Nowe akwarium, prośba o doradzenie w doborze wyposażenia

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
vladi84
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2021 17:38

Nowe akwarium, prośba o doradzenie w doborze wyposażenia

Post autor: vladi84 »

Jako, że to mój pierwszy post na forum chciałem się z wszystkimi przywitać - jestem Jacek i akwarium nie mam już dobre 10 lat, albo i więcej, a wtedy miałem jedynie 112l i to w dodatku trochę niedofinansowane, więc nie będę o tym pisał bo szkoda prądu na nie. Czasy się na szczęście zmieniły i zapragnąłem z powrotem mieć swój mały podwodny świat.

Nad obsadą jeszcze do końca nie myślałem, z pewnością znajdą się w akwarium krewetki i Otosy, możliwe, że ławica Neonów Innesa (20-30sztuk) i harem (1m+3f) Pielęgnic Ramireza. Ogólnie woda miękka, temperatura 23-24C.

Miejsce na akwarium mam pomiędzy dwoma wysokimi szafami (obecnie stoi tam komoda, która wyleci). Wymiary wnęki to 110x40. Z tyłu na wysokości około 130cm znajduje się gniazdo ścienne, w związku z czym planuję odsunąć akwarium od ściany o jakieś 3-4cm, więc realnie max rozmiar zbiornika to 110x35 i właśnie w coś takiego celuję. Wysokość mogę szaleć bo przestrzeni pustej będzie aż na 210cm od podłogi, więc mogę dać tam nawet 50cm wysokie akwarium. Baniak będzie więc 110x35x50 czyli 192l (zastanawia mnie czy nie lepiej dać 40 wysokości i nad nim zamontować półkę na rzeczy potrzebne do akwarium - oczywiście nie filtr, ten będzie w szafce). Z tego co widziałem to 110x35 jest dość nietypowym wymiarem więc będzie trzeba zrobić pod zamówienie. Poprosiłem o wycenę z plantica.pl takiego baniaka ze szkła float 9mm ze wzmocnieniem, zobaczymy ile wyjdzie.

Pod akwa niestety, ale będę musiał zamówić szafkę - też na wymiar 110x35 (tez poprosiłem również o wycenę z plantica.pl - jak macie jakieś sprawdzone firmy które robią szafki pod wymiar i nie zdzierają zbytnio to dajcie znać). Pokrywę też zresztą poprosiłem od nich do wyceny. Aluminiowa, wszystko od jednego producenta, więc będzie pewność, że okleina będzie idealnie dobrana i całość będzie współgrała. A na szafkę oczywiście mata polietylenowa.

I teraz dalej lista sprzętu który wydaje mi się być OK i razem współgrać poprawnie. Tu prośba o rzut okiem i sprostowanie czy coś nie jest głupim pomysłem.

Filtr: AQUAEL ULTRAMAX 1000 LINK z nowej produkcji z mocniejszym silnikiem 15w - w zestawie są niby media filtracyjne. Pytanie czy warto je wymieniać na starcie? Albo może zupełnie inny kubeł?

Na wlot filtra: ISTA SURFACE SKIMMER I-521 LINK - czy skimmer do tak mocnego filtra to w ogóle dobry pomysł? jak z wylotem, czy powinienem coś dokupić?

Oświetlenie: taki zestaw ze świetlówkami SYLVANIA Grolux 8 500K i Aquastar 10 000K 105cm (czy wejdą do pokrywy 110cm?) LINK

Grzałka: EHEIM Thermocontrol e125 LINK

Termometr: SERA DIGITAL thermometer LINK

Podłoże: Żwir naturalny 2-4mm

Odmulacz: EasyVac Gravel Cleaner, 10″ / 25 cm LINK

Czyścik: Oase Magnetic aquarium glass cleaner LINK

Do tego testery elektroniczne pH i TDS i "jakaś walizka" typu Zoolek Aquqatest2 (10 różnych testów) LINK

Co do wody to mam pytanie - mieszkanie w blokach, więc miejsca mało i jak to w Łodzi woda z kranu jest po prostu twarda i powoduje niemiłosierne zacieki z kamienia - myślałem w związku z tym o wsadzenie filtra RO pod zabudowę wanny i tylko z niego lanie wody do zbiornika - miałbym tam możliwość podłączenia pod wężyk zimnej wody (trójnikiem z kranikiem) oraz odpadowej pod zlew... czy możecie mnie nakierować na rozsądny zestaw RO który po prostu zrobi robotę, a nie będzie kosztował majątku? Nie chcę iść oczywiście totalnie budżetowo - przeszukując net znalazłem zestawy od 100pln do ponad 1500 ze średnią w okolicy 400, ale kompletnie nie wiem co mam wybrać.

Podliczając wszystko z grubsza wychodzi mi około 3,5k za całość bez roślin i ryb. Nie jest to mało, ale kwota jest do zaakceptowania.

Start planuję przed końcem roku, więc się nie śpieszy, choć możliwe, że przeciągnie się on na wiosnę. Chcę stworzyć mały świat który będzie cieszył oko moje, żonki i dzieciaka przez wiele lat, a młodego nauczy cierpliwości, sumienności i odpowiedzialności (oficjalnie to będzie jego akwarium, choć ja już wiem kto będzie przy nim musiał wszystko robić).
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowe akwarium, prośba o doradzenie w doborze wyposażenia

Post autor: Neurochirurg »

Subiektywnie:
Filtr:
zamieniłbym na np. takiego Eheima
https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... -350l-3156
Klasa wyżej, droższy ale nie musisz osobno grzałki kupować. Jeden grat mniej w akwarium.

Skimmer
Jest OK, mam taki z mocniejszym filtrem (przy okazji mam Eheima 2075 do sprzedania)

Oświetlenie
Celuj w Ledy. Popatrz na lampki Chihiros.

Reszta wedle uznania.

Filtr wystarczy RO4 (to wpisać na allegro) do 300 zł się zmieścisz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium, prośba o doradzenie w doborze wyposażenia

Post autor: macieks »

To ja napiszę co zagrało u mnie, a mam podobny litraż bo 243l.
Filtr rzeczywiście dopłać te 2 stówki i kup eheim, ja mam 2275 (to samo co 2075) i ma wszystkie zalety jakie tylko filtr może mieć. Myślę, że lepiej kupić mocniejszy filtr i ew. ograniczyć przepływ, choć u mnie chodzi na full.

Zastanów się nad podłożem, obejrzyj zdjęcia i filmy bo piasek ma więcej zalet i... jest ładniejszy, ale to już co kto woli.

Na razie bym nie kupował odmulacza bo jeszcze nie wiadomo czy będzie potrzeba odmulania. Przy dobrym filtrze może być niekonieczne.

Termometr najbardziej precyzyjny jest jednak zwykły, na alkohol.

Czyścik kup nieco mocniejszy, do szyby około 16mm. Tak tak,będzie ciężej chodził ale zeskrobie glony za jednym pociągnięciem. No i powinien mieć taką metalową niby żyletkę.

Ja używam filtra RO3 za 99,99 i 20 litrowe wiadro robi się w 3 godziny. Mi to wystarcza.
vladi84
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2021 17:38

Re: Nowe akwarium, prośba o doradzenie w doborze wyposażenia

Post autor: vladi84 »

Serdeczne dzięki za odpowiedzi :)

@Nanochirurg - poczytałem i okazuje się, że Eheim musi mieć w modelu literkę "T" żeby miał zintegrowaną grzałkę, ten który podlinkowałeś niestety jej nie ma, wersja z "T" to już 2x cena tego Ultramax, deczko drogo, w akceptowalnym budżecie znalazłem jedynie Oase BioMaster 250 THERMO LINK, na plusy z pewnością gwarancja, wymiary i wbudowana grzała, na minus praktycznie same gąbki w zestawie + 800ml "Hel-x".

Akwa będzie od góry ograniczone pokrywą aluminiową więc Chihirosy niestety odpadają, ale dzięki za nakierowanie - poczytałem o nich i są bajeczne. Poprosiłem też o wycenę pokrywy z LEDami zamiast świetlówek.

Producent przy wycenie pokrywy zaproponował mi dwie belki DIVERSA LED EXPERT + druga w wersji PLANT (czyli: LINK1 + LINK2 ) obie dają niby po 2550 Lumenów - total powyżej 5000 - do baniaka o wysokości 50cm i pojemności około 190l wydaje się teoretycznie być OK. Jak sądzicie?

@macieks - dzięki za polecenie Eheim. Zobaczysz tego Oase nadmienionego wyżej? W necie bezpośrednich porównań do Eheim nie znalazłem (pewnie dlatego, że jest to zupełnie inna półka). Finalnie różnica Oase vs Eheim + grzała to by było z 400pln, z jednej strony dużo, z drugiej planuję nie wymieniać filtra przez co najmniej 7-8 lat, więc 50pln/rok to nie za wiele.

Co do podłoża to może masz rację - w głowie mam swoje "stare akwarium" gdzie rybek było sporo, rośliny z czapy, obsada... zbyt liczna... i raz na 2 tygodnie musiałem je odmulać, stąd żwir wydał mi się od razu lepszym pomysłem, bo po prostu łatwiej z odmulaczem w nim walczyć. Teraz planuję dobór całości w taki sposób aby rybom żyło się po prostu dobrze, roślin było pod dostatkiem i odmulanie było praktycznie zbędne. Przemyślę to jeszcze :)

Zupełnie z innej beczki - jak już pisałem mam "wnękę" na akwarium, szeroką na 110cm, pomiędzy dwoma szafami. Szafka robiona pod wymiar będzie miała dokładnie 110cm szerokości, pytanie czy powinienem aż takie długie akwarium zamówić, bo efektem końcowym byłby kompletny brak dostępu do niego od tyłu oraz od obydwu boków, jedynie z frontu. Z uwagi na konieczność poprowadzenia kabli i dostępu do gniazda 230V akwarium byłoby odsunięte od ściany tylnej o około 5cm. Pytanie czy nie zrezygnować z "kawałka szerokości" zbiornika, kosztem niestety pojemności i nie zostawić sobie dostępu "z boku" ?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Nowe akwarium, prośba o doradzenie w doborze wyposażenia

Post autor: owlman »

Czesc. Wiekszosc z nas ma akwaria plecami do sciany . Najwazniejszy jest dostep od przodu od gory i od spodu( przestrzen pod akwarium w celu przeprowadzania podlaczen techn) . Jezeli z bokow to oczywiscie plus ale nie wymog . Filtr oase to taka nowosc rozreklamowana przez niektore firmy , ktore sa sponsorowane przez producenta . Nie jest zbyt popularny wiec trudno powiedziec o jego wadach czy zaletach . Grzalka byc moze nie bedzie potrzebna . Nie bardzo rozumiem sprawy oswietlenia . Piszesz o belkach a podajesz linki do rurek ledowych .,..? Uwazam ,ze reszte malych akcesoriow powinienes kupowac z czasem w miare potrzeb poniewaz czesto bywaja zbedne i zajmuja niepotrzebnie miejsce nie wspominajac ,ze sporo kosztuja . Akwarium + filtr + oswietlenie . Z drobnych dodatkow mysle ze bardziej przydadza sie testy .
ODPOWIEDZ