[30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Adamsky41
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2017 1:00
Lokalizacja: Kraków

[30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: Adamsky41 »

Witajcie.
Po 9 miesiącach kombinacji z nawożeniem na podłożu Rotala Maflora Intense, w tym EI, poddałem się i zdecydowałem się na restart na podłożu Platinum Soil. Mam zamiar nawozić to akwarium tak jak jest w poradniku Qualdropa, ale chętnie przeczytam Wasze komentarze z sugestiami i poradami jak prowadzić akwarium na tym podłożu.

Akwarium: 40x25x30 (30l)

Filtracja: Aquael Minikani 80. Od dołu gąbka, Qualdrop Hyper Pore i Pirme Pore, Seachem Martix, wata filtracyjna i Aquavitro Purfitrum (250ml)

Oświetlenie; Chihiros RGB 30 +Chihiros Commander 1( wschód i zachód po pół godziny), dwie lampki Aquaela Leddy Smart, jedna plant i druga sunny (w sumie ok 84lm/l netto)

Ogrzewanie: grzałka Aquaela Fix 25W

Skimmer: Eheim 350

CO2: zestaw CO2 RA 5l bez elektrozaworu (leci 1 bąbelek gazu na ok 0,8 sek 24/h, nie wiem czy nie za dużo)

Nawozy i chemia:
Mineralizator: Qualdrop GH+ One Plant a także Qualdrop KH Builder Plant
Azot: Blue Line czyli KNO3
Fosfor: Easy Life
Potas: Seachem
Żelazo: Qualdrop Super Red
Mikro: Qualdrop Trace One Plant
Bakterie: Aquamax Bactego (końcówka, póżniej przechodze na Special Blend)
Hormony roślinne: Azoo Plant Zeatin

Rośliny:
Eleochris sp Mini
Staurogyne Repens
Lobelia Cardinalis Mini
Blyxa Japonica
Rotala Yao Yai
Rotala Wallicii
Rotala Macranda Green
Rotala Mexicana Goias
Ludwigia Rubin
Ludwigia sp Mini Red
Ludwigia Pilosa
Ludwigia Brevipes
Ludwigia Ovalis
Pogostemon Erectus
Pogostemon Kimberley
Pogostemon Helferi
Neasea Gold
Ammania Bonsai
Alternathera Roseafolia
Spherocarium Malacense
Hygrophilia Araquaia
Kabomba Belem
Limnophilia Aromatica
Bacopa Australis
Acmella Repens
Pełzacz Bagienny
Lagrnandra Meboldi Red

Woda niemal w całości RO z mineralizatorami Qualdropu ( co mi daje pH 6,3 KH 1 ca 35 i mg 9) + woda w filtrze który był czyszczony miesiąc temu więc na początek trochę tych bakterii powinno już być w zbiorniku.
Parametry po dwóch dniach przed pierwszą podmianką 10l:
pH 5,5
KH 0
GH 7
NO3 8-9
Po4 0
K 15
Ca 35
Mg 8-9
Fe 0
CO2 no właśnie nie wiem gdyż żaden kalkulator ani tabelka nie obejmuje w swoich wyliczeniach takich wartości pH i KH. Indykator jest lekko ciemnozielony, ale podobno przy KH 0 wynik indykatora można sobie w tyłem wsadzić. No chyba że są jakieś inne metody obliczenia ilości CO2 w akwarium przy pH 5,5 i KH 0 o których nie wiem. W każdym bądź razie rośliny bardzo ładnie bąblują więc chyba tego CO2 jest odpowiednia ilość. Przez pierwsze dwa tygodnie planuje podmianki co 2 dni w ilości 10l, chodź nie wiem czy nie byłoby lepiej przez pierwszy tydzień robić podmianki codziennie aby podwyższyć trochę pH i KH. Co o tym sądzicie?
Przez pierwsze 2 tygodnie nie zamierzam niczym nawozić (KH builder przy podniesieniu KH o 1 podnosi równocześnie potas o 14ppm).
Pierwszy tydzień świecę po 6 godzin a później z tygodnia na tydzień o godzine dłużej aby dojść finalnie do 10h.
Po dwóch tygodniach zamierzam podawać dziennie 0,7ppm NO3 i 0,1ppm Po4, a po czterech tygodniach mikro według producenta i żelazo ok 0,08ppm dziennie.
Jeżeli macie jakieś uwagi lub porady to zapraszam do dyskusji. Wszystkie chętnie przeczytam.
Gdyby ktoś miał ochotę to zapraszam do obejrzenia filmiku o tym akwarium, gdzie można będzie się dowiedzieć między innymi o moich problemach z podłożem Rotala Maflora Intense: https://www.youtube.com/watch?v=OAF-e1uGZmw&t=442s

Obrazek
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: owlman »

Czesc . Allle wyczes... fiu fiu .
Mam tylko kilka pytan :
- dlaczego kombinowales z nawozeniem przy poprzednim podlozu ?
- dlaczego zamierzasz popelniac te same kombinacje teraz ?
- skad wiesz ,ze podane ilosci nawozow beda ok ?
- dlaczego nie masz zamiaru nawozic na podstawie obserwacji stanu roslin ?
- skad wiesz ,ze dodatkowe nawozenie bedzie konieczne ?
- dlaczego zmieniles podloze ?
- czy to obecne jest lepsze ? jezeli tak ... to dlaczego ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: grzesi3k »

Siema, zapowiada sie ciekawie!
Troche przyszalales z roslinami ;) zeby ci baniak nie wybuchl ;) a tak serio to masz jakis plan ciecia?

Osobiscie bym olal nawozenie wg. grafika I reagowal tylko na poczatku. Jak wyprowadzisz planty i ustabulizujesz to wtedy zgrac z grafikiem.

Masz plan na sinice na wszelkie w?

Olej bakterie jak ma byc stricte roslinniak, szkoda zachodu.

RGB30 na comm1 chodzi? Nie na czworce?
Adamsky41
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2017 1:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: Adamsky41 »

Owlman a więc tak:
-na poprzednim podłożu kombinowałem ponieważ już po 3 tygodniach zaczęły mi się pojawiać braki fosforu co przyznała mi sama firma Rotala kiedy wysłałem im zdjęcia z kondycją roślin i opisem problemów z akwarium
-teraz jedyną kombinacją jest to że przez pierwszy tydzień podmieniam wode co dzień zamiast co 2-3 dni głównie z tego powodu że jednak chciałbym podwyższyć trochę pH i KH aby nie było skoków pH, a i jeden z akwarystów ktory ma kilka akwariów na tym podłożu mi to poradził (przy okazji troszke NO3 wywala)
-dawki nawozów wziąłem ze strony Qaldropa gdzie jest poradnik jak nawozic akwarium na tym podłożu (z efektami na zdjęciach)
-oczywiście jeżeli będą niedobory lub nadmiary to będę korygował nawożenie
-podłoże zmieniłem ponieważ jak pisałem 9 miesiecy się męczyłem z nawożeniem na Maflorze i marne tego były efekty (przy Dark Soil i HELP nie miałem problemów). A i niestety mało ludzi ma akwaria na tych podłożach i może coś doradzić
-Platinum Soil wybrałem ponieważ znalazłem mnóstwo pozytywnych opinii o tym podłożu i poradnik producenta o nawożeniu na nim, co mam nadzieje pomoże mi w ogarnięciu tego baniaczka


Grzesiek, mam plan jak chciałbym aby wyglądało finalnie akwarium, dlatego rośliny nie są posadzone przypadkowo. Będę chciał wyraźnie zaznaczyć pierwszy, drugi i trzeci plan. Jako że po dwóch tygodniach będę podawał 0,1ppm dziennie to spodziewam się Sinic. W żadnym z akwariów ktore posiadam lub posiadałem nigdy nie miałem problemów na początku z sinicami. Tak Commander 1 współpracuje z RGB ale nie tak jak Commander 4. A mianowicie można ustawić godziny świecenia jak i moc ale nie ma opcji z ustawieniem poszczególnych kolorów
Ostatnio zmieniony 10 lis 2020 21:07 przez Adamsky41, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: owlman »

Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz . Sam mam na podlozu aktywnym i tez na poczatku nie ominely mnie pewne zaskoczenia czy niespodzianki .
Adamsky41
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2017 1:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: Adamsky41 »

No mnie też nie ominęły. Po tygodniu pojawiły mi się albo krasnorosty albo czarna tzw pyłosinica: https://www.youtube.com/watch?v=1BNc3cIK5Uw
Adamsky41
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2017 1:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: Adamsky41 »

Okazało się że to krasnorosty, i najprawdopodobniej była to wina złej cyrkulacji. Na wylot założyłem łopatkę z kierunkiem ku górze i najprawdopodobniej CO2 nie rozchodziło się w dolnych partiach akwarium jak powinno. Łopatkę zdjąłem, woda leci na prosto i biorąc pod uwagę fakt że teraz rośliny na dole akwarium kołyszą się, myślę że cyrkulacja jest teraz ok
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: owlman »

Jak zbiornik na dzis ? Sa postepy we wzroscie roslin ? Jak sprawuje sie podloze ?
Adamsky41
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2017 1:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: Adamsky41 »

Tak wygląda akwarium po równym miesiącu od zalania:
Obrazek

A tu filmik z nawożeniem, ppmami, i wyglądem roślin, czyli aktualizacja: https://www.youtube.com/watch?v=JtvNXTEYz5E&t=21s
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: owlman »

Pieknie . Ciesze sie ze podloze wypalilo . Moze przy zmianie u siebie tez zastosuje . A co do akwarium ... rosliny w dobrej kondycji ( wiekszosc ) ale raczej do wiekszego zbiornika . Sporo z nich jest zagluszona juz na tym etapie a to dopiero poczatek .
Adamsky41
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2017 1:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: Adamsky41 »

Dziękuję. Wiem że część roślin nadaje się do większego zbiornika jak choćby Pogostemon Kimberley. Niestety brak miejsca na większe akwarium. Ludwigię Brevipes chyba wywalę i w zamian posadzę coś innego. Może Rotala Green będzie tam lepiej pasowała. Trzy razy mniejsza od Ludwigi Brevipes i zielona będzie, więc nie będzie tak nawalonego tam czerwonego i pomarańczowego w jednym miejscu. Zastanawiam się też nad wywaleniem jednej sadzonki Pogostemona Kimberley i posadzenie tam Eriocaulon Cinereum. A drugą sadzonkę tego Pogostemona dać do tyłu. A tak w ogóle od wczoraj myślę czy udałoby się w tak małym akwarium zrobić mini holendra ;) Znam zasady takiego akwarium (chyba się to nazywa złota zasada), Ścieżkę Lejdejską mogłbym zrobić ze Staurogyne Repens lub Hygrophili Araquaia. Tylko czy holender jest to możliwy w akwarium 30l?
Adamsky41
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2017 1:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Post autor: Adamsky41 »

Jakby ktoś miał ochotę to zapraszam na oglądnięcie moich wszystkich 5 akwariów z opisem każdego zbiornika :)
https://www.youtube.com/watch?v=IV-4Ovq6wZY&t=1187s

Obrazek
ODPOWIEDZ