Opti 125 + dodatkowa lampa

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lunairetic
Posty: 20
Rejestracja: 19 lip 2021 8:11

Opti 125 + dodatkowa lampa

Post autor: lunairetic »

Hej witajcie taki tytułowy zestaw będę sobie budował i gdzieś zdążyłem się po drodze zorientować, że fabryczne oświetlenie dodawane przez aquaela jest raczej do roślin cieniolubnych.

Z uwagi na to, że bardzo chciałbym mieć trawniczek i jakąś roślinkę w czerwieni to pytanie o lampę dodatkową, co polecacie?

No i zasadniczo czy da się na wzbogaconym o substrat żwirku i dobrej lampie wyhodować jakieś roślinki, ale bez CO2? Trochę się boję uszkodzić rybki :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Opti 125 + dodatkowa lampa

Post autor: MarJan »

rybkom nic nie będzie od CO2, u mnie bez jakichś starań czerwieniła się ludwigia repens
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Opti 125 + dodatkowa lampa

Post autor: owlman »

Czesc. Zdaje sie , ze ten zestaw ma mozliwosc dolozenia dodatkowych swietlowek . CO2 nie jest konieczne ale bardzo pomaga (przyspiesza) wzrost roslin pod warunkiem zachowania innych parametrow w odpowiednim balansie .
lunairetic
Posty: 20
Rejestracja: 19 lip 2021 8:11

Re: Opti 125 + dodatkowa lampa

Post autor: lunairetic »

CO2 nie szkodzi rybkom? Zawsze wydawało mi się to odwrotność napowietrzenia przez np. filtr.
I o tyle o ile duża ilość tlenu w wodzie rybkom nie przeszkadza to roślinom już nie za bardzo.
Tak ten zestaw ma możliwość dołożenia świetlówek. Nie zależy mi na "przyspieszonym" tempie wzrostu jak piszesz. Więc nie wiem czy będę się bawił z CO2.
Ale jeżeli miałbym zacząć to można jakoś to przetestować bez butli?
ODPOWIEDZ