Kilka pytań przed startem 60L

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Adalia
Posty: 29
Rejestracja: 01 gru 2007 17:41
Lokalizacja: Dolnośląskie

Kilka pytań przed startem 60L

Post autor: Adalia »

Witam :)
Mam zamiar „lada moment” ;) założyć krewetkarium:
Akwarium 60L, profilowane 60x30x33 (5mm)
Pokrywa (Wromak) z oświetleniem 1 x 15W
Filtr Hailea z deszczownią i filtrem węglowym (7W, 380l/H)
Grzałka z termostatem Weipro 100W, Termometr

Flora:
Bolbitis
Microsorium Winddelov
Microsorium .....
Riccia fluitans
Riccia rhenana
Monosolenium Tenerum
Riccardia chamedryfolia
Lomariopsis lineata

Peacock moss, Java moss, Willow moss, Phoenix moss- Fissidens fontanus
Taiwan moss, Mini Taiwan moss, String moss- Japan moss,
Singapore moss, Weeping moss, Erect moss

Gałęzatki

Fauna:
Neritina red zebra, Ampularia różowa, fioletowa
Krewetki (Red nose, Crystal red, White pearl,..........)
Kirysy, Neony (może-jeśli nie będą zjadały małych krewetek),......

Do tego -korzeń (średni) + kilka mniejszych (coś jak gałązki)
Kamienie, Piasek biały drobniutki

Pomimo przeczytanych informacji mam kilka wątpliwości
Aż głupio zadawać takie pytania ale może ktoś mi podpowie jak umyć akwarium?
Do wanny na jakiejś podkładce a potem po prostu wyszorować :wink: ale czym skoro nie powinno się używać detergentów?
Zastanawiam się też nad tym czy nie popełniłam błędu kupując wyłącznie piasek i to drobny
(w zoologicznym mówili coś o strefach beztlenowych i tym że będzie śmierdzieć + co z odmulaniem w takim przypadku?)
Nie jestem też pewna „w jakiej kolejności” umieścić wszystko w akwarium
wlać trochę wody wsypać piasek, ustawić korzenie i wlać resztę wody?
No i wreszcie po ile sztuk podanych przeze mnie krewetek, kirysów i neonów(ewentualnie) mogę trzymać w 60L?
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Wsyp piasek i dopiero nalej trochę wody .Tak żeby go lekko przykryć .Wtedy wsadź rośliny i zalej baniak do końca .
Moim zdaniem sam piasek będzie sprawiał problemy bo rośliny będą słabo rosły w takim podłożu .
Akwarium wymyj czysta wodą i tyle .
Krewetek możesz trzymać sporo nawet ze 20 .Kirysków dałbym góra 6 a neonków z 10-15
Adalia
Posty: 29
Rejestracja: 01 gru 2007 17:41
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: Adalia »

Tylko że ja nie zamierzam sadzić żadnych roślin bezpośrednio w podłożu
chyba że bolbitis tego wymaga -z tego co pamiętam to nie- zamierzałam je i Microsorium posadzić na korzeniu

A jak to jest z neonami? Czytałam że mogą wyjadać małe krewecie?

Zapomiałam zapytać-
Z roślinkami dostałam niechciany gratis w postaci (prawdopodobnie) zatoczków :? co z tym fantem zrobić? Wystarczy dokładnie wypłukać rośliny (np przez kilka dni?) żeby pozbyć się gości?
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Adalia pisze:Tylko że ja nie zamierzam sadzić żadnych roślin bezpośrednio w podłożu
chyba że bolbitis tego wymaga -z tego co pamiętam to nie- zamierzałam je i Microsorium posadzić na korzeniu
No to nie ma problemu stref beztlenowych :D
A jak to jest z neonami? Czytałam że mogą wyjadać małe krewecie?
Nie sądzę .A masz małe krewecie ? Jakie ? Jeśli chodzi Ci o rozmnażanie to sprawa i tak jest bardzo trudna nawet bez neonów :D Ale gdyby Ci sie to udało to każda rybka może zainteresować się czymś takim . Dlatego gdyby krewetki miały jajak to nalezy je przeniesc z głownego akwarium do jakiegoś innego .
Zapomiałam zapytać-
Z roślinkami dostałam niechciany gratis w postaci (prawdopodobnie) zatoczków :? co z tym fantem zrobić? Wystarczy dokładnie wypłukać rośliny (np przez kilka dni?) żeby pozbyć się gości?
Są różne szkoły na temat ślimaków . Jedni je tępią z zajadłością godna innej sprawy a innym /mnie/ nie przeszkadzają :D Uważam ślimaki za pozyteczne . Czyszczą baniak z resztek , czyszczą liście roślin itp . Jeśli nie ma plagi to spoko . Dodam tez , że do plagi ślimaków najczęściej dochodzi wtedy kiedy w akwarium dziej sie cos niedobrego .
Awatar użytkownika
Awathare
Posty: 13
Rejestracja: 06 sty 2008 13:49
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Awathare »

Co do zatoczków to u mnie poskutkowała metoda z sałtą :D Podawałam im sałatę, którą w czasie ich jedzenia wyciągałam razem z lokatorami, ale w międzyczasie gdy jeszcze jakiegoś widziałam to sama wyciągałam. Neonki nie zjedzą krewetek, bo gdyby tak było to nikt by ich z nimi nie trzymał.
Adalia
Posty: 29
Rejestracja: 01 gru 2007 17:41
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: Adalia »

Nie mam ani małych ani dużych krewetek jestem jeszcze przed startem
Natomiast chciałabym żeby mi się rozmnożyły jak już wszystko będzie tak jak trzeba :D , jednak myślałam o tym żeby coś tam jeszcze pływało oprócz krewetek a czytałam że ryby + krewetki to marny pomysł z kolei inni twierdzą że można to pogodzić- po prostu przeżywają najsilniejsze i najsprytniejsze itd.

Przeniesienie do innego zbiornika odpada nie mam już funduszy po tych wszystkich zakupach- akwarium ze sprzętem, rośliny, ślimaki (w drodze)

Jeśli chodzi o zatoczki to właśnie plagi się obawiam
Sałata? :D jak trzeba będzie przetestuje, ale sądząc po ilości tych małych ślimakowych punkcików (było i kilka większych) które zaobserwowałam to sam nie wiem.... :?
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No skor tak , to nie ma problemu :D Rozmnożyć krewetki jest bardzo trudno ! Ale jesłi się uda to neonki nie powinny być zagrożeniem .A już na pewno nie dla dorosłych krewetek .
Ja u siebie w zbiorniku trzyma krewetki amano razem z Ramirezami , które wg wielu opinii powinny je zjeść już rok temu :D Nic takiego nie miało miejsca . Jak baniak będzie odpowiednio zarośnięty to każdy sobie znajdzie miejsce :D
Co do ślimaków to naprawdę nie wiem :D Ja u siebie stale mam kilka ślimaków i nigdy ich więcej nie przybywa . Zresztą czemu masz sie tym martwić z góry ? Jeśli będziesz miała plagą i zjedzą Ci wszystkie rośliny to będziesz sie martwić .Generalnie ślimaki wolą jadać co innego czyli akwariowe "śmieci" w postaci detrytusu , resztek pożywienia czy opadłych gnijących liści . Zjadanie zdrowych roślin to jakieś skrajne przypadki . Wyjątkiem może być błotniarka , która rzeczywiście czasami zagryzie zdrowego liścia ale przecież to nie tragedia
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

ja odnośnie stref beztlenowych zacytuję tu pewien tekst"z braku tlenu nie będzie zachodziła pełna mineralizacja materii organicznej co może spowodować powstawanie miedzy innymi siarkowodoru a także wielu substancji organicznych o nieprzyjemnym zapachu. Na piasku widoczne są ciemne plamy świadczące o zachodzących procesach gnilnych." :lol:
jednym ze sposobów na strefy beztlenowe w akwarium są ślimaki świderki to bardzo pożyteczny ślimak więc polecam kupić go do tego akwarium,
rohan napisałeś ,że rozmnożyć krewetki jest bardzo trudno ,nie wiem o jakie krewetki ci chodzi z tych krewetek o które adalia chce mieć największy problem może byc z krewetką czerwononosą gdyż ona tak jak amano do rozmnażania potrzebuje słonej wody,natomiast white pearl to odmiana kolorystyczna red cherry więc nie będzie z rozmnożeniem jej najmniej szego problemu
Adalia
Posty: 29
Rejestracja: 01 gru 2007 17:41
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: Adalia »

rohan pisze:Ja u siebie stale mam kilka ślimaków i nigdy ich więcej nie przybywa . Zresztą czemu masz sie tym martwić z góry ? Jeśli będziesz miała plagą i zjedzą Ci wszystkie rośliny to będziesz sie martwić .
No cóż, piszesz że masz „kilka” ślimaków
Ja jeszcze przed startem mam całe mnóstwo milimetrowych osesków
Jeśli do tego dodać polepszające się warunki w akwa po starcie, brak wrogów (oprócz mnie oczywiście :wink: ) ......
Poza tym jako zupełnie zielona w kwestii akwarystyki wolałabym zapobiegać niż „leczyć” /martwić się później bo tak mi się obiło o uszy(oczy) że restart w krewetkarium to nie tak hop
wojtass9 pisze:"z braku tlenu nie będzie zachodziła pełna mineralizacja materii organicznej co może spowodować powstawanie miedzy innymi siarkowodoru a także wielu substancji organicznych o nieprzyjemnym zapachu. Na piasku widoczne są ciemne plamy świadczące o zachodzących procesach gnilnych." :lol:
Zdaje się że gdzieś widziałam w zoologicznym takie paskudne plamy na pisku :?
Co do świderków również dostałam z jedną z roślinek- tym razem to mile widziany gość
Nie wiem czy widzieliście coś takiego ale po mojemu świderki też nieźle się mnożą ,wdziałam jak miniaturowymi chmarami oblepiają całe roślinki hi hi
wojtass9 pisze:największy problem może byc z krewetką czerwononosą gdyż ona tak jak amano do rozmnażania potrzebuje słonej wody
Kurcze...nie doczytałam a tak liczyłam na te sympatyczne noski :cry:

Ślimakowo się zrobiło :)
Powiedzcie co myślicie o oświetleniu i reszcie sprzętu który mam?
Gdzieś tam mi mignęło że to nienajlepsza kombinacja ale pomimo tego że to już musztarda po obiedzie to dobrze wiedzieć czego unikać następnym razem (mam nadzieję że niedługo )

Czy słyszeliście o czymś takim?: "...kryptokoryny jak i anubiasy po uszkodzeniu wydzielają związki szczawianowe do wody, na co bardzo wrażliwe są krewetki...a Crystal Red jest jedną z najbardziej wrażliwych..." Między innymi dlatego zrezygnowałam z tych roślinek a szkoda...podobały się :( To z częstochowskiego forum wyczytane, komuś tam padały z tego powodu krewecie...
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

ja w swoim akwarium mam krewetki red cherry i dużo uszkodzonych anubiasów i nie widziałem aby żle wpływały na krewetki mnożą sie bez problemu ale to są red cherry a nie crystal red ,jesli chodzi o oświetlenie to cóż ja za bardzo się na tym nie znam mam w swoim krewetkarium java moss i on przy słabszym oświetleniu rośnie doskonale a przy mocniejszym robi się brązowy :lol:
Awatar użytkownika
PABLO11
Specjalista ds. krewetek
Specjalista ds. krewetek
Posty: 218
Rejestracja: 07 sty 2008 17:34

Post autor: PABLO11 »

jak cos to pomoge w zakladaniu baniaczka. No to tak na dno daj bazalt(jakas lawe wulkaniczna albo cos) Napisz co jest jeszcze nie tak. Tez miałem problemy z pierwszym baniaczkiem. WIec moge pomóc.
Adalia
Posty: 29
Rejestracja: 01 gru 2007 17:41
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: Adalia »

Baniaczek już stoi, ma 10dni (nie wszystkie roślinki dodane)
Co jest nie tak?.... Wszystko :( :wink:
viewtopic.php?t=8978
ODPOWIEDZ