kilka pytań

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
gregor_g4
Posty: 5
Rejestracja: 05 mar 2018 21:06

kilka pytań

Post autor: gregor_g4 »

To mój pierwszy post tutaj, wiec witam wszystkich, mam na imię Grzesiek.

Jak pewne wiele osób, po latach wracam do akwarystyki. W ciągu miesiąca-dwóch planuje odpalić własny zbiornik. I tu kilka pytań.
Rozważam pojemność od 240 do 350l. I tu pytanie, czy szkło 8mm grubości (bo takie jest w ofertach większości zestawów) nie będzie się rozchodzić na boki pod naporem wody. Czy lepiej szukać czegoś o grubości 10 mm?

rozważam takie akwarium
https://www.juwel.pl/produkty/akwaria/r ... led-czarny
czy pod pokrywą trzeba instalować dodatkowo jakiś wiatraczek do chłodzenia? czy to co jest wystarczy.
Nie planuje bawić się w nawożenie, CO2 itp. Raczej coś w kierunku low tech.

I najważniejsza sprawa. Parametry wody. Z tego co podają wodociągi to pH ok 7,1 ale twardość ok 20gH. I tu pojawia się problem, bo planowałem obsadę, która toleruje GH do 15. Nie planuje instalować filtra RO, więc zastanawiam się czy taka woda:
https://www.obi.pl/materialy-eksploatac ... /p/6071294
będzie dobra do podmianek i na start do wymieszania z kranówką? czy może sam wkład torfowy w filtrze wystarczy by zbić GH?

Pytań zapewne pojawi się więcej, ale te na początek są dla mnie najbardziej istotne, przed rozpoczęciem zakupów.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: kilka pytań

Post autor: grzesi3k »

1. 8mm ze wzmocnieniami poprzecznymi
2. Nie trzeba, jesli masz swiatlo pod pokrywe
3. Torfu uzywasz do zbijania pH, dla koloryu, garbnikow. Woda destylowana z budowlanego jest ok do mieszanka.

O zbijaniu KH GH I pH sa tutaj spece ;) poszukaj w dziale woda, bardzo popularny temat :)
gregor_g4
Posty: 5
Rejestracja: 05 mar 2018 21:06

Re: kilka pytań

Post autor: gregor_g4 »

dzięki za odpowiedzi : ) czyli torf odpada, chyba że chce obniżyć pH.
co do punktu 1.
skoro akwarium ma dedykowaną pokrywę, to ona w jakiś sposób jest w stanie usztywnić ścianki boczne, czy mimo wszystko musze dorobić wzmocnienia? domyślam się, że to wymagało by ingerencji w plastik i zrobienie jakichś wycięć.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: kilka pytań

Post autor: owlman »

Czesc. Mam juwel rio 450 . Jezeli chodzi o chlodzenie , to wystarczy podniesc pokrywe przednia lub tylna , lub obie .
gregor_g4
Posty: 5
Rejestracja: 05 mar 2018 21:06

Re: kilka pytań

Post autor: gregor_g4 »

owlman pisze: 10 mar 2021 20:16 Czesc. Mam juwel rio 450 . Jezeli chodzi o chlodzenie , to wystarczy podniesc pokrywe przednia lub tylna , lub obie .
Dzięki :) po krótkim namyśle i googlowaniu, stwierdziłem, że kupię samo szkło, ale ze ścianką 10mm, do tego dokupię pokrywę, a szafkę zrobię sobie sam :)
Tym sposobem zaoszczędzę kilka stówek, a będę mieć grubsze szyby i szafkę taką jaką sobie wymyśle :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: kilka pytań

Post autor: grzesi3k »

Ja mam takie 90x45x45 z opti.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: kilka pytań

Post autor: korczus »

Jeśli chodzi o 240 l to mam 8mm szkło ze wzmocnieniami i nie ma milimetra odchyłu.
Zablokowany