[45 l] po restarcie.

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Hancyk
Posty: 20
Rejestracja: 19 sie 2019 11:16
Lokalizacja: Trawniki-Kolonia

[45 l] po restarcie.

Post autor: Hancyk »

Witam wszystkich. Posiadam akwarium 45 l (60*30*25) z wypukłą szybą. Wiem że od razu posypią się odpowiedzi że za małe, że szyba nie taka, ale postanowiłem że zostanę już przy tym co mam. Musiałem zrestartować zbiornik po tym jak zabrałem go córce jak zauważyłem jak o niego "dba". W akwa został mi jeden Kirysek Spiżowy i jedo Danio Pręgowane, które chcę oddać. Postanowiłem że dokupię 5-4 Kiryski dla toważystwa. Dokupiłem więcej roślinę, podmieniam wodę co tydzień, roślinki powoli ale rosną, niestety z nimi także glony (nitki). Pomyślałem że dokupię też Krewetki Amano żeby mi pomogły z glonami. Chciałbym też jakaś pływające w środkowej i górnej partii zbiornika rybki. Poczytałem i znalazłem neonki zielone. Tylko parametry muszę poprawić (pH 7,5-8,0 GH 16 KH 10. Dziś kupiłem kaskadę fzn2 i media do niej (bioceramika, zeolit i węgiel). Co sądzicie? :?:
Akwarium 45l (60*30*25). Udowodnię że można.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Hej, nie polecam do tej wielkości zbiornika ryb ławicowych, według mnie lepiej prezentowałaby się jakaś parka...np coś z prętników...
Hancyk
Posty: 20
Rejestracja: 19 sie 2019 11:16
Lokalizacja: Trawniki-Kolonia

Post autor: Hancyk »

Jeśli polecasz parke to strasznie mi się spodobały Ramirezy i z tego co czytałem to do tej wielkości mogą być. Tylko czy z kiryskami i krewetkami się dogadają? W naturalnym środowisku ponoć żyją wśród kiryskow. :D
Akwarium 45l (60*30*25). Udowodnię że można.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Na Ramirezy 45l to chyba jednak zbyt mało, a do tego potrzebujesz wody miękkiej, lekko kwaśnej i bardzo ciepłej - kranowa woda odpada
Hancyk
Posty: 20
Rejestracja: 19 sie 2019 11:16
Lokalizacja: Trawniki-Kolonia

Post autor: Hancyk »

A np. Pielęgniczki żółte (Borelli)? Jeśli Prętlik to tylko Karłowaty?
Akwarium 45l (60*30*25). Udowodnię że można.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Kolcobrzuchy karłowate są fajne do obserwowania, tylko mają trudną dietę.

W zasadzie jesli w grę wchodzą prętniki to małe pielęgniczki od biedy też, powierzchnię dna masz taką samą jak w 54l tylko akwa jest niższe. Ze względu na styl życia pielęgniczki powinny łatwiej "łyknąć' małą głębokość zbiornika niż prętniki. Wszystkie 3 omawiane gatunki mają w zasadnie takie same wymagania mieszkaniowe, tylko pielęgniczki mają wyższe wymagania co do jakości wody.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To akwarium jest za małe na jakiegokolwiek ryby poza jednym bojownikiem. Poczytaj w dziale Obsady przyklejony temat o obsadach do akwariów poniżej 50l.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Hancyk
Posty: 20
Rejestracja: 19 sie 2019 11:16
Lokalizacja: Trawniki-Kolonia

Post autor: Hancyk »

Piszesz Bara że jest za małe a w zaproponowany poście sama wymienisz kilka gatunków, które by się nadały.
Akwarium 45l (60*30*25). Udowodnię że można.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc. Jako obsade proponuje :
- rasbory borneanskie /boraras/ 15 szt
-kiryski pigmeje 8szt
lub
- haremik pielegniczki Borelli 1+4
Neony zielone tez moga byc

Powinienes zmiekczyc wode i zbic pH ponizej 7 .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

owlman pisze:Czesc. Jako obsade proponuje :
- rasbory borneanskie /boraras/ 15 szt
-kiryski pigmeje 8szt
lub
- haremik pielegniczki Borelli 1+4
Neony zielone tez moga byc

Powinienes zmiekczyc wode i zbic pH ponizej 7 .
Do 45 l proponujesz harem pielęgniczek??? Moim zdaniem to duża przesada.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Hancyk
Posty: 20
Rejestracja: 19 sie 2019 11:16
Lokalizacja: Trawniki-Kolonia

Post autor: Hancyk »

No właśnie tak postanowiłem że jeśli nie osiągnie dobrych parametrów to nawet się nie będę porywał na Pielęgniczkę. Ale że o haremie piszesz to mnie zaskoczyłeś. No i nigdzie nie mogę znaleźć Borelli.
Akwarium 45l (60*30*25). Udowodnię że można.
Hancyk
Posty: 20
Rejestracja: 19 sie 2019 11:16
Lokalizacja: Trawniki-Kolonia

Węgiel za torf.

Post autor: Hancyk »

Dzisiaj pozyskałem świeżutki torf z kopalni. Myślicie że mogę wyjąć z filtra węgiel i wsypać trochę torfu? Czy to zakwasi i zmiękczy mi wodę?
Akwarium 45l (60*30*25). Udowodnię że można.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Taki torf raczej bym wpukał i po odstaniu użył jej w swoim akwarium .
Włożenie świeżego torfu do filtra nieise ze sobą kilka ryzyk m.in możliwość przedobrzenia czuli uzyskasz zbyt ciemna wodę , zasyfisz sobie i filtr i akwarium naturalnymi osadami …
No chyba że to Tobie nie przeszkadza.

Polecam wyguglować termin "armatka torfowa"
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Ja mam prostą "armatkę torfową" - ucięte dno z butelki po Coli, butelka odwrócona dnem do góry, w szyjkę wkładam trochę waty filtracyjnej aby drobne syfy nie leciały do odfiltrowanej wody, wkładam do butelki moskitierę (pomaga później w wyciąganiu torfu, można użyć też rajstopy) i sypię torf mniej więcej do połowy, butelkę wkładam w szyjkę butelki 5l i leję wodę, powoli się przesącza przez filtr i leci do butelki 5l. Taka przefiltrowana woda ma pH poniżej 4 i twardości w okolicach 1-2 i delikatnie słomkowy kolor - mi nie przeszkadza, w akwarium w ogóle nie rzuca się w oczy. Armatki można robić również z rur kanalizacyjnych. Na małe potrzeby uważam, że wystarczy butelka - można całość później rozłożyć i schować do szafki. Jak pisze goldi w internecie jest mnóstwo "przepisów" na takie cuda.

EDIT:
Małe sprostowanie - "wyjściowa woda" to pH - 8, GH - 14,5, KH - 10, potem leci przez filtr Dafi, pH - 7,5, twardości trochę mniejsze, nie pamiętam i następnie przez torf i wtedy wychodzi jak wyżej pisałem. U Ciebie może wyjść inne pH w zależności jaka woda - trzeba po filtracji zbadać.
Hancyk
Posty: 20
Rejestracja: 19 sie 2019 11:16
Lokalizacja: Trawniki-Kolonia

Post autor: Hancyk »

Muszę to wypróbować. Wyjściowe parametry mam chyba takie same.
Akwarium 45l (60*30*25). Udowodnię że można.
ODPOWIEDZ