Pokrywa z aluminium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Pokrywa z aluminium

Post autor: Rysiu1985 »

Witam. Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak zmodyfikować oświetlenie w akwarium tak żeby przejść na ledy, a jednocześnie nie rezygnować z pokrywy. Aquael retrofit to można sobie w d... Wsadzić bo daje połowe tego co zwykła świetlówka, a belki nie ma jak tam zamontować. Wpadłem najpierw na pomysł żeby zrobić dodatkową własną lampe z pasków ledowych na belce aluminiowej, ale znów gdzie ją zamontować. No i wymyśliłem... Pokrywa juwela jest bardzo prosta, a że mam dostęp do aluminium jak i waterjeta to wycięcie dwóch części pokrywy z aluminium jest dla mnie śmiesznie proste i tanie, a samą pokrywę moge zmienić w lampe. Jednak idąc tym tokiem rozumowania mogę też wyciąć element który zastąpi belke ze świetlówkami, a jednocześnie będzie cienki, co pozwoli na nim zrobić dowolne mocowania do pasującej mi belki oświetleniowej. Sprawa śmiesznie tania i prosta, tylko czy aluminium trzeba jakoś przygotować do tego aby mogło pełnić rolę pokrywy. To że takie pokrywy są to wiem, ale czy skraplająca się woda nie będzie truć akwarium??
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Pokrywa z aluminium

Post autor: Neurochirurg »

Aluminiowe pokrywy nie są niczym nowym, sam mam. Ponadto możesz ją pomalować.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Pokrywa z aluminium

Post autor: Rysiu1985 »

To że nie są niczym nowym to wiem, pytam czy trzeba właśnie ją np pomalować lub inaczej zabezpieczyć aby nie truła wody, czy zwykłe surowe aluminium nic nie zrobi??
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Pokrywa z aluminium

Post autor: Neurochirurg »

Ja bym pomalował, chociażby ze względu na estetykę. Aluminium w kontakcie z wodą tworzy wodór i nierozpuszczalny w wodzie tlenek glinu. Nie sądzę zatem żeby był szkodliwy. Pomalowanie uniemożliwia utlenianie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Pokrywa z aluminium

Post autor: chemik4 »

Ja bym tylko z grubsza przepolerował surowe aluminium, po kilka dniach pokryje się nierozpuszczalnym tlenkiem glinu. Szczotkowane aluminium ładnie wygląda.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Pokrywa z aluminium

Post autor: Rysiu1985 »

Planowałem zewnętrzną stronę na czarno, tak aby kolorystycznie pasowało do kołnierza, a środek na połysk :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Pokrywa z aluminium

Post autor: grzesi3k »

Rysiu1985 pisze: 11 mar 2021 20:42 Planowałem zewnętrzną stronę na czarno, tak aby kolorystycznie pasowało do kołnierza, a środek na połysk :)
musiałbyś jakoś zabezpieczyć przed wilgocią, bo ci się pokryje patyną od wilgoci i straci sporo na odbijaniu swiatła. Może środek daj na biało (mat nie połysk)?
ODPOWIEDZ