[240L] obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

[240L] obsada

Post autor: Mike122 »

przeniesiony temat

jednak będzie akwarium Juwel 240, zastanawiałem się nad obsadą i chciałbym poznać Wasze opinie na temat takiej :
ramireza 3
kirysek 10
zbrojnik 3
razbora 10
miedzik 6
prętnik 2
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Cześć,

Pielęgniczki ramireza to ryby, które tworzą pary. Albo masz parkę (lub dwie) albo nie miej ich wcale. Kiedy zaczynają gody, to potrafią mocno walczyć o teren (tutaj pojawia się problem przy dwóch lub więcej parach). Do tego planujesz prętniki, kolejne mocno terytorialne ryby (podczas godów). Do tego, pretniki wolą cieplejszą wodę niż ramy, natomiast ramy będą się lepiej czuć w bardziej kwaśnej wodzie niż prętniki.

Miedziki preferują znacznie zimniejszą wodę niż ramy i pretniki. Ich górna granica tolerancji na temperature kończy się tam, gdzie zaczyna dla pretników - powinienes szukac optimum, a nie wartosci skrajnych.

Jakie razbory (razbora to rodzina, nie gatunek)? Jakie kiryski? Jakie zbrojniki?

Jaki hardscape planujesz? Dużo roślin? Jakie podłoże?
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Post autor: Mike122 »

Temperaturę będę raczej starał się utrzymywać wyższą bo w lecie mieszkanie i tak bardzo mi się nagrzewa i nie jestem w stanie zbić temperatury. Z tego co piszesz to Pielęgniczki ramireza i Miedziki obrzeżone odpadają. A może parka jakichś innych pielęgnic by pasowała ?
Kirysek pstry albo spiżowy, ale to do uzgodnienia
Zbrojnik niebieski albo jakiś inny
Razbora klinowa
Dla ryb dennych i pielęgnic planowałem dość dużo kamieni, muszli, korzeni i schowanek, roślin też dość dużo, ale jednocześnie też wolna przestrzeń do pływania dla np. razbor.

A może jakieś sugestie gatunków pasujących ?

Miałem akwarium dość dawno temu, a tyle się zmieniło, że jestem prawie zielony :) Szkoda, że w sklepach akwarystycznych nie można liczyć na fachowe doradztwo.

I dzięki za podpowiedzi :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No dobra to może zróbmy tak. Zastanów się jaki gatunek chcesz mieć główny w akwarium. Potem sprawdź w jakim żyją te ryby biotopie, a następnie staraj się dobrać resztę obsady geograficznie, np. chcesz mieć ramy, to patrzysz czego potrzebują i dobierasz co z nimi sobie tam pływa w takiej Wenezueli czy Kolumbii ;)

Ale tak serio, jak chcesz mieć mniejszy ból głowy, to albo znajdź na stronie wodociągów jaką masz wodę w kranie, albo weź butelkę wody do akwarystycznego i sprawdź jaką masz twardość wody (GH, KH) i kwasowość (pH). Będziesz mógł wtedy dobrać ryby do wody jaką masz w kranie i odpada ci zmiękczanie, zakwaszanie itp. itd.

Tak tylko nadmienię, że jeśli planujesz ryby denne to nie kamyki tylko piasek i to kwarcowy i tylko piasek ;) Zapomnij o muszlach albo odpalaj morskie akwa lub tanganika/malawi - muszle zatwardzają wodę i wg. mnie to szczyt kiczu - morska muszla w słodkowodnym akwarium ;) Korzenie, jak najbardziej, zbrojniki ich wymagają. Idź sobie na spacer do lasu i poszukaj czegoś fajnego (nie iglaste, najlepiej dąb, buk) ;)

Podsumowując: sprawdź wodę i zastanów się jaki chcesz mieć dominujący/główny gatunek w baniaku. Jak coś to pisz ;)
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Post autor: Mike122 »

poniżej dane z wodociągów :

PARAMETRY FIZYKOCHEMICZNE
Wskaźnik Jednostka
Wartość
średnia
za I półrocze 2019 r.
Wartość parametryczna
wg
Rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dn. 07.12.2017r.
w sprawie jakości wody przeznaczonej
do spożycia przez ludzi
(Dz. U. z 2017 poz. 2294 )
Zapach - akceptowalny Akceptowalny przez konsumenta
i bez nieprawidłowych zmian
Barwa mg/l Pt akceptowalna Akceptowalna przez konsumenta
i bez nieprawidłowych zmian
Mętność NTU 0,24
1
Odczyn pH 7,7 6,5 ÷ 9,5
Przewodność μS cm-1 839 2500
Twardość mg/l CaCO3 279 60÷500
Wapń mg/l Ca 82 -
Magnez mg/l Mg 17,9 7 ÷ 125
Chlorki mg/l Cl 50 250
Utlenialność z KMnO4
(Indeks nadmanganianowy)
mg/l O2 2,09 5,0
OWO mg/l O2 7,43 Bez nieprawidłowych zmian
Amoniak mg/l NH4 < 0,05 0,50
Azotyny mg/l NO2 < 0,1 0,50
Azotany mg/l NO3 2,4 50
Żelazo &#956;g/l Fe 55 200
Mangan &#956;g/l Mn < 20 50
Siarczany mg/l SO4 36,4 250
Sód mg/l Na 71,5 200
Fluorki mg/l F 0,27 1,5
Chlor wolny mg/l 0,14 0,3
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No to masz wode twarda zasadowa, musisz rozwazyc czy chcesz zmiekczac I zakwaszac ( np. RO albo destylowana) albo pracowac z tym co masz, tylko odpadnie ci praktycznie cala ameryka pd.
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Post autor: Mike122 »

Właśnie wolałbym wybierać z ryb Ameryki Płd. dokładnie Kolumbia, wypisałem już sobie trochę potencjalnych gatunków. W takim razie muszę zakwaszać i zmiękczać wodę. Z tego co czytam to można albo kupić filtr odwróconej osmozy albo dolewać wody destylowanej albo użyć jakichś preparatów np. TETRA TORUMIN PREPARAT DO ZAKWASZANIA I ZMIĘKCZANIA WODY. Co byłoby najlepsze/najtańsze/najskuteczniejsze/najmniej uciążliwe ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Mike122 najtańsze rozwiązanie to filtr RO.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Neurochirurg pisze:Mike122 najtańsze rozwiązanie to filtr RO.
można jeszcze deszczówkę w beczkę zbierać ;)
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Post autor: Mike122 »

przegotowanie wody podobno pomaga ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Taniej ci wyjdzie i nie bedzie bana na seks u kobiety za zafajdana kuchnie jak kupisz baniak destylowanej w markecie budowlanym ;) przy gotowaniu bys musial opary zbierac ;) jak policzysz wszystko to zrobisz tak jak ci Neurochirurg napisal ;)
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Post autor: Mike122 »

ok czyli już wiem, że filtr RO, a czy jest jakiś kalkulator dolewania takiej przefiltrowanej wody w stosunku do pojemności akwarium czy muszę robić ciągle testy wody ? to by było dość uciążliwe i kosztowne

kolejna sprawa podłoże tylko piasek ? a pod nim nie trzeba żwiru ? czy rośliny będą dobrze rosły w samym piasku ? czy może trzeba nawozić ? i czy nie będzie procesów gnilnych ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Mike122
Kranówka - np. 20GH i 10 KH
Osmoza - 0GH i 0KH
50/50 Kranówka/Osmoza - 10GH i 5KH
Tyle.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Post autor: Mike122 »

to na początku jak będę zalewał zbiornik, a później parametry wody się nie zmieniają ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Mike122 na początku zalejesz zbiornik i pozwolisz mu dojrzeć. Na pewno będzie różnica między kranówką a tym co zastaniesz np. po 3 tygodniach. Zmierzysz podstawowe parametry, będziesz wiedział jak skorygować wodę do podmian. Testów nie będziesz robił często.
Mike122 pisze:kolejna sprawa podłoże tylko piasek ? a pod nim nie trzeba żwiru ? czy rośliny będą dobrze rosły w samym piasku ? czy może trzeba nawozić ? i czy nie będzie procesów gnilnych ?
Jak zaczynasz to wybierz piasek. Możesz dać kulki nawozowe, ale na jałowym też Ci wiele roślin będzie rosnąć (zobacz u mnie mam tylko piach).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ