[54l] Akwarium naturalne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

[54l] Akwarium naturalne

Post autor: rtrojan »

Witam,

chciałbym się podzielić zdjęciami, informacjami na temat mojego akwarium.

Informacje techniczne:
Pojemność: 54l
Światło: 2 x 10W Aquael Leddy Tube Retrofit (2 x 1050 lumenów)
Podłoże: żwir + piasek kwarcowy
Nawożenie: JBL Ferropol + CO2 w płynie
Filtr: Aquael Turbo 500 z ceramiką
Grzałka: Aquael Comfort Zone Gold 100W
UV: Aquael UV Mini

Woda:
Temperatura: 26 stopni C
NO3: 20
pH: 7.4
GH: 14
KH: 6

ROŚLINY:
Alternanthera reineckii
Anubias nana petite
Cryptocoryne usteriana
Lilaeopsis brasiliensis
Microsorium pteropus
Moczarka kanadyjska
Vallisneria Asiatica

OBSADA
pielęgniczka ramireza x 2
neon czerwony x 8
danio pręgowany x 2
otosek x 3
kirysek pstry x 2

Akwarium założone w grudniu ubiegłego roku, ale przeszło jakieś 5 miesiący temu trochę zmian. Około miesiąc temu miałem atak sinic (chyba? - proszę o potwierdzenie) i od tamtego czasu próbuję czytać, diagnozować problem i z nimi walczyć (po poczytaniu różnych opinii/artykułów): czyszczenie mechaniczne, dosadzenie większej ilości roślin, częstsze podmiany wody, zacząłem nawozić JBL Ferropol, dawkować CO2 w płynie, dodałem drugą świetlówkę.

Sinice zostały głównie na moczarce kanadyjskiej i lilaeopsis brasiliiensis (zdjęcia).

Bardzo proszę o opinie, porady.

ZDJĘCIA:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

SINICE?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [54l] Akwarium naturalne

Post autor: BARA »

Akwarium ładne, ale danio oddaj, bo to jest gatunek chłodnolubny i nijak nie pasuje do pozostałej, ciepłolubnej obsady.
Dla neonów i ramirezek nieco za wysokie pH i za twarda woda. Zbij nieco parametry, odczyn powinien być poniżej 7.0
Może dasz pielęgniczkom jakąś skorupę kokosa na schronienie?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

Re: [54l] Akwarium naturalne

Post autor: rtrojan »

Dziękuję.

Wiem, że danio nie pasuje, niestety moja druga połówka uparła się i kupiła dwa... Ale planuje namówić ją, żeby oddać te dwa danio siostrzenicy.

pH i GH jedynie poprzez wodę RO można obniżyć? Wodę leję kranową, przefiltrowaną tylko przez dzbanek Brita - raz na tydzień 12 litrów.

Tez myślałem o kokosie, niestety nie widziałem ostatnio w sklepie kokosów, jak się pojawia to zakupie i spreparuje odpowiednio.

Jeszcze dwa pytania odnośnie ramirezów:
1. Już z 10 razy składały jaja, ale za każdym razem po 1-2 dniach znikały - pewnie je zjadały. To wina moich parametrów wody?
2. Przez ostatnie kilka dni samiczka ramireza jest często jakaś blada, zanikają jej kolory a pojawia się pręga wzdłuż tułowia. Ostatnio dodałem więcej piasku (wcześniej było 3/4 żwir + 1/4 piasku) oraz dodałem drugą świetlówkę. Czy to wina zmiany warunków, większego oświetlenia, stresu? W tym czasie samiec zaczął ją jakoś bardziej gonić. Czy też może to wina parametrów wody? Niby NO3 nie jest na jakimś wielkim poziomie (20).

I jedno pytanie odnośnie glonów z dwóch ostatnich zdjęć - to sinice? Z roślin o dużych liściach usuwam je mechanicznie przy podmianach, ale z lileaopsis (tej małej trawki) oraz z moczarki ciężko je mechanicznie usunąć w uwagi na zbyt drobne liście. Poleci ktoś jakiś sposób jak się tego pozbyć? Szkoda mi szczególnie tej trawki...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [54l] Akwarium naturalne

Post autor: BARA »

Stres może wynikać z braku schronienia oraz z niewłaściwych parametrów wody. Nie obejdzie się bez wody destylowanej/demineralizowanej i delikatnego zakwaszania wody do podmian.
Sprawdzałeś parametry wody po przefiltrowaniu filtrem Brita? Bo ja tak i od razu Ci napiszę, że o ile na początku działania nowego wkłady filtracyjnego woda rzeczywiście ma obniżony odczyn i twardości, to po trzech tygodniach filtracji niestety już niewiele różni się od kranówki...

Co do kokosa: szukaj w Auchanie, tam zawsze mają. Spreparuj i daj pielęgniczkom jak najszybciej, jeżeli chcesz udanego tarła.

I jeszcze jedno: podłoże w Twoim akwarium nie nadaje się dla ryb dennych. Zasyp je w całości piaskiem, który będą mogły przesypywać przez skrzela i w nim bezpiecznie kopać.

Ma też wrażenie, że warstwa podłoża w twoim akwarium jest za mała, więc dosypanie piaskiem ją zwiększy. Daj kulki gliniano torfowe przy korzeniach roślin, bo na razie trzymasz je w jałowym żwirku. Odstaw nawożenie w toń wody bo karmisz glony.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ