Napowietrzacz Aquael/Tetra/Sera ?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Napowietrzacz Aquael/Tetra/Sera ?

Post autor: corwin111 »

Cześć,

Zastanawiam się nad wyborem napowietrzacza do akwarium - Aquael OxyPro 150 lub Tetra APS 150, być może Sera Air?
Do tej pory używałem Aquael OxyBoost - chociaż wydaje mi się, że jest troszkę głośny.

Czytałem opinie o OxyPro, że jest wyjątkowo cichy, ale mało wydajny, więc pytam, być może ktoś używa podobnych napowietrzaczy, lub ma inne propozycje?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Napowietrzacz Aquael/Tetra/Sera ?

Post autor: MarJan »

Moja propozycja- zrezygnuj z napowietrzacza, czy ma jakieś uzasadnione miejsce w akwarium?bo jeśli martwisz się o tlen w wodzie dla ryb to ten sprzęt jest zbędny w większości przypadków.
corwin111
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2016 19:51
Lokalizacja: PL

Re: Napowietrzacz Aquael/Tetra/Sera ?

Post autor: corwin111 »

Wstyd się przyznać, ale raczej chodzi mi o walor "estetyczny". Myślę, że filtr dostatecznie porusza taflę wody.
I wiem, że dla niektórych osób, być może nawet większości, tak nienaturalny element akwarium jest rzeczą szpecącą, lecz mi zawsze się podobała.

Tak przy okazji - akwarium 240 litrów, 120x40x50, naświetlanie 3x18W LED, Fluval 407 - przy takiej konfiguracji rzeczywiście raczej mi napowietrzanie nie potrzebne, jednak w rogu akwarium zawsze lubiłem pobąbelkować.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Napowietrzacz Aquael/Tetra/Sera ?

Post autor: MarJan »

Twoje akwarium ma się podobać Tobie, brzęczyk nie skraca życia ryb, nie ma udokumentowane-chyba- by był jakoś szkodliwy z czym Bara naturalnie się nie zgodzi ;)
I tu patrzyłbym wyłącznie na cichą pracę i nic więcej.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Napowietrzacz Aquael/Tetra/Sera ?

Post autor: BARA »

Brzęczyk nie jest szkodliwy dla ryb, problemem są rozpylacze powietrza stosowane w filtrach wewnętrznych powodujące w mniejszych zbiornikach nasycenie toni wodnej bąbelkami powietrza, które drażnią skrzela ryb.
Typowy napowietrzacz, czyli kostka podłączana do brzęczyka i działająca pionowo, jest głównie elementem wizualnym, nieco napowietrzającym, a szkodzić może jedynie przy jednoczesnym podawaniu CO2 (neutralizuje jego obecność).
W przypadku kostki i brzęczyka polecam cichą Tetrę lub starego Atmana jako pompkę, Hailea pracuje jak traktor.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ