Wady i zalety CO2

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Wady i zalety CO2

Post autor: Jaruga »

Wróciłem do akwarystyki po wielu latach. W międzyczasie duużo się zmieniło. Zbiornik 200l już dojrzał (4 miesiące) i zaobserwowałem już że niektóre gatunki roślin rosną wolniej niż bym chciał. Z literatury i forów wynika że potrzebują nieco wiecej CO2. Korci mnie kupno instalacji ale mam kilka wątpliwości:
- czy to bezpieczne (akwarium w sypialni)
- czy codziennie trzeba tego doglądać? (zakładam montaż elektrozaworu czasowego)

No i kwestia zalet, czyli czy gra warta świeczki:
- czy faktycznie robi to dużą różnicę w rozwoju roślin?
- czy faktycznie łatwiej wyeliminować glony (mam ich niewiele i potrafię coraz lepiej je kontrolować)
- czy ktoś żałuje że sobie taką instalację sprawił?

Z góry dzięki za wasze opinie :)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wady i zalety CO2

Post autor: mark_farina »

Jaruga pisze: - czy to bezpieczne (akwarium w sypialni) TAK
- czy codziennie trzeba tego doglądać? (zakładam montaż elektrozaworu czasowego) NIE

No i kwestia zalet, czyli czy gra warta świeczki:
- czy faktycznie robi to dużą różnicę w rozwoju roślin? BARDZO DUZA
- czy faktycznie łatwiej wyeliminować glony (mam ich niewiele i potrafię coraz lepiej je kontrolować) OWSZEM
- czy ktoś żałuje że sobie taką instalację sprawił? NIE
Czesc

Ja krotko, zwiezle i na temat :)

Powodzenia
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wady i zalety CO2

Post autor: Jaruga »

No dobra - pora na małe podsumowanie. A więc to jest przepaść. Kosmos wręcz. Rośliny szybko rosnące (łodygowe) rosną z niewiarygodną wręcz prędkością. Ludwigia potrafi w tydzień urosnąć o 20cm... Tnę zielsko co tydzień żeby ryby miały gdzie pływać :D Ale są też ciemne strony. Rośliny wolno rosnące które uwielbiam - oddaję znajomym (żabienice itp.) bo pomimo tego że rosną szybciej i bujniej z CO2 niż normalnie to szybkorosnące w ciągu dwóch dni zabierają im światło... jedynie lotosy nawiązują walkę i rosną w absurdalnym wręcz tempie (z kulkami w korzeniach) wyprzedzając wszystkich.
Szymon871
Posty: 38
Rejestracja: 05 lip 2020 12:13

Re: Wady i zalety CO2

Post autor: Szymon871 »

Skąd pomysł że nadmiar CO2 szkodzi?
Powiem więcej. Zawartość CO2 w okolicach 3,5-3,7% przyspiesza namnazanie komórek macierzystych;) Jest zdrowotne ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Wady i zalety CO2

Post autor: BARA »

Przypominam że zbyt duża zawartość CO2 w wodzie prowadzi do przyduchy i śnięcia ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ