Sprawy techniczne odnośnie 300l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Sprawy techniczne odnośnie 300l

Post autor: Rezz »

cześć :)

w związku z planowaną przeprowadzką na swoje, planuję wymienić 112l i 25l na jedno 300l 120x50x50. Planuję zrobić spawany stelaż, mam trochę pytań, więc je wypunktuję by było po kolei :)

1. Akwarium. Szukam na podlasiu lub w okolicach, odbiór osobisty, nie chcę wysyłek. Dostałem 2 wyceny, z Kolna i z E-rybki. Chcę szkło 10mm, z przednią szybą opti i wzmocnieniami podłużnymi niecałe 800zł oba mniej więcej. Z tym, że w Kolnie kleją z fugą, w e-rybce tylko krawędziowo. I tu i tu szlif i poler wszędzie. I nie wiem co wybrać, odległość do firm mam podobną więc waham się :) Ktoś coś? O e-rybce czytałem różne opinie, o Kolnie jest ich mało. W praktyce do przedniej tylko opti szyby, brać czarny silikon? Boję się przezroczystego ze względu na brudy. Tak samo nie wiem czy lepszy silikon klejony krawędziowo czy fugowany. Chyba, że ktoś poleci mi coś innego na Podlasiu lub przy Warszawie.

2. Stelaż. Profile 30x30 ścianka 2mm wystarczą w konfiguracji jak na rysunku? Profile boczne są cofnięte by zawiasy łatwo przykręcić do płyty, profil środkowy już normalnie. Nie ma problemu, że środkowa noga nie będzie centralnie? Chciałbym 3-drzwiową szafkę, stąd te przesunięcie. Na górze blat ze sklejki 20mm, zabejcuję i dam kilka warst lakieru poliuretanowego lub szkutniczego. Akwarium ma stać całą powierzchnią na stelażu, czyli sklejka zajdzie na fronty - może i ładnie jak akwarium licuje się z szafką ale wolę tą grubość płyty dookoła, jak czymś się uderzy to większa szansa, że w szafkę :)

3. Nogi regulowane - wkręcane w wspawane nakrętki w nogach. Nóg 6, w tym na przesuniętym pionowym profilu - problemu nie będzie? Czy same nogi o stopce 50mm wystarczą na panele podłogowe, czy lepiej podłożyć pod nogi np. kawałki sklejki 10x10cm aby nie gniotły paneli? Najchętniej w ogóle nie dawałbym stopek, tylko postawił stelaż np. na filcu na podłodze (nacisk się ładnie rozłoży a i taniej będzie). Tyle, że boję się, że mogę mieć problemy z poziomem podłóg, bo nie mierzyłem ich... Druga sprawa, że zastanawiam się jak jest z sytuacjami gdy trochę wody wyleje się pod szafkę i nie ma opcji tego wytrzeć, ktoś podpowie z doświadczenia?

4. Filtr. Najpierw myślałem o ikoli 600, ale poczytałem, że plastiki w sumie nie takie super, uznałem, że mogę dołożyć. Wymyśliłem JBL greenline e1502 + prefiltr HW602A. Jakiś lepszy filtr w tej cenie, czy może wrócić do ikoli?

5. Grzałka 300W wystarczy? eheim jager czy coś innego?

Z góry dzięki za pomoc, pytań dużo, ale chcę zrobić wszystko na tip top :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprawy techniczne odnośnie 300l

Post autor: Trex »

W sprawie filtracji to pomyśl o Eheim 2275 professionel 4+ 600, ja bym ten filtr zamontował.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Sprawy techniczne odnośnie 300l

Post autor: grzesi3k »

albo zmontuj sump. 300 l i taka szafka to już można działać.
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Re: Sprawy techniczne odnośnie 300l

Post autor: Rezz »

O tym eheim też myślałem, ale nie mogę się zdecydować. Sumpa odrzucam, nie chcę już kombinacji, 300l to nie taki duży baniaczek, wolę dobry kubeł
ODPOWIEDZ