Jak przyciemnić światło z belki aquael led 32 wat plant?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Jak przyciemnić światło z belki aquael led 32 wat plant?

Post autor: szakal »

Witam

Posiadam akwarium 112 litrów i mam belke oświetleniową aquael LED 32 wat plant. Jest ona jednak za silna do mojego akwarium. Chciałbym ją przyciemnić/osłabić światełko. Tylko jest problem, jak?? Belka aquaela chyba tego nie przewiduje bo jest jeden przewód na którym jest włącznik/wyłącznik i jedna strona przewodu idzie do belki a druga do wtyczki 230V czyli do gniazdka sieciowego. Czy istnieją jakieś ściemniacze takie że się je podłącza do prądu 230V (do gniazdka sieciowego) a z drugiej strony gniazdko w ściemniaczu na wtyczke od belki??
Mam oprócz tego aquaela również belke chichiros a-601 39 wat(aktualnie leży w szafce) i ona ma możliwość podłączania ściemniacza, ba! nawet jest on do niej fabrycznie dołączany i jak ktoś chce to może sobie zamontować a jak ktoś nie chce to nie.
pozdr

szakal
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Jak przyciemnić światło z belki aquael led 32 wat plant?

Post autor: MarJan »

belka aquaela nie ma ściemniacza i w ten sposób nie zadziałasz raczej, masz chichiros w szafce to go wykorzystaj i tyle- pokrywę można przecież przerobić, a jak nie to co Ci pozostaje- roślinki na taflę, np. najprostsza rzęsa, samej lampy bym nie malował dla przyciemnienia czy inne takkie...
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak przyciemnić światło z belki aquael led 32 wat plant?

Post autor: szakal »

MarJan pisze: 09 wrz 2021 9:16 belka aquaela nie ma ściemniacza i w ten sposób nie zadziałasz raczej, masz chichiros w szafce to go wykorzystaj i tyle- pokrywę można przecież przerobić, a jak nie to co Ci pozostaje- roślinki na taflę, np. najprostsza rzęsa, samej lampy bym nie malował dla przyciemnienia czy inne takkie...
Pokrywy nie da się przerobić bo to nie pokrywa tylko belka, taka oparta na bocznych szybach z otwartą górą.
Mam jeszcze belke na świetlówki 2 x 24 wat t5 i narazie ją zamontowałem. Nie jest ona taka słaba ale dziwnym trafem po niej glony mi nie rosną a same rośliny pięknie rosną. Martwi mnie tylko to że ta cholera unia zakazała produkcji świetlówek i wszystko się przestawia na ledy. Niby bardziej ekonomiczne i bardziej ekologiczne ale...
pozdr

szakal
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak przyciemnić światło z belki aquael led 32 wat plant?

Post autor: macieks »

Co za problem przeciąć kabel i zamontować ściemniacz.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak przyciemnić światło z belki aquael led 32 wat plant?

Post autor: szakal »

Dla mnie problem bo nie mam smykałki do elektroniki i elektryki.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak przyciemnić światło z belki aquael led 32 wat plant?

Post autor: BARA »

Świetlówki będą z nami jeszcze sporo lat, T8 są zamontowane w wielu starszych budynkach użyteczności publicznej, w tym niestety szpitalach, urzędach czy szkołach, więc na razie nie ma się o co martwić. Mam belkę na 2xT8 i nie boję się, że nagle będę się musiała przestawić na ledy. Zawsze można sobie zrobić paroletni zapas świetlówek (wymieniam co roku), to nie jest duży koszt. Stateczniki magnetyczne też są dostępne, tak samo jak zapłonniki (startery).
Poczytaj o montażu ściemniacza, dobry schemat powinien rozwiać Twoje wątpliwości. Oświetlenie nam moimi akwariami montowałam samodzielnie, a nie mam wykształcenia technicznego.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Jak przyciemnić światło z belki aquael led 32 wat plant?

Post autor: chemik4 »

Ja bym popróbował ograniczyć prąd dając w szeregu (pomiędzy zasilaczem a gniazdem 230V) dwa lub trzy równoległe kondensatory 1uF 630V. Zmniejszy to moc lampy o ok połowę.
Tutaj możesz podejrzeć jak to się robi: https://www.youtube.com/watch?v=biEZ1TbdhhU

Oczywiście docelowo trzeba by to wszystko dobrze zaizolować (najlepiej zasięgnąć porady znajomego elektryka/elektronika).

Jeszcze schemacik:
Obrazek
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ