Ziemia/podłoże

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ktyczynski
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2020 18:13

Ziemia/podłoże

Post autor: ktyczynski »

Witam wszystkich
Dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarystyką, za dzieciaka strasznie się jarałem i przypomniałem sobie o tym niedawno.
Mam już zamówione akwarium 30l (40x25x30) do którego zamówiłem 3 rodzaje podłoża

https://allegro.pl/oferta/aquael-aqua-d ... NDRiNTE%3D

https://allegro.pl/oferta/zwirek-bazalt ... ZjIxY2U%3D

https://allegro.pl/oferta/jbl-manado-5l ... ZmQwNDc%3D

Moje pytanie jest takie czy, które i w jakiej kolejności użyć podłoża podczas budowy akwarium, a może warto zainwestować w coś lepszego?
Akwarium jest bardzo małe jak zauważyliście więc też nie chce przesadzać z wkładem, nie kupiłem jeszcze roślin na razie o rybach nie mówiąc.
Docelowo chciałbym mieć w nim 2 lub 3 ryby trochę większe (marzą mi się jakieś paletki w wersji miniaturowej ale chyba coś takiego nie istnieje)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ziemia/podłoże

Post autor: owlman »

Czesc . Najpierw aqua flora decor ok 2cm potem jbl manado ok 3cm i tyle . Bazalt do sprzedawacy , na budowe lub ......mniejsza o to . Nie wiem co ludzie widza w tym lupku bazaltowy m,? Ani to ladne ani praktyczne . Powinien byc zabroniony w akwariach .
ktyczynski
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2020 18:13

Re: Ziemia/podłoże

Post autor: ktyczynski »

Bazalt wziąłem bo chciałem mieć ciemne podłoże które fajnie by się komponowało z kolorowymi rybami i rzadką roślinnością.
Jeszcze pytanie czy zalewać to potem zwykłą kranówką? Czy ta ziemia jest wystarczająco aktywna? Bo w ogóle się na tym nie znam.

owlman pisze: 10 paź 2020 20:07 Czesc . Najpierw aqua flora decor ok 2cm potem jbl manado ok 3cm i tyle . Bazalt do sprzedawacy , na budowe lub ......mniejsza o to . Nie wiem co ludzie widza w tym lupku bazaltowy m,? Ani to ladne ani praktyczne . Powinien byc zabroniony w akwariach .
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ziemia/podłoże

Post autor: owlman »

A co pisza w opisach na opakowaniach ,? Jaka masz kranowke (parametry ) ? Podloza tzw aktywne czy techniczne owszem , .. obnizaja pH na przyklad . Ten zbiornik jest za maly na ryby , zwlaszcza wieksze . Przy dobrej filtracji i duzym obsadzeniu roslinami mozna trzymac krewetki . W ostatecznosci cos z rodzaju boraras na przyklad , ale kilka sztuk. Jezeli nie zamierzasz miec duzej ilosci roslin raczej kiepsko to widze .
ktyczynski
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2020 18:13

Re: Ziemia/podłoże

Post autor: ktyczynski »

Postanowiłem zakupić coś większego jednak, udało mi się znaleźć miejsce na 60x30 54L. Ilość roślin to też kwestia otwarta, chciałem żeby całość ładnie się komponowała ale jeżeli większa ilość jest wskazana dla ryb które będę miał to sprawa jest oczywista.
Co do pH kranówy to tego nie wiem, niby mieszkam na nowym osiedlu ale kanalizacja w Warszawie wszędzie jet praktycznie taka sama, musiałbym kupić jakieś odczynniki, jak dla mnie smakuje lepiej niż kupna.
Tekst na tyle wskazuje że coś tam te podłoże z siebie wypuszcza.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Ziemia/podłoże

Post autor: grzesi3k »

Nie no na smak kolego to wody do akwarium nie sprawdzaj ;)
ktyczynski
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2020 18:13

Re: Ziemia/podłoże

Post autor: ktyczynski »

Ew skąd brać wodę jeżeli ta z kranu się nie nadaje? Zwykła mineralna/źródlana ze sklepu?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Ziemia/podłoże

Post autor: MarJan »

Wszyscy lejemy z kranu i się nadaje.
Chodzi o jej pH i twardość ogólną, tu pomogą testy pH i GH kropelkowe dostępne w internecie jeśli w zoologu nie będzie...
Od parametrów wody (tu również temperatura) zależy w dużej mierze obsada ryb, potem wielkość akwarium ma najwięcej do powiedzenia po parametrach i reszta spraw jak rodzaj podłoża, ilość roślin, nasilenie światła/kryjówki, terytorializm samych ryb i ich temperament....
Parametry wody oczywiście można korygować przez mieszanie z destylowaną czy RO (filtr odwróconej osmozy) i kwaśność przy pomocy kwasu- o czym więcej w dziale "woda".
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Ziemia/podłoże

Post autor: BARA »

Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ktyczynski
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2020 18:13

Re: Ziemia/podłoże

Post autor: ktyczynski »

Dzięki wszystkim za linki i pomoc! :)
ODPOWIEDZ