Pierwsze akwarium 450l - prośba o weryfikację zestawu

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Usul
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2020 17:43

Pierwsze akwarium 450l - prośba o weryfikację zestawu

Post autor: Usul »

Cześć,
czytam forum, oglądam poradniki, kupiłem książki, ale nic nie zastąpi doświadczenia... Także chciałbym się poradzić Was o pierwszy zestaw jaki właśnie zamierzam zamówić.
Z tego co wiem - większe akwarium jest łatwiejsze do prowadzenia niż mniejsze, mam akurat piękne miejsce południowo zachodniej ścianie pokoju, więc jest prawie cały dzień cień.

Wybrałem akwarium o wymiarach 150x 50 x60 ze szkła optiwhite 12mm. Wydaje mi się to optymalnie pod kątem okazałości i wytrzymałości. Chcę postawić na produkcję od sklepu Clarias, boję się to zlecić "randomowi", który może się nie znać, a to jednak jest potem kawał ciężaru i obciążeń działających na nie.
Filtr - wybrałem EHEIM 2275 020 Filtr Professionel 4+ 600 - wiem, że to jeden z droższych, ale to dosyć kluczowy element zestawu, wydaje mi się odpowiedni do tego litrażu.
Jbl Prosilent a400 napowietrzacz - oglądałem jego testy oraz w kilku miejscach był polecany.
Eheim Jager 250W 44cm - grzałka - skorzystałem z wzoru na obliczenie mocy grzałki dla litrażu i wyszło mi, że ta powinna być odpowiednia.
EBI Termometr elektroniczny z alarmem - nie chcę nic przegapić przez swój brak doświadczenia, więc alarm się przyda
Dalej pokrywa - tutaj wiem, że przepłacam, ale poza trójką dzieci (małych) mam też dwa koty 9 i 12 kg, więc chcę solidne, wytrzymujące ewentualne obciążenie kotów :-) Wybrałem Diversa Pokrywa Platino 150x50 4x54W T5. Czy takie oświetlenie wystarczy dla tego akwarium ?
Jako tło chcę przykleić czarną folię.
Chcę to postawić na komodzie Diversa SOLID + mata.
Chcę dokupić też testy JBL PROAQUATEST COMBISET Plus Fe, żeby kontrolować warunki.

Czy ten wybrany przeze mnie sprzęt trzyma się kupy ? O niczym nie zapomniałem?
Czy ma to sens, czy może chcę nabrać coś nielogicznie, co nie trzyma się kupy?

Wiem, że jeszcze został wkład "do akwarium", ale tym się chce zająć następnie, na razie chcę zamówić sprzęt - na półkę czy akwarium czeka się ok. 2 tygodni - wtedy chcę zająć się resztą (w odpowiednim dziale)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Pierwsze akwarium 450l - prośba o weryfikację zestawu

Post autor: MarJan »

Hej, wszystko ładnie pięknie, jednak pomyślałbym o grzałce przepływowej- zawsze mniej badziewia w szkle, a i rozprowadzenie ciepła myślę fajniejsze, bezpośrednio przez filtr. Miałem pisać o pomyśleniu nad wyborem T5, które jest już wypierane ledami, ale to i tak nie problem, w razie W i ledy zamontujesz pod taką pokrywą bez problemu...
Usul
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2020 17:43

Re: Pierwsze akwarium 450l - prośba o weryfikację zestawu

Post autor: Usul »

MarJan pisze: 08 paź 2020 18:28 Hej, wszystko ładnie pięknie, jednak pomyślałbym o grzałce przepływowej- zawsze mniej badziewia w szkle, a i rozprowadzenie ciepła myślę fajniejsze, bezpośrednio przez filtr. Miałem pisać o pomyśleniu nad wyborem T5, które jest już wypierane ledami, ale to i tak nie problem, w razie W i ledy zamontujesz pod taką pokrywą bez problemu...
Dzięki za rady!
Polecasz jakąś konkretną do mojego akwarium? W nich patrzeć na podobną moc ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Pierwsze akwarium 450l - prośba o weryfikację zestawu

Post autor: MarJan »

Konkretnej nie polecam bo nie miałem, coś za stówkę się pewnie znajdzie, one maja pobór prądu zależny od temperatury jaką zmierzą i jaka jest zadana na termostacie, także to nie jest tak, że np. 500W ciągle zjada Ci tyle energii...
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Pierwsze akwarium 450l - prośba o weryfikację zestawu

Post autor: owlman »

Czesc . Robiles moze kosztorys zakupow ? Ciekaw jestem ile to wyniesie . Zrezygnuj z napowietrzacza . Te pokrywy chyba sa dostepne z lampami led rowniez . Moim zdaniem lepsze . Zalecana ilosc swiatla zalezy od tego co bedzie w zbiorniku (jakie rosliny , ryby ) .
Usul
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2020 17:43

Re: Pierwsze akwarium 450l - prośba o weryfikację zestawu

Post autor: Usul »

owlman pisze: 08 paź 2020 19:57 Czesc . Robiles moze kosztorys zakupow ? Ciekaw jestem ile to wyniesie . Zrezygnuj z napowietrzacza . Te pokrywy chyba sa dostepne z lampami led rowniez . Moim zdaniem lepsze . Zalecana ilosc swiatla zalezy od tego co bedzie w zbiorniku (jakie rosliny , ryby ) .
Tak, robilem.
Ten zestaw to ok. 5300 zł. Moje początkowe założenie to zmieścić się w 7k zł - już ze wszystkim, pokarmem, rybami, roślinami.
Co do ledów, ta pokrywa występuję tylko z dosyć słabym "ledem", więc wolę wolę wziąć świetlówki, a może kiedyś z czasem zmienię, nie będzie to bardzo skomplikowana operacja moim zdaniem.

Z grzałek zewnętrznych to może tą rozważę: Aquael grzałka zewnętrzna Flow Heater 500w ?
ODPOWIEDZ