[112l] Moje 112l

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

[112l] Moje 112l

Post autor: Logic07 »

Cześć 2 tygodnie temu posadziłem rośliny, oświetlam 2x18watt t8 nature i plant, nawoŻe micro macro CO2 w płynie, podmiana co tydzień 20 lub 25 litrów rośliny łatwo średnio wymagające nurzaniec microsorium kryptokoryna, 2 nazw nie pamiętam ale dla początkujących. NawoŻe według zaleceń przez producenta, jak myślicie pojawią się glony? na razie spokój i rośliny widać że rosną i mają się dobrze szczególnie ludwigia.

Poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Galeria. MOD BARA
Załączniki
Tak to się na razie prezentuje
Tak to się na razie prezentuje
IMG_20200905_142012_compress15.jpg (147.44 KiB) Przejrzano 1095 razy
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2020 14:26 przez Logic07, łącznie zmieniany 2 razy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Moje 112l

Post autor: MarJan »

prędzej czy później, ale się pojawią ;)
póki co nie wywołuj wilka z lasu :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: BARA »

Podłoże ma za grubą frakcję, nie nadaje się do akwarium. Pomiędzy kamyki wpadają resztki pokarmu i odchody ryb, zaczną gnić i zatruwać wodę. Wymień ten grys na żwirek rzeczny przemieszany z piaskiem, daj kulki nawozowe przy korzeniach roślin.
Jakie są parametry wody?
Jak długo akwarium dojrzewało?
Jak jest obsada?
Masz za słabe oświetlenie dla roślin, za dużo nawozisz, rośliny tego nie przerobią przy niepełnej fotosyntezie. Dodaj jeszcze jedną świetlówkę, żeby uzyskać minimum 0,5W na litr.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: Logic07 »

Podłoże jest drobne nic w nim nie zalega jak sądziłem rośliny było czysto nie nawoŻe za dużo trzymam się dawek zalecanych do ilości roślin w akwarium leje na średnio obsadzony zbiornik woda nie wiem jaka nie robiłem testów obsada to pLatki gupiki i 3 glonojady mogę dołożyć jeszcze aquael retro fit plant Led to będzie 0.5 wata na litr ale boję się że glony się pojawia

To są mało wymagające rośliny i co do światła i nawozów nie potrzebują więcej światła żeby rosnąć nie widzę sensu dodawać światła jak umiarkowanie nawoŻe. Akwarium stało z samymi rybami długi czas parę lat 2 tygodnie są w nim rosliny
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: grzesi3k »

Hej, połączyłem posty. Używaj opcji edytuj ;)
Poprawiłem też "naworzenie", bo mnie aż zakłuło w oczach ;)

Podłoże masz rzeczywiście mocno niefortunne. Nie staraj się racjonalizować tego błędnego wyboru... bo jest on po prostu błędny.
Fajnie starałeś się zaaranżować baniak, ale postawie cały mój majątek, że nie sprawdziłeś jak duże te rośliny rosną.
Microsorium po lewej wygląda jakby było zasadzone w tym żwirze - stanie, a następnie zdechnie - ta roślina rośnie na drewnie/kamieniach etc.
Ludwigia za trzy miesiące (gdyby nie ten nieszczęsny żwir to w dwa miesiące) zarośnie ci pół zbiornika i zacznie puszczać korzenie w słup wody.
Hygrophila wyrośnie ci ponad tafle i będą sterczeć patyki w środkowym planie zasłaniając nurzańce, które z braku światła zbledną i zaczną się rozpuszczać.

Parę lat trzymałeś te platki i gupiki bez niczego?

Powodzenia.

PS. zbrojniki potrzebują celulozy do prawidłowego trawienia. Daj tam jakieś drewno albo tabletki ze spiruliną.

EDiT: grzałkę masz nad powierzchnią? Powinna być cała w wodzie. Albo jest to jakieś złudzenie z poziomem wody. ;)
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: Logic07 »

Ten nurzaniec to nie jest ten co rośnie taki duży tylko odmiana ta rośnie do 20 30cm ludwigie będę przycinał microsorium nie będzie rosło w podłożu? Pomyliłem je z kryptokoryna w takim wypadku kryptokoryny nie mam tą roślina co rośnie taka wysoka to chodzi o tą obok nurzańca po prawo? Pytam jeszcze raz czy wystarczy im tego światła co jest żeby nie zaatakowały glony? Nie przesadzam z nawożeniem świece 10h. Płatki i gubiki trzymałem oczywiście z grzałką filtrem karmione były. Ten źwir jest dosyć drobny nie widzę problemu kiedyś na nim hodowałem rośliny i ukorzeniały się kryptokoryny i nurzańca przebijały się przez niego. Grzałka całą jest w wodzie tło jest za nisko przycięte do wysokości akwarium.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: grzesi3k »

Spoko, tak podejrzewałem, że to wina tła.
Ten nurzaniec to nie jest ten co rośnie taki duży tylko odmiana ta rośnie do 20 30cm
No o to mi przecież chodziło, hygrophila z przodu go zasłoni badylami, a liście przy tafli go zacienią i zdechnie. Do tego, dopiero co sadzone, więc jeszcze zmarnieją pewnie, jak to juz mają nurzańce. Na tym żwirze będzie rosło ale: wolniej, będzie się zamulał strasznie, odpadają ci jakiekolwiek ryby denne później, pewnie zawitają na nim krasnorosty za jakiś czas.
Cięcie ludwigii robi frajdę przez pierwsze dwa-trzy miesiące ;) potem będzie cie tylko szlag trafiał. Dzisiaj już nawet nie ciąłem u siebie tylko pół siatki wyrwałem z korzeniami ;)

Jak masz opcje to przynajmniej przysyp go czymś miałkim.

O co chodzi z tym badziewnym zameczkiem? Masz jakieś małe dzieci?
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: Logic07 »

Już są na nurzańcu jakieś nitki brązowe na końcach ale co z tym światłem dołożyć świetlówkę żeby było 0.5 wata?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: owlman »

Czesc . A rosliny rosna czy stoja w miejscu ? Moze przesadzasz z nawozami ?
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: Logic07 »

Rośliny rosną wszystkie oprócz nurzańca i tej trawy bo niedawno je dosadziłem bo wydawało się za mało na start i chciałem dodać szybko rosnących żeby pobierały dobrze te nawozy, znaczy wykorzystywały co wleje. Hygrophilia rośnie do 40cm więc nie będzie się kłaść na wodzie, mikrosorium zeczywiście słabo wygląda chyba przyczepie ją do tego sztucznego korzenia. Dodam belkę Led żeby było 0.5 wata na litr, jak zaczną pojawiać się glony zredukuje węgiel w płynie, nie wiem czy nie za dużo go leje 4ml codziennie jak myślicie?
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2020 11:24 przez Logic07, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: BARA »

Proszę używaj w swoich wypowiedziach znaków przystankowych, ponieważ trudno się je czyta.
Dla zbrojników konieczne jest drewno, z którego będą pozyskiwać celulozę niezbędną im do prawidłowego trawienia. Daj im jakiś korzeń - obowiązkowo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: Logic07 »

Włożę korzeń i przyczepie mikrosorium do niego, normalnie się w nim zakorzeni? Dodatkowe światło coś da przy tych roślinach co mam?
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: Logic07 »

Dodałem świetlówkę aquael retro fit Led plant 10 watt
Załączniki
IMG_20200907_190228_crop_46.jpg
IMG_20200907_190228_crop_46.jpg (309.6 KiB) Przejrzano 974 razy
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: grzesi3k »

Hygrophilia rośnie do 40cm więc nie będzie się kłaść na wodzie
Powiedz to mojej, ona nie slucha tego co w katalogach pisza xD Mam baniak 45cm, a scinam czasami po 10cm znad wody xD

Microsorium daj na super glue nawet do tego sztucznego korzenia.

No I po zdjeciu widze, ze przysnales z przycieciem ludwigii ;)
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: [112l] Moje 112l

Post autor: Logic07 »

Ona ma jeszcze z 10 cm do powierzchni wody, to tło jest za nisko docięte.
ODPOWIEDZ