Rozmnażanie krewetek

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Rozmnażanie krewetek

Post autor: krabiczek »

Witam!

Dzisiaj zauwazylem, ze dwie samice red cherry nosza jaja. Odlowilem je wiec do duzego sloika i zakrylem stara firanka. Otoz mam w akwarium dwa skalary ktore juz nie sa male i napewno bardzo by sie interesowaly mlodymi krewetkami. W sloiku sa dwie samice, nie wiem ile juz nosza jaja. Zauwazylem ze dwa samce siedza blisko sloika-zwykle mieszkaja w korzeniu. Czy mam tam wpuscic jeszcze samce? Czy jajeczka sa juz zaplodnione i nie potrzeba samcow?

Pozdrawiam,
Marcin
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nie wiem jak red cherry ale moje amano często maja jajka i nic z tego nie wynika :D Może dlatego że akurat amano potrzebuje do tego lekko słonej wody ?? Nie wiem . Nie wiem tez czy red cherry ma podobne wymagania .
Jednak wydaje mi się że obecność samców nie ma znaczenia :D
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

Z tego co wiem to tylko amano potrzebują slonawej wody, więc może faktycznie te "niepowodzenia" u Ciebie biorą się właśnie z tego. Mnie interesuje natomiast tylko to, czy jaja są juz zapłodnione, czy dopiero później samiec je zapładnia? :D
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Luknij tutaj :
http://akwaria.pl/krewetki/rozmnazanie.html

jest sporo na ten temat .

A tu zdecydowanie więcej i dokładniej
http://www.aquadesign.pl/artykuly_html/ ... eeding.htm
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
rohan nie ma co się martwić, że nic nie ma z Twoich amano, bo o ilę dobrze pamiętam to dopiero 2 osobom w Polsce udało się rozmnozyć amano :wink:
Krzysiek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

J sie nie martwię bo nigdy nie miałem zamiaru tego robić .Po prostu miały jajka ......a po kilku dniach już nie :D Nie specjalnie nawet zwracałem na to uwagę
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

Stronka jest mi dobrze znana i juz to czytałem, jednakże nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie :? Ale dzięki za pomoc! ;)
O widzisz... :D o drugiej stronie nie pamiętałem ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

a to :
Zalecam odizolować samicę tuż przed "porodem" w jakimś spokojnym zakątku lub najlepiej przenieść ją do małego kotnika gdzie larwy będą się mogły bezpiecznie wykluć.
Moim zdaniem to jasna odpowiedź :D Nie ma tu nic o izolowaniu samców wraz z samicom .
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

Chyba jednak niebardzo....
"Wkrótce będziemy mogli zaobserwować jak samica zaczyna produkować jajeczka w żółto-zielonym "wypełnieniu" znajdującym się tuż za jej głową.

Kiedy samica jest gotowa do rozmnażania uwalnia do wody feromony, które powodują iż samce stają się niezwykle pobudzone. Kopulacja najczęściej ma miejsce późnym wieczorem. Początkowo samiec pływa w pobliżu samicy po czym ląduje na jej grzbiecie. Jeżeli samica go nie zrzuci samiec wspina się po niej aby ją zapłodnić.

Ale czytając dalej: "Kilka dni po kopulacji samica wydobywa zapłodnione jaja i przykleja je do odnóży na odwłoku"

Moje krewetki mają już jaja przyklejone do odnózy na odwłoku. Jednakże opis dotyczy amano nie red chery :?
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

heheheheh....coś się nie możemy dogadać :D
Więc uściślijmy fakty . Twoje pytanie :
Czy mam tam wpuscic jeszcze samce? Czy jajeczka sa juz zaplodnione i nie potrzeba samcow?
Po przeczytaniu tamtego artykułu na mój gust odpowiedź brzmi :
Ad1.Nie trzeba tam wpuszczać samców
Ad2.Jajeczka sa zapłodnione i nie potrzeba już samców

Opis z Twojego ostatniego postu dotyczy sprawy samej kopulacji a jak rozumiem ten rozdział masz już za sobą .Tfu....to znaczy Twoje krewetki :D
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

heheheh :D cieżko, ciężko ale juz chyba jesteśmy blisko sedna :D
Jak przeczytalem jesz raz to, co napisałem to wyciągnołem te same wnioski co Ty :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Awathare
Posty: 13
Rejestracja: 06 sty 2008 13:49
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Awathare »

Moim zdaniem jajeczka są już zapłodnione, więc nie wpuszczaj samców.
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Witam,
jajka noszone przez krewetki są już zapłodnione, dzieje się to od razu po zmianie pancerza gdy krewetki się parują. Samce nie przeszkadzają samicom w donoszeniu jaj, ale jak chcesz to możesz odłowić noszące samice.
rohan nie ma co się martwić, że nic nie ma z Twoich amano, bo o ilę dobrze pamiętam to dopiero 2 osobom w Polsce udało się rozmnozyć amano
Jestem ciekaw skąd ty masz takie informacje...
amano maja inny sposób rozmnażania niż inne krewetki, ale nie znaczy to, ze nie da się ich rozmnożyć. Skoro udało się to dwóm osobom w pl to jestem jedna z nich :brawo
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

jak już napisał Manthei jajeczka krewetek są już zapłodnione a to że samce siedzą a pobliżu słoika może być spowodowane tym że krewetki lepiej czują się w grupie
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

jedynym powodem na odzielenie samic krewetek do słoika jest fakt, że pływaja w akwarium skalary (dziwne, że w ogóle krewetki zyją :D )
jeśli samiczka nosi jajka to znaczy, że są już zapłodnione samce nie przeszkadzają samicom ani w "porodzie" ani w noszeniu jajek co trwa w zależności od temp w akwa do 4 tygodni

@Manthei bawiłeś się w kotnik z zasoloną wodą czy jesteś jednym z tych ludzi którzy mają farta i kilka larw przetrwało w słodkiej wodzie?
a wiadomości o 2 osobach w Polsce są już dawno nie aktualne
pozdrawiam
ODPOWIEDZ