Filtracja w 240L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
RyszardR89
Posty: 13
Rejestracja: 05 sie 2020 9:10

Filtracja w 240L

Post autor: RyszardR89 »

Witam serdecznie wszystkich miłośników akwarystyki :) Posiadam akwarium o poj. 240L proste, na spodzie jako izolacja około 1cm piasku, na nim jakieś 7cm warstwy żwirku kwarcowego ( uzyznione kulkami GT), światło w akwa to aqaela leedy tube retrofit 16w plant( 2szt). W akwa pływa 6 młodych skalarkow, 10mieczykow w różnym wieku, 1gibbiceps około 20cm. W akwa jest jedną żabienica, kilka krypto, jeden Anubias, bakopa, ludwigia. I teraz do sedna. W akwa pracuje następująca filtracja: zewnętrzny to aqaela ultrafilter 1200( nowość, bo jest chyba na rynku niecały rok) i jako jego pomocnik pracuje Aquael turbo 1000 w standardowym wyposażeniu deklarowanym przez producenta. O co właściwie mi chodzi?? Woda w akwa zdaje się być czysta, ale mam wrażenie, że wcześniej było lepiej. Akwa jest dojrzałe bo ma już 15miesiecy od startu, ale ostatnio mam wrażenie, że woda zrobiła się nieco mleczna podobnie jak w pierwszych tygodniach dojrzewania baniaka... Czy posiadam niedostateczna filtrację??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Filtracja w 240L

Post autor: BARA »

Jakie są parametry wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
RyszardR89
Posty: 13
Rejestracja: 05 sie 2020 9:10

Re: Filtracja w 240L

Post autor: RyszardR89 »

Od kilku miesięcy nie sprawdzam bo nie mam testów. pH od początku do sierpnia ( przez blisko 11 miesięcy) utrzymywało się cały czas na tym samym poziomie bez zmian i wynosiło zawsze 7.2-7.4. twardości nie badałem, ale obstawiam, że woda może być średnio twarda. Do akwa lana jest tylko i wyłącznie woda kran i nie zamierzam tego zmieniać.
RyszardR89
Posty: 13
Rejestracja: 05 sie 2020 9:10

Re: Filtracja w 240L

Post autor: RyszardR89 »

I tylko tyle w temacie??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Filtracja w 240L

Post autor: BARA »

Ale co byś chciał wiedzieć, jak nie podajesz nam najistotniejszych danych jakimi są parametry wody?

Odczyn, twardości, poziomy związków azotowych - od tego zacznijmy. Zrób testy kropelkowe np. Zooleka. Unikaj testów paskowych.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Filtracja w 240L

Post autor: grzesi3k »

Podjedz do sklepu z woda, niech ci za frajer testy zrobia.
RyszardR89
Posty: 13
Rejestracja: 05 sie 2020 9:10

Re: Filtracja w 240L

Post autor: RyszardR89 »

Ok. Jak uda mi się ogarnąć te testy, to odrazu podam ich wyniki. Dziękuję za wskazówki.
ODPOWIEDZ