Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Post autor: Rysiu1985 »

Witam, kupiłem prefiltr Sery który z założenia miał pełnić rolę filtra mechanicznego. Filtr to Tetra ex 1200, na razie w środku z tym co dał producent, jednak to chciałem zmienić, wywalić z niego rzadkie gąbki, których część miała trafić do prefiltra, plus dorzucić coś lepiej filtrującego na drobny syf, a kubełek zostawić tylko wypełniony ceramiką. Jednak z faktu że przeprowadzałem odrobaczanie w tym akwarium, doszedłem do wniosku że wyciąganie i otwieranie kubełka za każdym razem jak będę chciał wymienić zeolit, węgiel aktywny, purigen, czy co tam akurat będzie potrzebne (mówimy o mediach często wymiennych lub okazjonalnych) to też będzie upierdliwe. Stąd pomysł żeby zamontować taki na wylot z kubełka, na takie właśnie media, co myślicie o takim rozwiązaniu?? Nie zmniejszy to za bardzo przepływu wody??
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Post autor: Neurochirurg »

Przepływ zmniejszy się na pewno, szczególnie jak do prefiltra dasz drobną gąbkę i jeszcze jeden na wylocie. Na ile, to trudno powiedzieć. Po co w ogóle Ci prefiltr do kubła? Przecież i tak go otwiera się od święta a podejrzewam, że prefiltr z drobną gąbką będzie otwierany bardzo często.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Post autor: Rysiu1985 »

Właśnie chodzi o to żeby otwierać go od święta. Taki prefiltr waży oo zalaniu troszkę ponad kilogram, wystarczy małe wiadereczko i czyszczę go w kilka min, żeby wyczyścić gąbki w kuble muszę go wyciągnąć, wsadzić w duży pojemnik co jest problemem bo daleko go nie moge wysunąć przez krótkie węże, a następnie wyciągnąć wszystko z filtra bo na fole zbiera się największy syf. Nie chce całego prefiltra zapychać gęstą gąbką, w większości chciałem użyć tej dość rzadkiej która teraz zajmuje cały koszyk w kuble. Jeżeli chodzi o przepływ to jest spory zapas, deszczownica zamontowana pod powierzchnią wody i skierowana ku górze robi na tyle silny prąd że o karmieniu nie ma mowy z włączonym filtrem.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Post autor: MarJan »

W jakim celu zakładać prefiltr na wylot bo nie mogę wymyśleć..., a nie czekaj- doczytałem, chcesz mniejszy kubełek za kubłem podstawowym dać, dla mnie to dziwne :shock: , po prostu do kubła nie wkładaj zeolitu, węgla, purigenu i innych dziwactw...
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Re: Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Post autor: Tadek »

Też miałem jakiś czas temu taki pomysł. Kupiłem prefiltr podobny do tego z aukcji poniżej (wtedy jeszcze obudowa była przeźroczysta, nie biała, producent ten sam).
https://allegro.pl/oferta/hw-602a-filtr ... 9347841487
Wydawało się rozwiązaniem idealnym. Po roku użytkowania pojawiły się mikropęknięcia, a w konsekwencji 60 - 80 l na drewnianej podłodze.
Oczywiście natychmiastowa rezygnacja z dodatkowych cudów.
Z perspektywy czasu twierdzę że rozwiązanie to w niczym specjalnie nie pomogło. Ewentualne korzyści nie były tak spektakularne jak bym to sobie wyobrażał. W mojej ocenie nie warto.
Pozdrawiam
rekordarek
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2021 12:05

Re: Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Post autor: rekordarek »

Tadek pisze: 27 sty 2021 9:09 W mojej ocenie nie warto.
Na jakim prefiltrze zostałeś?
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Re: Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Post autor: Tadek »

Zrezygnowałem całkowicie z prefiltrów. Obecnie mam 2 kubełki - JBLe901 i tetra 1200, do tego grzałka przepływowa hydor. I to jest cały mój sprzęt, żadnych dodatków, żadnych cudów.
rekordarek
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2021 12:05

Re: Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Post autor: rekordarek »

Na jaki litraż masz te dwa kubełki?
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Re: Prefiltr na wejściu i na wyjściu z kubełka

Post autor: Tadek »

trochę ponad 400
ODPOWIEDZ