[112l] akwarium ogólne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

[112l] akwarium ogólne

Post autor: adex1005 »

Witam chciałbym przedstawić mój zakup oraz prosić o poradę w sprawie akwarium.
Zakupiłem akwarium 80x35x40 112l z pokrywą z led 16W Sunny aquael oraz dokupiłem 16W Plant.
Plany w ciągu trzech tygodni :
Filtr : zastanawiam się nad kubełkowym tetra ex 800 plus lub 600,
Grzałka : myślę że 100w wystarczy,
Podłoże : chciałbym jbl aqua Basic plus 2,5l, jakiś żwirek większej granulacji oraz piasek czarny na wierzch jakby mógł ktoś doradzić bo nie mam pojęcia skąd kupić żeby nie był za ostry dla kirysków,
Nawożenie : carbo w płynie oraz macro red,
Rośliny : proszę o poradę chciałbym anubias, łodygowce będę miał z drugiego 54l akwarium,
Obsada : planuje barzanki sumatrzanskie około 16 sztuk z dwóch kolorów, kiryski na dno i jakiegoś glonojada albo Otoski, też chciałbym o poprawienie w razie złej obsady jeszcze sprawdzę parametry ale po mojej kranówce to mam twarda wodę około 20 GH
Jeszcze pytanko po zalaniu ile świecić godzin i czy zacząć od 5h a potem co tydzień zwiększać i do ilu godzin.Ile trwa bezpieczne dojrzewanie akwarium czy 3 tygodnie starczy?
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Post autor: Mike122 »

Odnośnie podłoża to ja szukałem pod kiryski i znalazłem w jednym ze sklepów internetowych ciemny piasek kwarcowy średnica 0,2-0,8 mm.
Moje akwarium dojrzewało dość długo, świeciłem ok. 9 h, po 4 tygodniach roślinki, po kolejnym tygodniu ampularie, a pierwsze rybki po następnych 2 tygodniach. W trakcie miałem jakieś glony, okrzemki i pleśń z korzenia, ale wszystko minęło po czyszczeniu i podmiankach. Myślę, że nieźle to wyszło :)
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Postaram się poszukać tego podłoża , czyli odrazu się roślinek po zalaniu akwarium nie sadzi myślałem że można. Jakby ktoś mógł przenieść mój temat do Galeria ponieważ źle założyłem temat.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Sadzi się sadzi, nawet tuż przed pełnym zalaniem, żeby było łatwiej ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do działu Galeria i proszę o wstawienie zdjęć jak już założysz akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Dobrze dziękuję jak dojdzie cały sprzęt to będą zdjęcia, jeszcze muszę tylko poszukać podłoża ponieważ zależy mi na czarnym piasku kwarcowym na wierzch.
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Post autor: Mike122 »

Ja kupiłem chyba coś takiego tylko nie na allegro tylko na jakimś sklepie

proszę nie wklejaj linków na alledrogo, raz że sięprzedawniają, dwa mogą być zgodnie z regulaminem traktowane jako kryptoreklama ;) - MOD Grzesi3k

w sumie faktycznie aukcja może się skończyć :) ja akurat kupiłem taki sam piasek na jakimś sklepie już nie pamiętam na jakim :)
Ostatnio zmieniony 24 maja 2020 22:24 przez Mike122, łącznie zmieniany 1 raz.
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Akwarium dzisiaj zalane filtr narazie tymczasowy jutro ruszy eheim 250 classic, podłoże 20kg piasku kwarcowego z substratem jbl aqua Basic plus 2,5l, rośliny jak widać na zdjęciu krypyokoryny, nurzaniec, anubiasy, LUDWIGA. Chciałbym prosić o poradę jak nawozić rosliny ponieważ posiadam carbo w płynie oraz makro red co ile dawać oraz ile świecic światłem dziennie.
Obrazek
Kamienie na korzeniu tymczasowo ponieważ 1 dzień się moczył ale nadal wypływal więc dziada przycisłem
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Jeżeli masz podłoże aktywne to nic nie lej na początku. Masz nawóz "red" makro, potrzebujesz też mikro. Świecić mało (8-9h) i zwiększać systematycznie, bo inaczej glony wyjdą z akwarium i cie zjedzą. Carbo bardzo ostrożnie, nie zastępuje CO2 - to jest całkiem co innego ;) Szykuj si, że krypto i nurzańce pogubią liście, zaczniesz lać teraz nawozy to będziesz mieć śmierdzącą sadzawkę, a nie baniak z roślinami. Wszystkie odpowiedzi na towje wątpliwości są już na forum lekko myśląć kilkaset razy odpowiedziane ;) Powodzenia!
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Dzięki, po jakim czasie zacząć dawkować nawozy i czy carbo już mogę teraz lać. Czy jako mikro mogę dokupić seachem flourish do tego kompletu makro red.Co ile dni dawkować każdy z poszczególnych nawozów będę wdzięczy za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Najpierw ustabilizuj akwarium, niech rośliny ruszą a potem, myśl o nawozach.

Każdy nawóz "gotowy" ma ulotkę, a w niej wersje dla tych co wiedzą co robić i taką dla tych co nie mają pojęcia.
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Dobrze narazie nie będę nic lał. Czy taka mętna wody od soboty to normalne i na korzeniach pojawił się biały nalot ale czytałem że zejdzie samo, piasek starałem się dobrze wypłukać.
Obrazek
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Mętna woda to pierwotniaki zrób małą podmiankę i z czasem powinno się wyklarować aż zaczną tworzyć się kolonie bakterii. Biały nalot na korzeniu to pleśń także zejdzie z czasem choć jeśli ci to przeszkadza możesz jej pomóc.
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Post autor: adex1005 »

Trochę dziwne to zmetnienie ponieważ osadza się dziwny śluz na roślinach czy to normalne, mam nadzieję że to nie żwir lub substrat :(

Tutaj wstawiam zdjęcia dzisiaj dokupiłem jeszcze filter wewnętrzny aquael pat mini z napowietrzaniem aby zwiększyć filtracje wspomagając biologiczny.
Obrazek
Obrazek
adex1005
Posty: 54
Rejestracja: 04 kwie 2020 18:43

Re: [112l] akwarium ogólne

Post autor: adex1005 »

Po 2 tygodniach tak wygląda akwarium, dzisiaj 3 raz odmulałem dno i cały czas wydobywa się dziwny biały pył oraz resztki tego uschnietego śluzu który osiada się jeszcze na roślinach. Przesyłam zdjęcia z dzisiaj.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Resztę moich wątków w temacie znikło pewnie przez zmianę wyglądu forum. Będę wdzięczny za pomoc.
ODPOWIEDZ