Akwarium 240l powrót po latach przerwy ;)

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Akwarium 240l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: korczus »

Witam wszystkich jako nowy forumowicz, od jakiegoś czasu zaczynam znowu chorować na akwarystykę, minęło trochę lat od poprzedniego akwa, miałem 200l w tej chwili nie ma na taki zbiornik miejsca ale te 112 powinno wystarczyć ;)

Myślałem nad zakupem całego zestawu szafka+zbiornik+pokrywa ale stwierdziłem, że może ciut drożej ale lepiej będzie złożyć wszystko osobno i tak jak chce.

Szafkę chyba już znalazłem pod wymiar z możliwością doboru koloru, podoba mi się szafka Aquael Glossy ale cena trochę duża więc zostanę raczej przy tej.

Akwarium wymiary 80x35x40 chciałbym zrobić na zamówienie, widziałem, że teraz można zrobić na białym silikonie i szybach opti white, myślałem nad przednimi i bocznymi szybami opti a tył i dno float, tylko zastanawiam się nad grubością szkła? No i gdzie takie akwa najlepiej zamówić macie jakąś sprawdzoną firmę?

Oświetlenie, wolałbym bez pokrywy, widziałem na forum ktoś polecał lampy led, fajnie to wygląda , ile tego światła by musiało być na taki litraŻ? Rośliny będę chciał z początku mniej wymagające.

Co do sprzętu i obsady na razie się nie rozpisuje, najpierw chciałbym się skupić na samym akwarium żeby już stało później będę się zagłębiał dalej.

EDIT: ostatecznie jednak będzie zbiornik 240l :D:D
Ostatnio zmieniony 16 sty 2021 14:31 przez korczus, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Akwarium 112l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: korczus »

Nikt nie pomoże? Kwestie szafki już pomijamy. Mam dylemat odnośnie akwarium, dużo opinii, że opti white warto dopiero przy grubości +10mm. Czy warto robić akwa na zamówienie przy tych wymiarach z przednią szybą opti i bezbarwnym silikonem czy kupując standardowe akwa float z czarnym klejeniem będzie zauważalny gorszy efekt ?

Druga sprawa, pokrywa, chciałem akwarium odkryte ale boję się o wyskakiwanie ryb, mam dwa warianty albo przykryć to szkłem i dać Belke LED chihiros 39W 60-80cm albo pokrywę alu, znalazłem w dobrej cenie z oświetleniem Glass LED white 18W, wystarczy tyle na taki zbiornik?
Która opcja była by lepsza pod względem wizualnym i funkcjonalnym?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Akwarium 112l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: wojtass9 »

Lepszy efekt będzie z szybą opti i klejone bezbarwnym silikonem ,co do oświetlenia lepsza belka ,możesz kupić nakładki na akwa aby na nich położyć szyby .Jeszcze w kwestii akwa lepsze byłoby 40 cm niż 35 ,5 cm robi różnicę :)
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Akwarium 112l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: korczus »

Ok a tylko przednia opti wystarczy (lewy bok akwa będzie na widoku)? Jaką grubość szkła wybrać 6 czy 8mm?

Może w takim razie na początek zostawię akwa odrytę z belką LED w razie czego jakbym musiał rybki zbierać z podłogi zakryje je szybą ;)

Pomyślę nad tymi 5 cm jeśli nie będzie problemu z szafką w tym rozmiarze ;)
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Akwarium 112l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: korczus »

Dałeś mi do myślenia z tymi 5cm zacząłem mierzyć i jak trochę pokombinuje to uda mi zmieścić 100x40 a to już daje dużo większe pole manewru co do obsady ale przy tych wymiarach szkło 8mm pewnie ze wzmocnieniami by trzeba zrobić?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Akwarium 112l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: wojtass9 »

Tak od 80 cm już wzmocnienia powinny być ,oczywiście można dać szybę 6 mm ale jak to się mówi ,przezorny zawsze ubezpieczony :)
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Akwarium 112l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: korczus »

Spoko ogarnę szafkę 100x40 i później do szklarza na wycenę zbiornika, teoretycznie wrócę do tego na czym zakończyłem zabawę z akwarystyką kilkanaście lat temu czyli ok 200l ale tym razem bardziej z głową wszystko będzie zrobione ;)
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Akwarium 200l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: korczus »

Jednak bedzie szafka 120x40 co do akwa to się zastanawiam bo będzie bez pokrywy i chciałbym bez wzmocnień tylko nie wiem czy przy 120x40x50 to możliwe nawet dając szkło 10mm?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 200l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: Neurochirurg »

Przy takiej długości bym nie ryzykował braku wzmocnień.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Akwarium 200l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: wojtass9 »

Wzmocnienie musi być przy tej długości akwa 1 cm to nie jest dużo ,daj szyby 5 cm to nie będziesz potrzebował wzmocnień :)
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Akwarium 200l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: korczus »

Hhehe ;) Ok będą wzmocnienia lepiej spać spokojniej. Szyby muszą być 10mm? Znalazłem takie akwa ale szkło 8mm z przednią szybą opti za 6 stówek nie wiem czy to dobra cena wliczając koszty transportu? I tak mam zamiar jeszcze podjechać do szklarza na wycenę.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Akwarium 200l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: wojtass9 »

8mm może być zawsze lżej wnosić :)
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Akwarium 200l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: korczus »

wojtass9 pisze: 14 sty 2021 15:50 8mm może być zawsze lżej wnosić :)
No trochę lżej ale codziennie tego nie będę targał hehe a widzialem na forum ktoś przy tym liltrarzu i szybach 8mm wklejał wzmocnienia poprzeczne bo mu się rozeszło po 4mm na stronę.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Akwarium 200l powrót po latach przerwy ;)

Post autor: wojtass9 »

Ja przy akwarium 130 cm i grubości szyby 10mm też mam wzmocnienia i wzdłużne i poprzeczne ,mi to nie przeszkadza :)
ODPOWIEDZ