[14] bojownik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Chudy__
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2020 19:13
Lokalizacja: Poznań

[14] bojownik

Post autor: Chudy__ »

Posiadają już inne małe akwarium stwierdziłem że postawie sobie w pokoju małą kostkę typowo dla bojownika.

Przygotowanie akwa i poszukiwanie bojownika.
Trafiłem na olx bojka którego sprzedawała mama swojego dziecka któremu bojek się znudził, jako że był trzymany w kuli odrazu temat podjęty że jadę i zabieram nawet przepłaciłem za niego i to sporo ale trudno.

Dane techniczne i organizacyjne
Akwarium : 32x24x18 14l
Filtr : aquael asap 300
Oświetlenie: tymczasowy zwykły mały Led
Podłoże :czarny żwirek
Rośliny : rogatek, rzęsa, pistia
Wystrój: gałązki olchy i szyszki (na dniach będzie poprawione tło)
Woda: kranowka pH 6.8 KH 10, gh14

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Szczerze: akwarium ładne, ale moim zdaniem jest za małe dla bojownika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Chudy__
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2020 19:13
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Chudy__ »

Myślę że to minimum, ale w przeciągu miesiąca raczej będzie w 40l to wtedy raczej już będzie ok :wink:
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Nie kupuj większego akwarium, ewentualnie 25l 40x25x25. Mam Bojowniki i z tego co widzę to najlepiej się czują do długości 40 cm i wysokości 25 cm, w większych akwariach się stresują, bo muszą "ogarnąć większe terytorium" i nie pływają po całym akwarium tylko w swoim małym obszarze od gniazda. Jak chcesz większe akwarium to musi ono być tak urządzone, aby Bojownik nie widział większej przestrzeni, czyli mocno zarośnięte, dużo korzeni, kamieni, tylko wtedy ma to sens i tylko wtedy ryba będzie się dobrze, bezpiecznie czuła.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trzymałam kilka bojowników (nie razem!) w akwarium 128l, 80x40x40, niczym się żaden z nich nie stresował, każdy pływał ochoczo po całym akwarium, jeden stracił życie wyskakując z impetem ze zbiornika podczas pogoni za krewetkami (akurat nie było szyby nakrywowej, bo ją czyściłam). Fakt: moje akwarium jest dosyć obficie zarośnięte.

Nie zgadzam się z teorią/tezą/zdaniem, że bojowniki lubią małe akwaria. Dopiero w większych zbiornikach pokazują jakie są energiczne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

No poglądy są różne jak i charaktery Bojowników. Tylko pamiętajmy, że ta ryba w naturze nie pływa w wodach na otwartej przestrzeni, a można by powiedzieć, że więcej chowa się w zaroślach przy tafli wody, kryjówkach - polując. Jeżeli się już gdzieś ruszają to "patrolują" przeważnie na 100 cm od gniazda i to w bardzo zarośniętym obszarze. Można to zauważyć jak w większym akwarium Bojownik zapuszcza się w głąb akwarium poza gniazdo jedynie raz lub dwa razy na dzień, a całą resztę dnia porusza się do 40 cm od gniazda. W porze suchej w ogóle nie mają możliwości większego ruchu, więc czasem skaczą z jednej kałuży do drugiej.

Ale jak wspomniałem charaktery są różne Bojowników. Śledzę różne grupy hodowców i często się spotyka, że po przełożeniu z dużego do małego akwarium nagle ludzie odkrywają inne zachowania Bojownika w pozytywnym znaczeniu.

Oczywiście mówiąc małe akwarium mam tu na myśli akwaria o pojemności 20-40 litrów.
ODPOWIEDZ