[112l]moje akwarium towarzyskie

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gallusik
Posty: 32
Rejestracja: 20 kwie 2020 15:20
Lokalizacja: Szczecin

[112l]moje akwarium towarzyskie

Post autor: gallusik »

Witam
Chciałbym przedstawić jak wygląda moje akwarium towarzyskie 112 litrów:

https://zapodaj.net/8a5b51f29801e.jpg.html

Nie mogę się doczekać, aż rośliny urosną :)

W obsadzie są:
5* gupik pawie oczko
5* mieczyki
6* molinezja,
1* bocja siatkowana,
krewetki red cherry
2* ślimak military helmet

Woda jest kranowa (parametry są dostosowane do rybek)
Filtr kubełkowy sunsun
Grzałka 150w
napowietrzacz

Co o nim myślicie?

Pozdrawiam
Maciej
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dlaczego wpuściłeś ryby do akwarium bez roślin? Przecież teraz nie zapewniasz im miejsca schronienia i odpoczynku? Żyworódki potrzebują dosłownie gąszczu roślinnego, żeby samice mogły się schować przed natarczywymi samcami.

Ile akwarium dojrzewało?
Jakie są dokładnie parametry wody i jak je dopasowałeś "do rybek"?

Podłoże radzę przysypać piaskiem, inaczej między kamyki będą wpadać szczątki roślin, odchody ryb, resztki jedzenia - zaczną gnić i zatruwać wodę, a będą trudne do usunięcia podczas odmulania. Bocja powinna mieć piasek w którym będzie mogła kopać i przesiewać go przez skrzela.

Posadziłeś rośliny w jałowym żwirku czy dałeś im jakieś kulki nawozowe w okolicach korzeni?

Moim zdaniem akwarium zapowiada się ciekawie, o ile zarośnie roślinami. Pamiętaj, żebyś usuwał młode ryby ze zbiornika - zapewnij sobie na nie zbyt, bo szybko będziesz mieć przerybienie i duże problemy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gallusik
Posty: 32
Rejestracja: 20 kwie 2020 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: gallusik »

Akwarium dojrzewało około 18 dni zanim wpuściłem rybki.
Dodawałem od samego początku żywe kultury bakterii i przy podmianach wody dodaje makroelementy w płynie marki tropical.
Rośliny rosną w oczach.
Z tyłu za kokosami i kamieniem mam takie rurki w których mogą się schować krewetki i rybki.
Filtr mam wraz z bioceramiką. Na chwilę obecną nie mam problemów z glonami.
Zakupiłem sobie do tego analogowy wyłącznik i włącznik prądu. Fajnie się sprawdza.
Dodam jeszcze do akwarium, aby nie było takiego przeskoku światła delikatne nocne oświetlenie marki aquael 1W.
Tak aby samo się załączało na kilka minut przed włączeniem głównej świetlówki i po wyłączeniu światła.
pH wody to 7,6


Wiem że gupiki się szybko rozmnożą więc stare 25 litrowe akwarium przekształcę w takie akwarium tarliskowe i tymczasowe zanim nie znajdę nowego domu dla narybku.

Bocji jednak mieć nie będe. Prędzej kiryski sterby.
Tylko pytanie czy mogę teraz w jakiś sposób dołożyć piasek, aby nie zamulić całej wody?

Co do odmulania mam odmulacz na baterie i zasilacz - jak na chwilę obecną dobrze się sprawdza.

Pozdrawiam
Maciej
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wypłukany dobrze żwirek czy piasek nie pylą we wodzie, tylko po prostu opadają na dno nie brudząc w ogóle wody, tylko filtr powinien być wyłączony, żeby czasem nie zassał spadającego piasku. Możesz usypać kopkę, którą potem rozniesiesz rękoma, by przykryć żwirek warstwą piasku, z czasem piasek powpada w szczeliny żwirku i przemiesza się, jak zajdzie potrzeba piasku później możesz znowu dodać.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Jak piasek jest suchy to do wsypywania sprawdza się rura PCV o średnicy 4-5 cm.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
gallusik
Posty: 32
Rejestracja: 20 kwie 2020 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: gallusik »

Czy taki żwirek będzie odpowiedni?
https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... akcja-0-t1

Jak to porządnie wypłukać?
Kamienie potrafię ale jak piasek?

I ile kilo tego kupić?

Pozdrawiam
Maciej
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Jedź do marketu budowlanego i kup piasek do piaskownic 20kg za 10 zł. Płukać możesz prysznicem np. nad wiadrem wsypując na drobne sitko czy nawet siatkę dla ryb.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ