[54l] Dobranie obsady, kolorystyka

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

[54l] Dobranie obsady, kolorystyka

Post autor: enshu »

Witam, mam akwarium 54L opisane dokładniej w temacie w galerii:

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=26282

zdecydowałem się na Neony Simulans 15szt będzie odpowiednio czy można dać więcej? (nie chcę przesadzić) i do tego krewetki też z 15szt

Krewetki Neocaridina, tylko nie wiem jaki kolor wybrać żeby to dobrze się komponowało. Najbardziej podobają mi się Granatowe i Błękitne, ale wtedy z neonami byłoby zbyt dużo niebieskiego. Do wyboru mam (Blue Velvet, Blue Pearl, Red Sakura, Orange Sakura, Red Rili, Carbo Rili, Orange Rili, Yellow)

Jaki kolor według was byłby najlepszy do tego akwa no i simulansów??

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A jakie są w tej chwili parametry wody? Wybierasz ryby wymagające wody miękkiej i kwaśnej, a w Galerii widzę mocno zasadowy odczyn.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Nie zauważyłem, że jest specjalny poddział do obsad

Jest przynajmniej miękka. Gatunek owszem żyjący w naturze w takich parametrach wody, ale w hodowli? Szczerze wątpię, już bardziej pokusił bym się że wpuszczenie ich do wody kwaśnej byłoby dla nich zmianą.
Zawsze mogę wlać parę kropli preparatu typu Aquacid Tropicala i zbić troche, za wszelkie naturalne sposoby robiące herbatę z wody dziękuję

Z ciekawości zapytam hodowcę od którego zamierzałem kupić, czy woda w której są trzymane jest specjalnie zakwaszana.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No tu na forum uczymy, że atlasy ryb mają do czegoś służyć...każdy ma swoją kałużę i się nią rządzi, jednak wierzę, że ryba która naturalnie genetycznie jest przystosowana do jakiegoś środowiska to najlepiej w takim środowisku właśnie jej będzie, a idąc tym torem przekonany jestem, że właśnie staranie się zapewnić zwierzętom parametry jak w naturze to najlepsze co dla nich można zrobić.
Poczytaj o rozmnażaniu Simulansów, znaleźć można informacje, że najlepsze rezultaty ma się w wodzie bardzo miękkiej i kwaśnej przy zacienionym szkle, to daje do myślenia. Nie jesteś w stanie wiedzieć co hodowca wyprawia, nawet jak zapytasz w sklepie to Ci po prostu mogą wcisnąć kit "Panie wszystkie te rybki bez wyjątku hodowane na kranówce i w kranówce świetnie się czują, tylko brać co się podoba"
Można przypuszczać, że hodowca ma gdzieś parametry i dla oszczędności rozmnaża w kranówce, ale równie dobrze można przypuszczać, że jeśli chce jak najwięcej zarobić to właśnie dba o te parametry, żeby przychówek mieć jak największy i związany z tym pieniądz.
To co w sklepie mówią to od razu wypuszczam drugim uchem...
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

To może jednak Razbory Hengela, czytam troche o nich i widzę że bardziej tolerują wyższe pH i że raczej nie mają specjalnych wymagań co do chemii wody. Info z:
https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... a-razbory/
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mam simlansy i cóż, MarJan ma rację...
Kiedy zaniedbywałem wodę to owszem (lenistwo), ryby pływały, ale pojawiały się choroby. Trzeba je trzymać w bardzo miękkiej i kwaśnej wręcz wodzie (pH ok. 6), temperatura może nie jest istotą, bo znoszą zmiany temperatury, ale okresowe - widać zresztą, że "samopoczucie" ryby odzwierciedla się w ich ubarwieniu. W takich bardzo miękkich i kwaśnych wodach dają radę anubiasy, limnophile i jakiś mech (nie wiem, co to jest za mech, zaczął porastać drewno i tak się zaaklimatyzował, cały korzeń tym zarósł). Ważne są też fosforany i azotany - zbyt duże ich stężenie i od razu neony bledną i robią się jakieś przezroczyste.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

No rozumiem, to Neonki odpadają. A jak z Razborami Hengela, na kilku portalach opisujących gatunek sprawdzałem i podają pH w granicach 6.5-7.5 i dodają że dobrze adaptuje się do większości warunków.

Jeśli nie one to co innego byście polecili do tych parametrów, chodzi mi o małe stadne i spokojne rybki. Chciałbym jeden gatunek w akwarium uzupełniony krewetkami do oczyszczania dna.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Ponawiam pytanie, jakie rybki mógłbym dać do tego akwarium? Nie musi być tak jak mówiłem, że stadne itp. ale coś co by się tu dobrze sprawdziło.

Przeszukując internet pod kątem rybek pod takie parametry wody znalazłem taki gatunek Modrook Słoneczny, pH się zgadza, twardość wody i temp. też, sugerowana wielkość akwarium również
https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... sloneczny/

Co sądzicie o 10szt. tej rybki?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Modrooki nie beda z innymi rybami dobrze sie czuc, latwo sa zastraszane i nie beda mialy startu do zarcia. Sam je biore teraz pod uwage u siebie.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Celuje w jednogatunkowe akwarium jeśli chodzi o ryby, do tego kilka krewetek, tylko ile sztuk mogę tu włożyć?
ODPOWIEDZ