Akwarium budowa

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
guzi75
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2020 15:42

Akwarium budowa

Post autor: guzi75 »

Dzień dobry czy ktoś może mi wytłumaczyc, o co chodzi ze wzmocnieniami w akwarium. Chodzi mianowicie o to, duże akwaria mają wzmocnienia Ok, ale czy akwarium 112l 80x35x40 ze szkłem 6 mm powinno mieć wzmocnienie, czy nie widziałem dwa takie same akwaria 80x35x40 i jedno ma wzmocnienie a drugie nie. Na roslinyakwariowe.pl jest napisane, że szyby 6 mm można skleić akwarium o maksymalnych rozmiarach: 60x40x40cm, 80x35x35cm (bez wzmocnień) lub 60x45x45cm oraz 80x35x40cm (ze wzmocnieniami) kupiłem akwarium 112l Diversa z innego sklepu i ma wzmocnienia, na stronie Diversa są bez wzmocnień, dzwoniłem do nich i nie mają, pojęcia, o co chodzi, stwierdzili, że oni ten litraż produkują bez wzmocnień, więc zadzwoniłem, do sklepu gdzie kupiłem, akwarium z zapytaniem czemu akwarium Diversa 80x35x40 ma wzmocnienia. Firma Divers twierdzi, że nie robią wzmocnień w takim litrażu, to co?, tam, gdzie kupiłem akwarium, sami wstawiają, czy jak? SZOK nikt nic nie wie Chciałem Diversa, bo słyszałem, czytałem, o firmie WROMAK złe opinie.

Akwarium 80x35x40 ze wzmocnieniem czy bez jak twierdzicie.

I czy wzmocnienia powinny być po całości szyby przedniej i tylnej, czy jak na zdjęciu.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Wzmocniania są potrzebne żeby ograniczyć wyginanie się "długich" szyb w akwarium pod naporem słupa wody. Cieńsze szkło bardziej się wygina i w ostateczności może spowodować takie naprężenie, że szkło pęknie z łatwym do przewidzenia skutkiem (a czasem wręcz trudnym do opisania efektownym przedstawieniem i krzykiem sąsiadów pietro niżej, jeśli masz takich). Wkleja się wzmacniające paski, które ograniczają "wygięcie szyby". To dlatego często doświadczeni akwaryści widząc samoróbki o długim boku i dużej wysokości mówią, że nie mogliby spać w nocy przy takim rozwiązaniu. Umiejętnie (zgodnie ze sztuką) wklejone wzmocnienia są niewidoczne, często by ich uniknąć korzysta się z grubszych niż zalecane grubości szkła. Mając wzmocnienia trudno jest zrobić otwarte lub nakryte szybami zbiorniki w tzw. stylu ADA.

Np. ja zlecając klejenie mojego baniak przy wymiarach frontu 90x45cm zamówiłem 10mm szkło Opti, zamiast używania sztywniejszego i zalecanego (ze wzmocnieniami) szkła 6mm Float.
ODPOWIEDZ