Wydajność pompy w filtrze kubełkowym

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mlody87
Posty: 23
Rejestracja: 18 lip 2020 20:12

Wydajność pompy w filtrze kubełkowym

Post autor: Mlody87 »

Czesc,
postanowiłem w swoim 30L akwarium trochę pozmieniać i wymyśliłem sobie nadfiltracje.
Nabyłem SUNSUN LW-603, jest to prefiltr ale może być też używany jak filtr. Do niego dodałem pompkę również SunSun JP-450G, która według producenta może pompować nawet 400L/h.

Filtr wypełniłem wkładami, wszystko podłączyłem, filtr stoi za akwarium, wężyki 12mm.

Zmierzyłem sobie ilość wody, która przechodzi przez filtr i wyszło mi ok 150L/h. To że nie osiągnę 400L/h to wiadomo ale czy aż taka różnica nie jest przypadkiem spowodowana wężykiem 12mm? Próbować to zmieniać czy taki wynik jest wystarczający dla akwarium 30l i większy po prostu zrobi ekipie pralkę? :)
Z góry dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Wydajność pompy w filtrze kubełkowym

Post autor: BARA »

Pamiętaj, że wydajność pompy podawana w instrukcji filtra jest mierzona na pustych wkładach.
Nadfiltracja? Hmmm... Bicie wody na pusto... We wkładach filtra namnoży się tylko tyle bakterii nitryfikacyjnych, ile będzie zapewnione im pokarmu w wodzie. Ograniczenie ilości danej populacji w zależności od dostępności pożywienia jest naturalnym procesem zachodzącym w przyrodzie.

Po co Ci "pralka" do 30l? Najlepsza wydajność filtracji biologicznej zachodzi wtedy, kiedy woda dosłownie sączy się przez filtr, ale nie jest przez niego przewalana. Zobacz zasadę działania filtrów hamburskich czy zwykłych gąbkowych kominowych (używam ich z powodzeniem od lat).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mlody87
Posty: 23
Rejestracja: 18 lip 2020 20:12

Re: Wydajność pompy w filtrze kubełkowym

Post autor: Mlody87 »

Dziękuję za odpowiedz :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Wydajność pompy w filtrze kubełkowym

Post autor: BARA »

Od kilku lat w moim akwarium 45l mam tylko i wyłącznie gąbkowy filtr kominowy (gąbka podłączona do brzęczyka), z tym zbiorniku trzymam krewetki, czasami jakąś rybę jak potrzeba i nigdy nie miałam problemów z azotynami. Fakt, w tym akwarium jest również sporo roślin.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Wydajność pompy w filtrze kubełkowym

Post autor: MarJan »

sączenie wody przez filtr- ok, im woda wolniej przepływa tym bakterie więcej wyłapią i tu mamy jakość filtracji, ale nie można zapomnieć o wydajności...istnieją akwaria i bez filtrów, ale bezpiecznie jest jak jednak filtr przerzuci całą wodę ze szkła ze trzy razy w ciągu godziny, oczywiście zależnie od rodzaju akwarium (w sensie biotop)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Wydajność pompy w filtrze kubełkowym

Post autor: BARA »

Tak, zgadzam się z Tobą MarJan. Pamietaj tylko, że tutaj piszemy o akwarium 30l i filtrze o wydajności 150l/h, a to jest po prostu pralka.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Wydajność pompy w filtrze kubełkowym

Post autor: Neurochirurg »

BARA pisze: 22 sie 2020 20:34 Tak, zgadzam się z Tobą MarJan. Pamietaj tylko, że tutaj piszemy o akwarium 30l i filtrze o wydajności 150l/h, a to jest po prostu pralka.
Żadna pralka. W 30l mam filtr o wydajności 200l/godz. wg producenta i żadnej pralki nie ma.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Wydajność pompy w filtrze kubełkowym

Post autor: BARA »

Mlody87 pisze: 21 sie 2020 9:32 Nabyłem SUNSUN LW-603, jest to prefiltr ale może być też używany jak filtr. Do niego dodałem pompkę również SunSun JP-450G, która według producenta może pompować nawet 400L/h.
..........
Zmierzyłem sobie ilość wody, która przechodzi przez filtr i wyszło mi ok 150L/h. To że nie osiągnę 400L/h to wiadomo ale czy aż taka różnica nie jest przypadkiem spowodowana wężykiem 12mm? Próbować to zmieniać czy taki wynik jest wystarczający dla akwarium 30l i większy po prostu zrobi ekipie pralkę? :)
Tutaj piszemy o akwarium 30l i filtrze mającym przerzut 400/l wg. producenta. Te 150l zostały zmierzone przez Autora tematu. Wydaje mi się, że to jest jednak nieco za dużo do małego akwarium, ale to też jest pewnie kwestia ustawienia filtra i przepływu wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ