Oświetlenie led do 72l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
erico13
Posty: 12
Rejestracja: 17 mar 2020 17:28

Oświetlenie led do 72l

Post autor: erico13 »

Hej, potrzebuje pomocy w doborze oświetlenia do swojego akwarium, ponieważ to co mam się nie nadaje i przed restartem właściwie blisko okna więc i glony atakują. W akwarium jest trochę roślin i ogólnie chce dość mocno je obsadzić, ale są to rośliny raczej mało wymagające. Wysokość akwarium to około 35cm oraz jest otwarte choć w planach jest nakrycie go szkłem albo jakąś plexi. Czy warto szukać po ludziach którzy ogłaszają się na OLX albo robić jakieś DIY, a może kupić coś gotowego i w miarę dobrej cenie ?
Jak będzie potrzeba postaram się poszukać nazw roślin i je dodać :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Jeśli technicznie ogarniesz całość to zawsze lepiej sobie zrobić samemu oświetlenie. Możesz albo dać świetlówki (np. każda na osobnym stateczniku), albo LED-y, ale LED-y dobrze aby miały regulację i różne barwy światła.
Jeśli nakryjesz akwarium szkłem, to na szkło można postawić potem zwykłe żarówki o różnej mocy i barwie. Jeśli zdecydujesz się na kupno gotowca to już to trochę ogranicza modyfikacje (ale zawsze coś można dołożyć.
Możliwości jest wiele.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
erico13
Posty: 12
Rejestracja: 17 mar 2020 17:28

Post autor: erico13 »

Stawiając zwykłe żarówki LED o odpowiedniej mocy uzyskam znośne oświetlenie? Co do barwy widziałem tylko w sumie 6500K ale taki aquael sunny to chyba tak samo 6500k niestety zwykłych żarówek ledowych o 8000K nie widziałem. Drugą sprawą jest czy istotne są diody o barwie czerwonej i niebieskiej ? Niektóre belki je mają u innych nie widziałem. Czy żarówki które są do uprawy roślin(link niżej) można byłoby zastosować czy zaburzyłoby to światło ?

https://www.przesylkonosz.pl/elektronik ... gLCuPD_BwE
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tak, stawiając zwykłe żarówki LED o określonej barwie i mocy uzyskasz to samo co z belki LED. Dioda LED emituje to samo światło, czy jest w belce, czy w żarówce (ten sam proces).
Nie, nie jest istotne dodawanie diod o barwie czerwonej i niebieskiej, bo jak sobie pooglądasz widma emitowanego światła przez np. diodę białą zimną, to to, co wyemituje osobno czerwona i niebieska, jest w tym, co wyemituje biała zimna i biała neutralna. Stosowanie dodatkowych diod czerwonych i niebieskich wzięło się stąd, że są wyznaczone maksima absorpcji chlorofili, których wartości zawierają się w barwie czerwonej i niebieskiej. Problem w tym, że maksima absorpcji wyznaczano błędnie - przefiltrowany roztwór chlorofilu prześwietlano każdą barwą. Taki przypadek w naturze nie występuje, więc mamy tutaj błąd metody.
Więcej na ten temat: viewtopic.php?t=20067
No i kolejna sprawa, światło barwy niebieskiej i czerwonej inaczej zachowuje się w wodzie (wyjaśnienie w linku), dlatego dodawanie diod barw niebieskich i czerwonych nie jest istotne.
Ale cóż, jeśli chcesz poeksperymentuj z żarówkami o różnych barwach i sam wyciągnij wnioski. Żarówki w markecie nie są specjalnej drogie więc lepiej wybrać taką metodę, niż kupować belkę i się rozczarować.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
erico13
Posty: 12
Rejestracja: 17 mar 2020 17:28

Post autor: erico13 »

Mam takie pytanie jeszcze odnośnie oświetlenia czy to prawda ze rośliny nie czerpią żadnej korzyści ze światła poniżej 6500K ? Bo gdzieś coś takiego wyczytałem i nie wiem czy to jakaś ściema czy coś czym warto się sugerować ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tego nie wiem, bo nie prowadziłem żadnych doświadczeń w tym kierunku :) ale odpowiem tak że w książce D. Walstad napisane jest:
- światło barwy niebieskiej pochłaniane jest przez rozpuszczoną w wodzie akwariowej materię (np. do procesu fotoredukcji żelaza),
- światło barwy czerwonej rozpraszane jest przez samą wodę.
- do dna dociera światło zielono-żółte.
Większość wpisów dotyczących barwy światła do akwarium dotyczy barw 6500K (i wyższej), niebieskiej i czerwonej oraz maksimów absorpcji zupełnie ignorując fakt opisany wyżej (dioda ma inne widmo niż świetlówka, słońce, żarówka żarowa).
Odpowiem tak - rośliną będą rosły również przy barwie białej ciepłej i neutralnej - poniżej 6500K.
Dlatego moja propozycja jest taka, aby wziąć właśnie żarówki o różnych barwach lub mocach i sprawdzić to sobie samemu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ