[64l] Akwarium 64l v2

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

macro18
Posty: 6
Rejestracja: 01 gru 2019 13:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[64l] Akwarium 64l v2

Post autor: macro18 »

Cześć,
niestety pierwsza akwarystyczna próba zakończyła się niepowodzeniem kilka miesięcy temu, mądrzejszy o książkę akwarystyczną (notabene słabą) wiele przeczytanych wątków na forach i obejrzanych filmów na YT planuję rozpocząć moją przygodę po raz drugi :D :D

Plan był na reaktywację akwarium w nowym 200 l zbiorniku jednakże na wiele okoliczności nie jest to na chwilę obecną możliwe, więc ponowię próbę w starym 64l akwarium, a tak prezentują się moje plany:

Założenie LOW-TECH +?

1. Woda kranowa (podstawowe parametry):
pH- ok. 7,2
GH- 5n
KH- 4n

2. Sprzęt:
Akwarium 64l (60x30x40), tło jednokolorowe czarne.
Filtracja: Filtr zewnętrzny SunSun HW-402B (deklarowane 1000l/h) + prefiltr HW-603A
Ogrzewanie: ?? Aquael FLOW HEATER 300 (tu mogą pojawić się kontrowersje, pytam to o w dziale Sprzęt)
Oświetlenie: Sinkor LED WRB 60

3. Podłoże:
około 1-1,5 cm ziemia do kaktusów/sukulentów wzbogacona kulkami gliniano torfowymi, keramzytem ??
4-5 cm żwirku ceramicznego brązowego
miejscowo piasek do piaskownic (może)

4. Ozdoby:
Korzeń Red Moor

5. Roślinność:
Proszę o sugestie, raczej rośliny niewymagające.

6. Obsada:
Kiriski Panda
Zbrojnik Pospolity
Military Helmet
Grupka Głupików Endlera lub Neonów Innesa
coś jeszcze sugerujecie?

Co myślicie, co doradzicie, wszystkie podpowiedzi mile widziane :)

Poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Galeria. MOD BARA
Ostatnio zmieniony 17 lis 2020 14:20 przez macro18, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzięki za pomoc i Pozdrawiam ;)!!
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Akwarium 64l v2

Post autor: grzesi3k »

pH- ok. 7,2
GH- 5n
KH- 4n
Kolego, ty nawet p[iszesz, że książkę masz, a co to za jednostki? pH 7.2 to ok. to ma być 6.5pH czy może ok. 9pH? Twardości też nie bardzo ogarniam, skąd to n? Co to w ogóle jest? Tak zasadowy odczyn przy tak niskiej twardości? Chemik ze mnie żadnej, ale coś mi tu nie gra ;)
Filtracja: Filtr zewnętrzny SunSun HW-402B (deklarowane 1000l/h) + prefiltr HW-603A
Spoko chiński filtr, to i osiągi chińskie ;) Załóżmy, że są prawidłowe. Ja mam mocno zarośnięty i przerybiony baniak 182 litry. Ty chcesz mieć 64 litry (1/3). Wiesz co? Mój EHEIM ma teoretycznie 1000l/h i wyrabia lepiej niż bym chciał. Jak ty dasz 1000l/h do 64 litrów to ci wyjdzie ponad 15 wymian na godzinę xD (w teorii), a wystarczą jakieś 4-5 ;) Z drugiej strony przy takim "przeciągu" to może jakiś "biotop górska rzeka czy coś" ;)
3. Podłoże:
około 1-1,5 cm ziemia do kaktusów/sukulentów wzbogacona kulkami gliniano torfowymi, keramzytem ??
4-5 cm żwirku ceramicznego brązowego
Dlaczego? Po co? Robisz ziemniaka, czy na jałowym? Keramzyt to ceramika (sprażona glina) - po co?
6. Obsada:
Kiriski Panda
Zbrojnik Pospolity
Military Helmet
Grupka Głupików Endlera lub Neonów Innesa
coś jeszcze sugerujecie?
Ja bym np. zasugerował inną książkę niż ta, którą studiowałeś. Licząc "na centymetry" (żeby było łatwiej) wody to ci zostanie jakieś max 40 litrów. Panda, min. 6 sztuk = 33 litry (a powinno być więcej, liczę "wg. centymetrów"). No i ci się skończyło miejsce na ryby ;)
A ty chcesz tam zbrojnika - minimum 100 litrów, one rosną wielkie (szczerze to ze 200 litrów, one potrafią do 25cm urosnąć), bo tego to brudasy i potrzebują dużo wody.
chcesz tam neony - zimnolubne/miękka/kwaśna, to minimum 6 sztuk znowu - 24 litry ;)
zmiksować je chcesz z gupikami - ciepłolubne/twarda/zasadowa, zaraz będzie przerobienie jak cholera

Na deser, "truskawką na torcie" są helmety w 64 litrach, co gwarantuje obsranie jajkami wszystkiego w jakieś 3 mce.

Sorry, jeśli krzywdzę twoje uczucia xD Ale jak nie chcesz kupować nowej książki (a teraz covid i biblioteki zamkniete) to poczytaj froum? To co tu dajesz to jest praktycznie co trzeci temat "zielonego usera".

Pozdrawiam

PS. rośliny to nie jest problem na teraz, zwłaszcza, ze podajesz że będzie Sinkor LED WRB (chyba WRGB), której to lampy nie znam wcale, pokazuje mi się jedynie w słowackich sklepach i wygląda jak podróbka Chihirosa z nóżkami JBL ;) ale mogę być w błędzie - po prostu nie znam lampy ;)

EDiT:
Jeszcze bardziej jestem przekonany, że ten Sinkor to podróbka Chihirosa. Skoro Chihiros (a to dobra marka) jest jakości chińskiej, to ja nie wiem co sobą może reprezentować Sinkor,skoro to chińska podróbka chińszczyzny ;)
macro18
Posty: 6
Rejestracja: 01 gru 2019 13:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Akwarium 64l v2

Post autor: macro18 »

A więc, może tak będzie lepiej:
7,2 pH
n oznacza: stopnie niemieckie (°n lub °d lub°dH lub dGH) – 1°n = 10,00 mg CaO w 1 litrze wody = 17,86 mg CaCO 3 w 1 litrze wody w literaturze niemieckojęzycznej oznaczanych jako °dH (niem. Grad deutscher Härte), w literaturze angielskojęzycznej również oznaczanych jako równoważna skala dGH (ang. degrees of General Hardness – stopnie twardości ogólnej).

Co do filtra mam pełną świadomość że są to dane teoretyczne, i mam też świadomość że z mediami i prefiltrem będzie ona faktycznie wynosić około 400l/h co już nie jest tak wielką nad nadfiltracją, którą wiele osób poleca.

Obsada podana aby uzyskać właśnie takie komentarze, nie jest to ostateczna decyzja. Nie zmienia to faktu że opinii na temat przerabiania akwarium jest tylu ilu akwarystów.

Link do lampy: https://allegro.pl/oferta/sinkor-led-wr ... 9310180951
Wiadomo że to tylko informacje sprzedawcy ale z nich wynika że to wcale nie chiczyk a WRB oznacza White Red Blue, ze względu na to że brak jej diod GRENN, aczkolwiek mogę się mylić.
Dlaczego? Po co? Robisz ziemniaka, czy na jałowym? Keramzyt to ceramika (sprażona glina) - po co?
Niezrozumiałemu ale co do podłoża: wynika to z wielu postów, w których polecają wymienione przeze mnie dodatki jako elementy które warto dodać do ziemi ogrodowej.

Co do grzałki, mam taką za 30 zł aczkolwiek czytałem o tym że takie lubią mieć duże wahania temperatur, które nie są fajne dla rybek.

I prośba: możemy się szanować w dwie strony? Zauważyłem że jest taka maniera na tym forum że Ci doświadczeni lubią sobie pojeździć po tych mniej, jeśli nie można tego zmienić, proszę usunąć temat i moje konto, bo po co moje hobby ma się wiązać z negatywnymi emocjami :)

Fajnie jednak byłoby pogadać w normalnej atmosferze :)
Dzięki za pomoc i Pozdrawiam ;)!!
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Akwarium 64l v2

Post autor: grzesi3k »

1. oznaczeniem stopni niemieckich jest właśnie małe "d" przed --> deutche ;) no dobra, widzę kolega opiera się na informacji z wodociągów :) Skąd się domyślam? Bo jakbyś zmierzył testem to byś nie próbował filozofować ;) Oczywiście mogę się mylić i jako jedyny znany mi akwarysta, możesz przeliczać jony na wartości z paska xD

2. Jak masz pełną świadomość to po co to robisz? Jeśli ten filtr da te 400l/h to dalej będziesz mieć wirówkę w tak malutkim baniaczku. Po co? Nadfiltracja to jest b. dobra rzecz. Tak jak dodatkowe konie mechaniczne w samochodzie, to co chcesz zrobić to jakby wstawić silnik z porsche do malucha ;) No fajny bajer na dzielni i da się!, ale nie wiem czy dałbyś radę jeździć ;)

3. Obsada jest do przemyślenia, prawdopodobnie nie tyle obsada co litraż (ale gupiki z neonkami to się szanujmy).

4. Kup jakąś lampę sprawdzoną, a nie wynalazki. Zobacz, że ta lampa to 1/3 ceny Ch WRGB (która i tak jest mega tania!) za nieco większą kasę możesz kupić Ch A601 jak poszukasz.

5. Podłoże masz albo jałowe albo nie. Jak masz jałowe to musisz dawać kulki, nawozy i inne bzdety. Jak masz ziemniaka (na ziemi) to nie musisz. Keramzyt to sprażona glina, podobny (a bezpieczniejszy, keramzyt może mieć domieszki bo to materiał budowlany i nikt tego jeść nie będzie) efekt uzyskasz wsypując potłuczone doniczki do baniaka ;)

6. Kolego w 64 litrach wahania temperatury? 75W wystarczy.

Ad prośba:
Możesz zobaczyć moje wpisy i samemu ocenić. Czytając po raz setny, osobę, która "wraca do akwarystyki", "czytała książki", "ma cały plan", a następnie czyta się wpisy jak twój to ręce opadają. Przepraszam jeśli cię uraziłem, ale nie żałuję wcale :) Lepiej zrazić kogoś do hobby z żywymi zwierzętami za wczasu (zwłaszcza jak się czyta bzdury wynikające z braku wiedzy) niż potem patrzeć jak ktoś wywala kasę w błoto (dosłownie) i zabija zwierzęta obwiniając wszystkich dookoła poza sobą ;) I tak, zdaję sobie sprawę, że fora akwarystyczne to rak xD

To może zacznijmuy od tego, że zastanowisz się raz jeszcze co ty w ogóle chcesz osiągnąć. Nawet nie piszesz w jakims stylu ma być baniak (low Tech to nie styl), jakiego biotopu planujesz obsadę etc.

PS. nie wywalaj kasy w błoto...

PPS. jeszcze dodam, że odpowiedzi jak moje są często do osób, które w życiu nic nie przeczytały krytycznie, tylko "szukały pod siebie", przecież właściwie wszystko poza doborem lampy to są podstawowe podstawy podstaw, gdzie nawet na najsłabszym forum masz temat walkowany do usrania... Dziwisz się?

PPPS. nie kupuj na allegro, to jest tak jakbyś kupował na Aliexpress tylko plus polska marża 80-200% ;)
macro18
Posty: 6
Rejestracja: 01 gru 2019 13:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Akwarium 64l v2

Post autor: macro18 »

Masz rację, rozumiem że to musi być irytujące, ale dla mnie też jest to irytujące bo na prawdę naoglądałem i naczytałem się tego wszystkiego, tylko tak jak pisałem już wcześniej i jedno jest pewne, pomysłów na akwarystykę jest na prawdę dużo, bardzo dużo.
Czytam jeden artykuł a w kolejnym filmiku mówią co innego. I to nie z mojego lenistwa bierze się to co piszę tylko z tego że każdy twierdzi co innego.

Ale wracając do wątków które poruszaliśmy:
1. W takich wartościach twardości podawane są w moim teście ZOOLEK, ale i w wodociągach też sprawdzałem :).

2. Miałem ten filtr w tym samym akwarium podczas ostatniej próby i na prawdę nie było tam rwącego potoku i ani nawet takiego delikatnego, a nie było wtedy prefiltra, w mojej opinii na prawdę się on nada. Nie będzie tam efektu Porsche w Maluchu.

3. W pierwotnej wersji chodziło mi że albo głupiki albo neonki :) Co do litrażu, chciałbym 200 l i były nawet do tego przymiarki, ale temat bardzo trudny, musiałbym to wszystko odłożyć o dobrych kilka miesięcy.

4. Patrzyłem na A601 i miałem ją kupować ale jak natknąłem się na Sinkora stwierdziłem "czemu nie" ale jeśli takie są opinie tutaj, jestem skory się do nich przychylić.

5. Z tym podłożem to jest tak że na YT to co drugi dodaje albo to albo tamto właśnie do takiego podłoża jakim jest ziemia ogrodowa, min. keramzyt. I nie tylko tam na innych stronach forach można znaleźć bez problemu opnie jakoby miało to przynosić pożądane efekty, ale tu również nie mam problemu by posłuchać bardziej doświadczonych i od takich elementów odejść.

6. Skoro tak, ten wątek możemy zamknąć, mam grzałkę która ogarnie temat.

Chciałbym akwarium naturalne, odwzorujące przyrodę, np fragment lasu (link do inspiracji: https://www.youtube.com/watch?v=VdnFSmO5Exg), wiem wiem inny litraż oraz nie wykorzystywać w nim technik CO2 czy też specjalnego dodatkowego nawożenia.

PS. To gdzie kupować :)?
Dzięki za pomoc i Pozdrawiam ;)!!
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Akwarium 64l v2

Post autor: grzesi3k »

1. Kropelki? Jedna kropelka, to jeden stopień.

2. Wg. danych które podajesz za producentem to pralka być powinna. Poczytaj o mediach i daj sobie spokój z prefiltrem na razie.

3. Albo gupiki, albo pozostałe ryby ;) Jeśli ma to mieć ręce i nogi.

4. Nie znam ani jednej osoby, która narzekałaby na Ch. Ba! Znam takich co narzekali, a potem kupili i już nie narzekają ;)

5. Mój główny baniak jest na substracie + kulki z gliny garncarskiej bez dodatków i zasypane piachem do piaskownic. Kostka jest na samym piachu i glinie. Do wglądu w galerii. Ważne żeby nie był to żwir ani żaden bazalt.

6. no i fajowo

7. Widziałem ten baniak. To taki wg. mnie kicz typu chińskie bajki - ale co kto lubi. Osobiście jestem fanem stylu nature, ale nie modelarstwa i jakichś latających wysp, czy zalanych lasów tropikalnych z zachodzącym słońcem w tle. Nature to jest wychuchany wycinek przyrody (niby), przypominający naturalne środowisko. To z filmiku, za cholere nie przypomina naturalnego środowiska ;) Chyba przyznasz mi rację. To jest coś takiego jak te całe "drzewka szczęścia z mchem" czy inne cuda wianki. No ale kto co lubi, jednym się to nie podoba, inni wolą nurka puszczającego bąbelki ;) Nie masz szans na taki baniak bez Hi-Tech tak naprawdę.

Gdzie kupować? Trzeba szukać promocji najlepiej w dużych sklepach, gdzie nie będzie problemu z dostawą czy reklamacją. ja np. zdziwiłem się mocno, jak się okazało, że bardziej mi się opłaca ściągać filtry z DE niż z PL. Lamp szukam dosłownie wszędzie (sa niezłe wyprzedaże, nadchodzi Black Friday ;) ). Piedrolety i sterowniki na Ali, przykładowo Commander1 w PL 149PLN, u majfriendów ten sam za 18 dolców... Nakładki pod szybę nakrywową w PL 20PLN za 4 sztuki, u majfriendów 6 dolców za 8...
macro18
Posty: 6
Rejestracja: 01 gru 2019 13:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [64l] Akwarium 64l v2

Post autor: macro18 »

1. Tak, kropelek kolejno 6 i 4.

2. Zostawmy wirówkę, ale czemu odpuszczać sobie prefiltr? Nie jest to drogie a można wtedy mniej grzebać w głównym filtrze ;)?

3. Jaka proponujesz obsadę? Do głupików chciałbym tylko dorzucić jakąś ekipę sprzątająca, jakiś pomysł?

4. Pójdę w tym kierunku, zamknijmy ten wątek dyskusji.

5. Rozumiem, będzie sama ziemia ale czy to jest tak dużym błędem użycie zamiast piasku na ziemię np tego drobnego żwirku ceramicznego?

6. Rację przyznam że nie przypomina ale jak to mówią o gustach się nie dyskutuje. Niemniej przemyśle zagadnienie i może faktycznie pójdę w Nature, poczytam o tym.

7. Czytałem Akwarium Moja Pasja i to jest kicz, może polecisz jaką fajną lekturę?

8. Poszukam w innych źródłach sprzedaży brakujących elementów. Zamknijmy temat kupowania.
Dzięki za pomoc i Pozdrawiam ;)!!
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [64l] Akwarium 64l v2

Post autor: grzesi3k »

Książki np. takie:
"Rośliny w akwarium" - Diana Walstad
"Nowoczesne Akwarium" - Paweł Zarzyński

Obsada jaka? Nie wiem co chcesz :) Albo jakaś mała ławica, albo może jakieś pielęgniczki (nie pielęgnice!) - ale to i tak mało miejsca.

Prefiltr sprawdza się w brudnych baniakach (czyli takich gdzie dużo brudu się generuje). Na start ci nie jest absolutnie potrzebny, a to jest zwykła gąbka na rurze ;) Kubełka nie otwierasz, niektórzy nie ruszają latami, ja co 7-9 miesięcy ;)

Poczytaj o startowaniu ziemniaka, tam musisz kilka zasad mocno pilnować, bo inaczej tragedia będzie ;)
macro18
Posty: 6
Rejestracja: 01 gru 2019 13:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [64l] Akwarium 64l v2

Post autor: macro18 »

Proszę o usunięcie tematu
Dzięki za pomoc i Pozdrawiam ;)!!
ODPOWIEDZ