[112] Towarzyskie - pierwsze kroki

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

[112] Towarzyskie - pierwsze kroki

Post autor: Kuba_27 »

Cześć wszystkim :)

10 kwietnia założyłem pierwsze akwarium i chciałem się nim podzielić z wami. Chętnie wysłucham waszych rad i mam kilka pytań ;)

Sprzęt:
Akwarium - Float 112l (80x35x40)
Pokrywa - AQUAEL CLASSIC LED 2x16W ( wystarczy takie oświetlenie? myślę o dołożeniu jeszcze jednej "żarówki" pod roślinki, możecie coś poradzić?
Świece pierwsze 4 dni - 5h, od dzisiaj zwiększyłem do 8h.
Filtr - TETRA EX800 PLUS
Wkład (taki jak w zestawie):
- biologiczny filtr piankowy,
- wata filtracyjna
- ceramika,
- kulki,
- węgiel aktywny,
Grzałka - 150 W z termostatem

Podkład:
- ziemia ogrodowa około 2-3 cm pod żwirkiem
- żwirek kwarcowy 2-5 mm
- piasek 0,1-0,5 mm

Do tego:
- 2 x korzeń RED MOOR
- różne kamienie
- planuje dokupić jakieś rurki dla zbrojnika tylko jakiej wielkości powinny być, żeby mógł się bezpieczniej w nich chować jak dorośnie?

Rośliny:
zestaw ponad 20 roślin na wszystkie plany - niektóre bardzo szybko rosną po pierwszych dniach zwiększyły swoją wysokość o 1/3, nie wiem jak je rozsadzać i kiedy, żeby ładnie zarosły całą tylną ścianę.
innym niestety gniją liście, ale te stare i puszczają nowe.
Liczę się z tym, że nie wszystkie przetrwają, ale mam nadzieję, że uda się utrzymać jak najwięcej gatunków.

Zwierzaki:
- nieplanowany ślimak (więcej info niżej)

w planach:
- neon czerwony - 10 szt
- zbrojnik pospolity - 1 szt
- pielęgnice ramireza - 2 szt
- krewetki Red Cherry
- kiryski tylko nie wiem jeszcze które i ile?
- zastanawiam się też nad bojownikiem :roll:

wiem, że potrzeba jeszcze trochę czasu na kupno rybek, ale jeśli już będzie można to od czego najlepiej zacząć?

Woda:
- zalane kranówkę, ale trochę za wysokie pH więc podmiany będę robił z filtra Britta woda po przepuszczeniu przez niego miała pH 6

Testy:
- niestety na razie mam paskowe więc tylko bardzo ogólnie, chciałbym w ciągu kilku najbliższych dni kupić kropelkowe.
Możecie mi polecić, które najlepiej i jakie informacje na początek będą najważniejsze?
pH - 7
KH - 10
GH - 13-15
NO2 - 0
NO3 - 0-5

Co do tej pory się wydarzyło:

Zbiornik zalany późnym wieczorem 10.04.20 filtr działał na pewno 24h potem nie wiem co się wydarzyło, ponieważ nie było mnie na miejscu, dopiero we wtorek rano okazało się, że filtr nie filtrował, ale jest wszystko z nim ok, już sprawdziłem i teraz działa cały czas. Do dzisiaj 15.04 działał na maksymalnie otwartych zaworach, dzisiaj przykręciłem je, bo robił bardzo mocny nurt wody i musiałem zmniejszyłem do połowy. Jak określić czy filtr nie robi za mocnego zamieszania w akwarium?

Gdy we wtorek zajrzałem do zbiornika to na wierzchu pojawił się niewielki kożuch (podobno to normalne) i na korzeniach pojawił się biały nalot (to też słyszałem, że normalne na początku), wymieniłem prawie 20l wody i zdrapałem z korzeni ten biały nalot. Na tą chwile nie pojawia się go więcej.

Roślinki dzisiaj musiałem trochę ogarnąć, ponieważ niektórym zgniły liście - obciąłem je, co ciekawe to były stare liście, te same roślinki puściły nowe ładne liście, jedną roślinkę niestety niechcący wyciągnąłem z podłoża i okazało się, że ma centymetrowy nowy korzeń.
Porównując zdjęcia z dnia zalania i dzisiaj widzę, tak jak pisałem wyżej, że niektóre roślinki dosyć fajnie rosną.

Dzisiaj zauważyłem też, że mam jakiegoś ślimaka, niestety zanim zdążyłem znaleźć telefon, żeby zrobić zdjęcie, schował się i nie mogę go wypatrzeć. Podejrzewacie co to może być? Roślinki starałem się wypłukać więc pewnie z podłożem go wrzuciłem, chociaż je też płukałem. Wydaje się, że ma ponad 0,5 cm i dosyć szybko po szybie szedł, był ciemny właściwie czarny. Wiem, że to praktycznie żadne info :D ale może jednak ktoś coś :P Jak tylko go wypatrzę dodam foto.


Zdjęcie z dnia dzisiejszego:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/eaddcf5f45ddf95b

EDIT:

Udało mi się zrobić zdjęcie ślimaka :D
Proszę o informacje co to za ślimaczek:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/03ad06e46b10269c
https://www.fotosik.pl/zdjecie/3db51404d233526a
Adiko96
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019 9:40
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Adiko96 »

Ślimak wygląda mi na rozdętke tym bardziej skoro mówisz,że szybko się porusza. Zresztą je dość łatwo "przynieść z czymś" do akwarium.
Uważaj bo bardzo szybko się rozmnażają a młode mega ciężko wypatrzyć (są malutkie). Łatwo z nimi o plagę.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kuba_27 pisze:Proszę o informacje co to za ślimaczek
Rozdętka, bardzo inwazyjna.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

Ślimak

Post autor: Kuba_27 »

Ok, poczytałem i chyba jednak się go pozbędę, boję się, że się rozmnoży za bardzo i potem będzie problem &#128522;

EDIT:

ślimaka już nie ma, znalazłem już drugiego i od razu oba wylowilem.
Awatar użytkownika
MarWa
Posty: 25
Rejestracja: 08 gru 2019 10:45
Lokalizacja: Kielce

Post autor: MarWa »

Z autopsji - jeśli znalazłeś dwa ślimaki, to znaczy, że w zbiorniku jest jeszcze z 8, których nie zauważyłeś (taki żarcik ;)). Jeżeli problem rozdętek - że tak powiem - 'rozwinie się' w przyszłości, polecam bocję karłowatą, siatkowaną lub pręgowaną :)
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2020 12:34 przez MarWa, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje akwarium to mój cały świat - gdy je widzę, to ubywa lat... ;)

[112L] Afrykańskie czarne wody
[70L] Brachiczne - kolcobrzuchy (tymczasowo mini-Tanganika)
Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

Bocje

Post autor: Kuba_27 »

Dzieki, mam nadzieje, że się nie rozwinie. Ale na pewno będę pamietał :)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ja na ślimaki polecam Helenki.
Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

[112] Towarzyskie - pierwsze kroki

Post autor: Kuba_27 »

Cześć,

po paru dniach od startu trochę się wydarzyło:

1. ślimaki - 3 znalazłem i wszystkich się pozbyłem bo plagi nie chce :D
2. podmiana wody co 3-4 dni po 20%
3. problem z różnymi rodzajami glonów (jakieś nitki, osad na piasku i kamieniach itp), przez to zmieniłem czas świecenie na 5h dziennie i czekałem na testy, które dopiero dzisiaj doszły i tak to wygląda:

pH - 7,6
KH - 16
GH - 6
NO2 - 0
NO3 - 2
NH3 - 0
PO4 - 0,5
K - 11
Fe - 0
Ca- 85
Mg - 27

teraz najważniejsze pytanie:
Od czego zacząć "naprawienie" wody i czy jak ją ogarnę na parametry sensowne to glony znikną, albo przynajmniej ograniczy się ich rozmnażanie, nie jest z nimi jeszcze źle więc przy sensownych i w miarę szybkich ruchach myślę, że jestem w stanie to naprawić.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na tablicy Mendelejewa akwarystyki nie bardzo się znam...na glony dużo roślin szybko rosnących, pływających...niech zjadają wszystko co jest w wodzie nie zostawiając niczego glonom...osady na piasku i dekoracjach to pewnie okrzemek- minie sam. Z czasem rośliny powinny wygrać walkę z glonem, dopóki to się nie stanie pomagaj im usuwając glona mechanicznie (okrzemki olej).

Odnośnie rozdętek- mam je również, codziennie widuję po kilka sztuk- kilka, nie kilkanaście- jest ich więc prawdopodobnie kilkadziesiąt, ale to co widzę nie stanowi dla mnie problemu, natomiast traktuję je jako wskaźnik dawania pokarmu...po prostu jak pokaże się ich więcej niż zwykle należy mniej karmić, nie ma jedzenia to same znikają- krewetki z nimi wygrywają walkę o resztki bez problemu.
austlander
Posty: 17
Rejestracja: 16 cze 2017 14:48

Post autor: austlander »

Slimaki wystepuja stadnie :D Ja jak znalazlam pierwszego, to tez mu w dobroci serca odpuscilam, a trzy dni pozniej wyciagnelam z wody 50 sztuk! I kolejnego dnia znow pare dziesiatek, i kolejnego znow... Az kupilam bocje, nie patrzac na rozmiar akwarium, i i bocje zjadly slimaki :) Teraz jak sie jakis jeszcze czasem pokaze, to dlugo po spacerniaku nie chodzi, bo pasiasci straznicy stawu zaraz go pozeraja :) Bocje podobno mozna oddac, tak mi w rybnym powiedzieli, wiec jak wyrosna to pojda dalej :)

A zdjecie akwarium gdzie?
ODPOWIEDZ