stoi między kuchnią a salonem). Teraz chcemy żeby było zielono i weselej. Zbiornik i ścianki zrobione są na nowo.
Wiele decyzji nie zostało jeszcze podjętych, póki co jest to co na zdjęciach i ciągle zbieram informacje.
Czy w takim akwarium butla CO2 jest konieczna? Z roślinami nie mamy żadnego doświadczenia.

Póki co zdjęcia niestety nie chcą się załączyć.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witam.
Zdjęcia daj na serwis zewnętrzny a tu wklej linki. CO2 nie jest wymagane przy roślinności, wszystko tak naprawdę zależy od doboru roślin, popatrz na odnośniki na dole u mnie- praktycznie bez nawożenia, bez CO2 i rośnie...oczywiście zależy co.
Filtr sam sobie dobierzesz, sparzyłeś się na tetra to wybierz coś sprawdzonego, co ma wiele dobrych opinii, możesz podejrzeć co kto używa przy takim litrażu w dziale galeria- zazwyczaj w pierwszych postach wypisane są technikalia.
dfhns
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2020 20:32

Post autor: dfhns »

Narazie jest tylko zbiornik. Wybrany filtr EHEIM 3e 450, nie jestem pewien czy to nie za duża nad filtracja.
Oglądałem właśnie galerie na forum, bardzo piękne.
Obrazek

Obrazek
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Podoba się,brawo. Czekam na aranżację ,ja widzę typowego holendra.Jak budzet pozwala to kupuj CO2 ( 2kg to 6mc jak nic ) jakie oświetlenie ?
Jest wentylacja,super,czy ścianka na 2 foto będzie zakryta? jak późniejsza obsługa?
dfhns
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2020 20:32

Post autor: dfhns »

Ścianka w salonie będzie zakryta, musi być coś dyskretnego na zawiasach żeby mieć dostęp do obsługi.
Na sprzęt mamy osobną szafkę w kuchni. Budżet pozwala na CO2 ale nie jestem pewien czy tam się zmieści butla, nie była przewidziana.
Oświetlenie właśnie oglądamy, widzę że można bez problemu kupić takie długie LEDy.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Eheim 640 litrów z CO2,znajomego z NL
https://pokazywarka.pl/1h9b8x/#zdjecie23806537
dfhns
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2020 20:32

Post autor: dfhns »

CO2 faktycznie zmieściło się, 2l.
Oświetlenie 2 świetlówki 58W zwykła + czerwona (trochę ponad 0,5W na litr)
Podłoże substrat, siatka, żwir, Dragon Stone


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No i fajnie, nie uważasz, że lepsza cyrkulacja by była gdybyś dał deszczownicę na krótkiej szybie?
dfhns
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2020 20:32

Post autor: dfhns »

grzesi3k słuszna uwaga, oczywiście będzie na krótkiej szybkie.
dfhns
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2020 20:32

Post autor: dfhns »

Witam,
Zastanawiamy się teraz nad obsada. Chcemy proste ryby, czy jest jakaś dobra metoda żeby określić ich bezpieczna ilość. kiryski, mieczyki, neonki, bojownik, głupiki.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Jak proste ryby to najbezpieczniej i chyba najładniej zrobić ławicę np rodostomus, bardzo ładnie pływają w ławicy.

Natomiast najpierw trzeba zbadać jaką wodę posiadasz w akwarium i dobrać obsadę pod parametry wody lub próbować zmienić parametry pod rybki, które mają się znaleźć w akwarium.
austlander
Posty: 17
Rejestracja: 16 cze 2017 14:48

Post autor: austlander »

Fajna dekoracja kuchni i pokoju, i ladny start w urzadzaniu wnetrza zbiornika :)
Gdzie masz miejsce na osprzet? W kuchni jest na rowno ze sciana, a w pokoju za duzo nie wystaje, bo 25cm to rozumiem jest glebokosc zbiornika, wiec szafki juz pod spodem nie bedzie? Pokazesz jak to rozwiazujesz?
Ja przy 240 rezygnuje z zewnetrznego, mam akwarium standartowe z wbudowanym filtrem i nadzieje ze da rade przy roslinno-zwierzecym. Co prawda filtr wewnetrzny uroku nie dodaje, ale przy kubelku mielismy weze "wszedzie" i bylo jeszcze gorzej :(
dfhns
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2020 20:32

Post autor: dfhns »

Zbiornik wystaje w pokoju może jakieś 7 cm. Jednak wiem, że wąskie akwarium było błędem i drugi raz napewno bym tego nie zrobił. Klapa nad akwarium jest własnej roboty i była to improwizacja. Cały sprzęt jest w szafce w kuchni, w ścianie jest prześwit na węże.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
austlander
Posty: 17
Rejestracja: 16 cze 2017 14:48

Post autor: austlander »

Moj Ksiaze Malzonek tez sobie zyczyl akwarium na grubosc sciany, czyli jakies 10-12cm! I paletki w nim... Na szczescie Ksiaze sie na akwarystyce nie zna i opcja akwarium na wymiar calkowicie umknela jego uwadze, wiec mamy zwykle standartowe i ryby maja gdzie zakrety brac ;) Filtr zewnetrzny juz przerabialam, chlupie i buczy, a u nas mieszkanie straszliwie nosne jest, wiec tym razem stawiamy na ten wewnetrzny (ktory i tak tam jest). Nie mielismy nic dostosowane do ukrycia wezy, wiec na dodatek koszmarnie to wygladalo przy dwubiegowym kubelku (4 weze). Bede zagladac, zobaczyc jak to sie u Ciebie rozwija :)
ODPOWIEDZ