Filtr zewnętrzny - pytania odnośnię węża i zacisków

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
steve-o
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2021 23:39

Filtr zewnętrzny - pytania odnośnię węża i zacisków

Post autor: steve-o »

cześć,

kupiłem pierwszy w życiu filtr zewnętrzny Oase FiltoSmart 60 Filtr i w komplecie jest jeden wąż o długości 1 m. Tutaj zaczynają się moje pytania do osób doświadczonych:
1. jak rozumieć "Maks. podnoszenie: 0,7 m" czy to znaczy, że maksymalna długość węża do filtra i od filtra powinna wynosić 0,7 m? Teraz mam po 1m stąd moje pytanie.

2. wąż w zestawie był 1m więc potrzebowałem drugi i zakupiłem 9/12 mm i tu zaczęło się robić dziwnie gdyż:
a) wąż oczywiście nachodzi na przyłącza filtr i wylot w akwarium jednak problem pojawia się w momencie wykorzystania zabezpieczenia tj. nakrętki, która powinna wejść na wąż aby zabezpieczyć przed jego sciągnięciem. Przy grubości tego węża nakrętka po prostu go spycha bo jest za gruby.
Próbowałem:
* ściąć główkę węża stanlejem ale efekt budził moje obawy więc odciąłem końcówkę
* zaostrzyć w strugawce do kredek :D, ale oczywiście nie da rady
pytanie czy znacie jakieś patenty aby zmniejszyć grubość węża i umożliwić nakręcenie nakrętki ?
b) szukałęm po internecie i dostępne węże do filtrów to min 9/12 - więc nie kupię mniejszego ?
c) do podmian wody używałem węża 10mm (zewn) i obecnie go wpiąłem - idealnie nakrętna nachodzi na niego, ale przez to ma mniejszy przepust wody bo wewn. jest zapewne 7mm (nie mierzyłem).
d) wąż z pudełka z zewn. to także 12mm i według sklepu gdzie kupowałem to wąż 8/12 mm i tutaj nakrętka ciężko ale wchodzi na wąż
e) przeglądając internety trafiłem na zawory kulowe na węże do filtrów i część z nich nie ma nakrętek. W takim razie czy bez nakręcenia nakrętki na wąż może się on odpiąć np. pod wpływem ciśnienia wody ?

3. czy rozmiar akwarium ma znaczenie podczac używania uchwwytu tzn. gdybym chciał powiesić go na szybie w kostce krewetkowej 30 l to czy nie będzie za ciężki? (wizualizacja: https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1500_.jpg )

4. skoro filtr pompuje cały czas wodę i np. wąż zejdzie z uchwytu to woda zostanie wypompowana z akwarium na podłogę. Jak się przed tym zabezpieczacie?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Filtr zewnętrzny - pytania odnośnię węża i zacisków

Post autor: wojtass9 »

Wysokość podnoszenia oznacza wysokość w linii prostej .Wąż masz o długości 1m prawdopodobnie do przycięcia na pół .Zawsze możesz odciąć 5 cm węża i pójść do sklepu budowlanego czy też ogrodniczego tam mają węże do docinania i możesz przymierzyć kupić .
steve-o
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2021 23:39

Re: Filtr zewnętrzny - pytania odnośnię węża i zacisków

Post autor: steve-o »

wojtass9 pisze: 24 sty 2021 13:15 Wysokość podnoszenia oznacza wysokość w linii prostej .Wąż masz o długości 1m prawdopodobnie do przycięcia na pół .Zawsze możesz odciąć 5 cm węża i pójść do sklepu budowlanego czy też ogrodniczego tam mają węże do docinania i możesz przymierzyć kupić .
dzięki, zapewne pójdę do budowlanego i poszukam węża przez porównanie.
dzięki za filmik tylko tak:
1. w kwestii długości węża to jeżeli ktoś chce mieć filtr obok akwarium to jest ok, ja chce mieć poniżej - stąd moje pytanie o słup wody. I teraz rozumiem, że liczę go w pionie czyli wężę mogę mieć dłuższe.
2. w kwestii nakrętek to w reklamie zawsze jest super :D, u mnie wąż oryginalny wchodzi pod nakrętkę ale musiałm go "przypilnować". Drugi, nowy wąż, który wydaje mi się jest twardszy to nakrętka go zsuwała. I to może być niezła niespodzianka bo jak nie sprawdzisz poprzez odkręcenie to się nie dowiesz ;/
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Filtr zewnętrzny - pytania odnośnię węża i zacisków

Post autor: grzesi3k »

Pamietaj, ze to jest maksymalna wysokosc na jaka pompa wyciagnie wode. Im wyzej, tym mniejsza wydajnosc.
ODPOWIEDZ