[112] Moje pierwsze akwarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Ekostuff
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2019 21:59

[112] Moje pierwsze akwarium

Post autor: Ekostuff »

Witam, w końcu się doczekałem, założyłem swoje pierwsze akwarium, zbiornik ma 112 L O wymiarach 80x35x40, filtruje go aquael maxi kani 250 z deszczownica JBL, a grzeje EHEIM 250 Watt i oświetla 2x18 Watt jest zaopatrzony w rośliny typu:

- Pogostemon helferi x1
- Pogostemon erectus x2
- Cladophora aegagropila x15
- Mech Weeping moss x2
- Lysimachia nummularia x1
- Rotala nanjenshan x1
- Vallisneria spiralis x2
- Ammania sp. Bonsai x1

Na początku chciałem obsadę takich gatunków:

- Zbrojnik x 1
- Otosek Przyujściowy x6
- Brzanka Sumatrzańska + Mrzysta x20

Ale po zalaniu baniaka i na drugi dzień zbadałem wodę testem 6w1 tetra i okazało się że moja kranówka ma trochę ponad 8 pH i 20 parę KH, więc żeby nie kombinować z preparatami i obniżaniem paramatrow stwierdziłem, że dobiorę pod taka wodę obsadę i wybór padł na:

Kirysek Sterby x6-8
Brzanka Odeska x12

No i chciał bym dać jeszcze jeden gatunek monogamiczny, ale jaki? Ktoś ma jakiś pomysł? Jakie gatunki będą pasowały pod twardą wodę?

Zbiornik mimo dodania bactozym i safestart na razie stoi, roślinki jak widać malutkie ze sklepu, zdjęcie robione parę godzin po zalaniu, pierwsze będę wpuszczał kiryski w środę prawdopodobnie.


Obrazek
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Pod twardą wodę Gurami dobre, klasyczne Gupiki, Pielęgnica miodowa, Platki.

Zmierz parametry tak po tygodniu, bo możliwe, że coś Ci zatwardza wodę i pH jeszcze się podniesie lub odwrotnie.
Ekostuff
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2019 21:59

Post autor: Ekostuff »

Ehnatox pisze:Pod twardą wodę Gurami dobre, klasyczne Gupiki, Pielęgnica miodowa, Platki.

Zmierz parametry tak po tygodniu, bo możliwe, że coś Ci zatwardza wodę i pH jeszcze się podniesie lub odwrotnie.
Nie mam zbytnio czasu.. Pracuje jako kierowca ciężarówki i będę teraz 2 tygodnie w domu, później wyjeżdżam na 4 tygodnie i znów wracam na 2 i tak cały czas, dlatego kupiłem filtr zewnętrzny, żeby mieć nadfiltracje i mam zamiar dokupić roślin teraz po świętach, myślałem że będzie ok, ale trochę ich mało, czy taki zbiornik mogę zostawić na 4 tygodnie, żeby wszystko sobie rosła i dojrzało? Czy mi obrosnie glonami?
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Wiesz, biologia jest nie obliczalna i wszystko może się zdarzyć. Jeśli wyjeżdżasz to i tak zostawisz zbiornik. Pytanie co ze światłem? Najlepiej gdybyś sobie kupił gniazdko wi-fi (50-60 PLN), żeby sterować oświetleniem. Jeśli masz kogoś w domu to pomińmy. Przydałyby się częste podmiany wody przez pierwsze 3 tygodnie żeby nie dopuścić do wysokich stężeń Amoniaku, ale jeśli nie będzie nic wpuszczał, ani nikt nie będzie sypał pokarmu do pustego akwarium, to wytworzy się go nie wiele.
Jeśli wpuścisz kiryski w środę, tak jak pisałeś i ktoś będzie je karmić, to mogą się zatruć.

Zrobiłbym tak; Przez minimum 2 tygodnie nic bym nie wpuszczał tylko dodawał odrobinę pokarmu żeby wytworzyły się procesy gnilne, a co za tym idzie bakterie. Codziennie przez pierwszy tydzień mała podmianka wody 10%, drugi tydzień co 2 dni podmianka i później możesz wpuszczać te kiryski. Jednak 4tygodnie bez podmiany wody to dużo i nie wiadomo co się może stać z biologią w świeżym zbiorniku.
Ekostuff
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2019 21:59

Post autor: Ekostuff »

Ehnatox pisze:Wiesz, biologia jest nie obliczalna i wszystko może się zdarzyć. Jeśli wyjeżdżasz to i tak zostawisz zbiornik. Pytanie co ze światłem? Najlepiej gdybyś sobie kupił gniazdko wi-fi (50-60 PLN), żeby sterować oświetleniem. Jeśli masz kogoś w domu to pomińmy. Przydałyby się częste podmiany wody przez pierwsze 3 tygodnie żeby nie dopuścić do wysokich stężeń Amoniaku, ale jeśli nie będzie nic wpuszczał, ani nikt nie będzie sypał pokarmu do pustego akwarium, to wytworzy się go nie wiele.
Jeśli wpuścisz kiryski w środę, tak jak pisałeś i ktoś będzie je karmić, to mogą się zatruć.

Zrobiłbym tak; Przez minimum 2 tygodnie nic bym nie wpuszczał tylko dodawał odrobinę pokarmu żeby wytworzyły się procesy gnilne, a co za tym idzie bakterie. Codziennie przez pierwszy tydzień mała podmianka wody 10%, drugi tydzień co 2 dni podmianka i później możesz wpuszczać te kiryski. Jednak 4tygodnie bez podmiany wody to dużo i nie wiadomo co się może stać z biologią w świeżym zbiorniku.
Dzięki za pomoc, dodawałem bactozym i safestart, więc teoretycznie bakterie już powinny w zbiorniku być, ale tak jak napisałeś, będę podmieniał wodę teraz najczęściej jak to możliwe i zobaczę co to się będzie dziać, ale chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zostawić zbiornik na 4 tygodnie niech sobie stoi i rośnie, (dodałem kulki w podłoże, także coś tam nawozu jest) i jak wrócę wtedy rybki kupię :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Światłem może sterować włącznik elektroniczny, używam i polecam. Ustaw czas świecenia na 10 godzin dziennie.

Musisz zostawić to akwarium, a jak wrócisz zobaczysz co dalej.

Mam jednak pytanie o jedną kwestię. Rozumiem że wyjeżdżasz cyklicznie. Kto będzie karmić ryby (jak już będą) w trakcie Twoich nieobecności?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ekostuff
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2019 21:59

Post autor: Ekostuff »

BARA pisze:Światłem może sterować włącznik elektroniczny, używam i polecam. Ustaw czas świecenia na 10 godzin dziennie.

Musisz zostawić to akwarium, a jak wrócisz zobaczysz co dalej.

Mam jednak pytanie o jedną kwestię. Rozumiem że wyjeżdżasz cyklicznie. Kto będzie karmić ryby (jak już będą) w trakcie Twoich nieobecności?

Zaopatrzyłem się w włącznik elektryczny do światła i karmnik dla rybek, ogólnie ojciec jest w domu cały czas, ale czasami wyjeżdża na 2-3 dni, gadałem z nim i będzie uzupełniał karmnik w razie braku pokarmu.

No i napotkałem pierwsze problemy.. Rośliny zaczynają żółknąć, a trawa gnije i odrywają się kawałki..

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

"trawa" to najprawdopodobniej nurzaniec. Posadziłeś rośliny w jałowym żwirku, czy dałeś im jakieś tabletki nawozowe przy korzeniach? Przepraszam jeżeli nie doczytałam wcześniej tej informacji.

W dodatku wydaje mi się, że podłoża masz nieco za mało. Ale to może być tylko wrażenie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
MarWa
Posty: 25
Rejestracja: 08 gru 2019 10:45
Lokalizacja: Kielce

Post autor: MarWa »

Świetne, piękne, w moim stylu :) :ok
Moje akwarium to mój cały świat - gdy je widzę, to ubywa lat... ;)

[112L] Afrykańskie czarne wody
[70L] Brachiczne - kolcobrzuchy (tymczasowo mini-Tanganika)
ODPOWIEDZ