filtr hw-302 - jak optymalnie ustawić kolejność wkładów

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gallusik
Posty: 32
Rejestracja: 20 kwie 2020 15:20
Lokalizacja: Szczecin

filtr hw-302 - jak optymalnie ustawić kolejność wkładów

Post autor: gallusik »

Witam
Zakupiłem filtr HW-302. Chciałem się dowiedzieć jak optymalnie wypełnić filtr mediami filtracyjnymi?
Mam 3 koszyki
W każdym z nich jest cienka włóknina (w sumie są 3)
mam zeolit 2x500g
mam też bioceramike

Zamówiłem też gąbkę o dużej porowatości.

Czy od dołu dać :
1 koszyk: gąbkę i włóknicę,
2 koszyk: zeolit i włókninę
3 koszyk: bioceramika + włóknina

Czy może zamiast gąbki dać zeolit?
Jak wy macie u siebie?
Pozdrawiam
Maciej
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie jestem Tobą, ale jak pytasz to zrobiłbym tak: na dół gruba gąbka, potem drobna gąbka, potem być może włóknina, a może bym też pominął i na górę ceramika lub lawa.
Zeolit klaruje wodę, ale nie jestem i tak do niego przekonany mimo, że próbowałem, wolę po prostu więcej filtracji mechaniczno-biologicznej co daje gąbka. Czemu zastanawiałbym się nad włókniną? Lepiej wyłapuje drobne syfki, ale równie skutecznie obniża wydajność filtra, częściej trzeba go czyścić a ja jestem leniwcem- wolę raz w tygodniu wypłukać kawał gąbki zamontowany na zasysie działający jako coś w rodzaju prefiltra niż otwierać kubełek...nie mam idealnie wyklarowanej wody, jakaś drobnica w wodzie ciągle krąży, ale też nie odmulam i mam dość dużo ryb dennych, które i tak to wszystko ciągle podbijają.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zeolit sobie odpuść, jest jonowymienniaczem, nie potrzebujesz takiego działania w akwarium. Zamiast zeolitu zasyp ceramikę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zeolit sobie odpuść, jest jonowymienniaczem, nie potrzebujesz takiego działania w akwarium. Zamiast zeolitu zasyp ceramikę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gallusik
Posty: 32
Rejestracja: 20 kwie 2020 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: gallusik »

Dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ