Oświetlenie baniaka 200L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kasiek
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2021 17:33

Oświetlenie baniaka 200L

Post autor: Kasiek »

Dzień dobry, cześć.
Mam pytanie odnośnie oświetlenia.
Zaczynam na nowo przygodę z akwarystyką i przyznam szczerze trochę wypadłam z tematu.
Mam zbiornik ~200l (72-szerokość x55-glebokosc x50 wysokość) i planuję by docelowo było to akwarium holenderskie, może z kilkoma krewetkami, ewentualnie kilka drobnych ryb.
Czym doświetlić taki zbiornik?
Jakie lampy polecacie, a może i projekty DIY. Korzystałam juz z kalkulatora Az-led - warto przy projektach DIY?

Dodam, że zależałoby by mi na tym aby lampa schowała się w pokrywie ze spienionego PCV bo mam kota, zatem musiałaby być niska i raczej się nie grzać (pewnie ledy).
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Oświetlenie baniaka 200L

Post autor: korczus »

W dziale autorskie rozwiązania zerknij są tam projekty ledów i pokryw z PCV.
A jeśli chcesz coś gotowego to zobacz sobie np na listwy led Chihiros, tylko nie wiem czy taką listwę można schować pod pokrywę (teoretycznie się da) bo generalnie są one przeznaczone do odkrytych zbiorników.
Kasiek
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2021 17:33

Re: Oświetlenie baniaka 200L

Post autor: Kasiek »

Właśnie zastanawiałam się ewentualnie nad dwoma belkami Chihiros A601 lub nad jedną x200.
Dałoby radę?
Zależy mi na tym aby rzeczywiście doświetlić dno na tyle by cokolwiek wystartowało i nie zmarniało.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Oświetlenie baniaka 200L

Post autor: korczus »

Ja mam u siebie w 240l jedną A1201 65W i świeci na prawdę mocno, do tego co mam raczej wystarczy z tym, że od początku nie planowałem bardziej wymagających roślin. Myślę tylko jeszcze nad sterownikiem z funkcją ściemniania bo rybki trochę zszokowane jak im nagle się zaświeca/gaśnie światło ;)
Kasiek
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2021 17:33

Re: Oświetlenie baniaka 200L

Post autor: Kasiek »

Sterownik ze ściemnianiem to też dosyć ważna sprawa dla mnie :)

A jaką masz wysokość zbiornika?

U mnie przez te nietypowe rozmiary typowe belki wypadają kiepsko z ilością lumenów na litr.
Dlatego właśnie zastanawiam się nad tym czy nie dodać trochę mocy świecenia dodatkową belką.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Oświetlenie baniaka 200L

Post autor: korczus »

Ja mam standardowe 50cm wysokie ;) Nie wiem może ktoś bardziej zorientowany się jeszcze wypowie i Ci podpowie ile tego oświetlenia będziesz potrzebować ;)
ODPOWIEDZ