[112 l] Przejrzyste 112l - czym obsadzić?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Qbengrimm
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2020 12:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

[112 l] Przejrzyste 112l - czym obsadzić?

Post autor: Qbengrimm »

Dzień dobry wszystkim użytkownikom forum. Jestem Kuba i właśnie zakładam swoje pierwsze samodzielne akwarium.
Posiadam zbiornik 112l z grzałka i filtrem wewnętrznym (deszczownia lub pompka, do wyboru).

Sprawa jest tego typu, ze wiem jak moje akwarium ma wyglądać, już nawet je odpowiednio przystroilem, nie wiem jednak jakie rybki będą do niego pasowały. Wymóg jest 1 - jak najwięcej kolorów. :)
Trochę o zbiorniku:
Litraż i sprzęt już znacie
Podłoże - pod spodem żwir, na to piasek i trochę kamieni większych i mniejszych. (Foto)
Roslinnosc 2 x sadzonka Monte Carlo i 2 x sadzonka jakiejś trawy (dostałem, nie wiem co to dokładnie, podobno brana z pojemnika w którym też było mc - Foto).
Woda - kranówka puszczona przez filtr węglowy.

Jeżeli chodzi o obsadę to mam kilka pomysłów:

Ogólne:
6-10 x neonki
6-10 x gupik
6 x molinezje
6-8 kirysek
3-4 x bojownik (1+2/1+3) (?!)
(Opcjonalnie) 1-2 x coś większego, co majestatycznie krążyło by między resztą - nie mam pomysłu, czekam na sugestie.
(Opcjonalnie) Danio - nie wiem ile, wiem że nie ten kontynent i w ogóle, ale ładne są ;)
To tylko luźny szkic, liczę na porady, sugestie -czegos za dużo? Jakieś ślimaki, krewetki do tego?

Malawi:
5 par pyszczków (jakich?)
Kraby, ślimaki, krewetki?

Tanganika - litoral piaszczysty
????
Kraby, ślimaki, krewetki?

Może Azja:
10+ x Danio (fluo)
1+5 x bojownik

Zdjęcie:
https://zapodaj.net/f69bf9d0ba660.jpg.html
Ostatnio zmieniony 07 mar 2020 17:38 przez Qbengrimm, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj,
....ale wiesz, że masz tylko 112l? Musisz zapoznać się z wymaganiami ryb, które powymieniałeś- twardość wody, pH, temperatury w jakich czują się komfortowo, wymiary szkła itd.- wszystko musi do siebie pasować, a neon z molinezją to 2 różne światy jeśli chodzi o środowisko dla przykładu, pozostałe propozycje razem też nie są dobrym pomysłem;

chcesz kolorowo to najprościej same żyworódki- kolorystycznych odmian gupika i zmienniaka plamistego (platki) masz tyle, że LGBT może się schować :wink:

także rybki to nie wędliny w mięsnym, że trochę tego, trochę tamtego...trzeba zapewnić im środowisko jak najbardziej idealne
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Cześć Kuba.

Sam wystrój już eliminuje Malawi i Tanganikę. Zresztą na początku hobby omijaj te biotopy bo nie są łatwe. Odpuść sobie te haremy bojownika, szczególnie, że chcesz je np łączyć z chłodnolubnymi danio w najgorszej możliwej formie - fluo, czyli barwione sztucznie. Najpierw poczytaj o cyklu azotowym, jak i ile dojrzewa akwarium. Sprawdź jakie masz twardości i kwasowość/zasadowość wody a dopiero wtedy dobieraj ryby. Z dużym prawdopodobieństwem masz twardą wodę, więc jak w 112 chcesz mieć kolorowo to gupiki, płatki.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Qbengrimm
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2020 12:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post autor: Qbengrimm »

Dzięki za odpowiedzi.
1. Czym kierowałem się wybierając opcję ogólną? Wydaje mi się , ze we gatunki są na tyle wytrzymałe, ze spokojnie dadzą radę przy moim znikomym doświadczeniu. Na poparcie tych przypuszczeń mam doświadczenie z małego akwarium, jakie miałem w domu za gowniaka - 15 l, sama grzałka, żwir z piaskowni, jedna roślinka i jakoś to hulało ;) - gupiki, neonki, mieczyki, welonki, bojownik, glonojad radziły sobie nieźle.
Jednak przed umieszczeniem rybek w akwa wolałem zasięgnąć języka.

2. Domyślam sie, ze afrykańskie jeziora są wymagające. Wydawało mi się jednak, ze właśnie mój wystrój pasowałby do tanganiki (chyba, że rośliny to wykluczają). Jasny piasek, sporo (jak na rozmiary zbiornika) skał, tylko tło mam roślinne, lepsze byłoby chyba skaliste.
Ale to wy jesteście fachowcami, jak mówiłem - mnie się tylko wydaje.

Czy moglibyście polecić mi jakąś kolorowa obsadę? Tak z 3 gatunki, żeby była różnorodność, efektowne i proste w hodowli.
No i co z dnem? Dać jakieś krewetki/ślimaki?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Posadź sporo roślin, wpuść gupiki i płatki (zmienniaki plamiste) jak już Ci tu poradzono i tyle. Będziesz mieć kolorowo i w miarę nie wymagająco.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Qbengrimm
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2020 12:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post autor: Qbengrimm »

Yhhh... No właśnie te rośliny. Nie podobają mi się zarośnięte akwaria, ale cóż - trzeba znaleźć złoty środek.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Wystrój tak, ale do malawi nie używa się akwariów krótszych niż 150cm, te ryby są naprawdę duże i terytorialne. Może jakieś naskalniki, muszlowce? Tu chyba mało kto ma te biotopy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wrzuć sporą ilość spreparowanych muszli winniczków i zacznij hodowle muszlowców. Ale nie będą barwne.

Lub daj kilka korzeni, że dwie rośliny i trzymaj parkę (dobraną) barwniaka czerwonobrzuchego. To są bardzo barwne ryby. Ale poza nimi już nic, ponieważ są agresywne w czasie tarła.

Może jednak nim dobierzemy obsadę podasz nam parametry wody jaką dysponujesz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Qbengrimm
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2020 12:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post autor: Qbengrimm »

Jakby miało to pomoc, to coś takiego znalazłem:


Twardość wody wtłaczanej do sieci miejskiej miasta Tomaszowa Mazowieckiego

jednostka II półrocze 2019

mg CaCO3/l 166 ÷ 185

stopnie niemieckie d/H 9,3 ÷ 10,4

mmol/l 1,66 ÷ 1,85

mval/l 3,32 ÷ 3,70







3,32 ÷ 3,70
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Qbengrimm pisze:mg CaCO3/l 166 ÷ 185

stopnie niemieckie d/H 9,3 ÷ 10,4
To tylko przeliczenie i równoważnik 17,8mg CaCO3- stąd wychodzi zakres w stopniach. Dobrze jest wodę zmierzyć testami na wylocie (odlać, odstawić na 1-2 godziny i zmierzyć).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Qbengrimm
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2020 12:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post autor: Qbengrimm »

Zrobię test w poniedziałek. Dziś jestem w pracy i nie dam rady, jutro niedziela nie handlowa, a ja testerów nie posiadam :/

Na tej samej stronie jest napisane, że w moim mieście woda jest miękka.
ODPOWIEDZ