Jaki ślimak do akwarium?

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Jeetro
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2020 1:35

Jaki ślimak do akwarium?

Post autor: Jeetro »

Witam wszystkich :)
Od kilku dni zastanawiam się nad jakimś ślimakiem do mojego akwarium w którym trzymam krewetki red cherry. Oczywiście przed napisaniem tutaj na forum sporo poczytałem, jednak mam ciągle wątpliwości. Chciałbym ślimaka który przed wszystkim będzie odpowiedni do akwa 35l, w środku rogatek, dwie łupiny kokosa z mchem taiwan, korzeń red mon a na nim mech flame moss, kamień dragon z anubiasem i dwa microsorium. Podłoże to żwir bazaltowy, akwa bez grzałki (a przynajmniej do zimy), filtr to pat mini od aquaela. Woda to zwykła kranówa z dodatkiem trochę uzdatniacza tetry, liście dębu i szyszki olszy.
Teraz wymagania co do ślimaka. Chciałbym przede wszystkim, żeby się nie rozmnażał na potęgę, nie składał jaj które ciężko jest usunąć, nie był za duży do tego akwarium, nie zjadła roślin ale żywił się miedzy innymi glonami. Temperatura od 22 stopni. Fajnie by było, gdyby ślimak też jakoś fajnie wyglądał ;) choć zależy mi głównie na tym, żeby był aktywny i nie zjadał roślin, i oczywiście nie zostawiał tych jajek których później ciężko się pozbyć...
Myślałem o ampulari, jednak nie wiem, czy nie jest ona za duża do tego akwarium i czy nie będzie mi niszczyć microsorium które jeszcze mi się dobrze nie przyjęło. Drugi ślimak nad którym się zastanawiam to brotia pagodula, jednak o nim ciężko znaleźć jakieś informacje, tylko takie ogólnikowe. Może ktoś ma tego ślimaka u siebie?
Możecie się podzielić swoimi doświadczeniami i doradzić jakiegoś ciekawego ślimaczki :)
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Re: Jaki ślimak do akwarium?

Post autor: Gabonensis123 »

Witam. Myślię, że Asolene spixii może cię zainteresować 😉:

×Akwarium: 30-40l,

×Pokarm : ,,głównie roślinożerne - miękkie rośliny akwariowe, detrytus, można dokarmiać warzywami i owocami oraz pokarmami akwariowymi. A. spixii żeruje także na ikrze ryb i jajach innych ślimaków oraz małych świeżo wyklutych gatunkach mięczaków. Może stanowić sposób na regulację popularnych w akwariach rozdętek i zatoczków. Jednocześnie jest całkowicie bezpieczny dla starszych ślimaków",

×Rozmnażanie : ,,ślimaki są rozdzielnopłciowe. Pakiety jajowe są składane pod wodą, zarówno na twardych powierzchniach, jak i wśród roślinności. Ślimaki zdają się preferować miejsca o dobrym natlenieniu. Małe ślimaki wykluwają się po około 14 dniach. A. spixi w sposób naturalny reguluje swoją liczebność w akwarium, przez zjadanie nadmiarowej ilości ikry oraz części młodych osobników, przez co nie musimy obawiać się plagi"

Informacje wziąłem ze stronki tommyaquario.pl .
Akwarium 105l ogólne
Krewetkarium 25l
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Jaki ślimak do akwarium?

Post autor: wojtass9 »

Filopaludina sumatrensis ,jest to ślimak dostępny w Polsce.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Re: Jaki ślimak do akwarium?

Post autor: macieja792 »

A jak "helenki" warto wpuścić bez obawy o nadmiar w zbiorniku ?
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Re: Jaki ślimak do akwarium?

Post autor: Certyfikat »

Proppnuję brotię pagodulę.
ODPOWIEDZ