Ślimak świderek?

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
friendlygrotesque
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2020 19:17

Ślimak świderek?

Post autor: friendlygrotesque »

Witajcie akwaryści!
https://imgur.com/a/vXEhcjQ
Wczoraj w sklepie pani doradziła mi aby kupić do akwa takiego ślimaczka, którego enigmatycznie nazwała świderkiem. Zapewniła mnie, że będzie mu w moim zbiorniku dobrze, no więc wzięłam. W domu wczytałam się w opisy akwariowych świderków i wszędzie jest napisane, że są one niewielkie, a ten mój ma chyba z 5 cm! plus, z tego co widzę, ludzie zazwyczaj trzymają takie stworzonka na drobnym piasku, no a u mnie podłoże aktywne i roślinki trawnikowe... Piasku trochę niby jest, ale tylko dekoracyjnie, i wcale nie jest to miejsce, w którym ślimak spędza najwięcej czasu, teraz akurat ukrywa się w rotalach :D w nocy tylko wylazł sobie na szybę. moje pytanie brzmi: czy temu ślimakowi będzie u mnie ok? Czytałam, że one przekopują dno, a jak już mówiłam u mnie średnio jest co przekopywać. No i czy to rzeczywiście jest świderek? Ja już sama nie wiem co sądzic o tych ludziach z zoologa ;)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Ślimak świderek?

Post autor: grzesi3k »

To nie świderek, to ślimak z rodziny Tylomelania. Fajne są bo dno przekopują. Nie znam polskiej nazwy, po nagielsku popularnie nazywane "rabbit snail" albo skrótowo MTS (Malaysian Trumpet Snail).
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Ślimak świderek?

Post autor: chemik4 »

Melanoides tuberculata czyli popularny świderek. Tylomelania są do nich podobne -> tak wygląda wg. Googla
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Ślimak świderek?

Post autor: grzesi3k »

Pewnie masz rację :) Po skorupie bym obstawiał MTS, nie widać "ciałka" ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Ślimak świderek?

Post autor: chemik4 »

To popatrz na to: wpisując w Googlu "Malaysian Trumpet Snail" otrzymuję Melanoides tuberculata czyli popularnego świderka ;)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ