(112l) ameryka południowa

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

(112l) ameryka południowa

Post autor: Kuba_27 »

Witam,

planuje założyć pierwsze akwarium zdecydowałem się na 112l (80x35x40) lub 124l (80x35x45), wybrałem kilka ryb do obsady wstępny plan był na ogólne ale chyba poszło w kierunku ameryki południowej i raczej będę się skłaniał ku takiemu rozwiązaniu.
Nie wiem jeszcze jakie mam warunki wody, czekam na testy.

Wybrałem sobie już dwie podstawowe ryby, które bym chciał mieć:

Zbrojnik zebrowaty - 2szt
Barwieniec czerwony - 8-12szt

zastanawiam się czy będą się dobrze czuć razem, nie będę tutaj ściemniał -wybierałem głównie po wyglądzie:) (patrząc po waruknach jakie potrzebują powinno być ok, ale jak to wygląda na prawde?

zależy mi na jednej ławicy i kilku różnych gatunkach innych, może jakiś harem, uda się wybrać coś z tych rybek, nie wiem czy ona pasują do tych podstawowych i do siebie nawzajem?:

Gupik pawie oczko - ?szt
Molinezja ostrousta - ?szt
Pielęgniczka boliwijska - ?szt

Możecie doradzić co jeszcze do tego najlepiej dołożyć i ile, nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile ryb można trzymać w takim akwarium.

Jakie warunki powinny byc?
Podłoże, planowałem żwirek 1-3mm i piasek.

Dzięki za wszelkie informacje i pomoc.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witam,
https://www.seriouslyfish.com/species/h ... rus-zebra/
https://www.seriouslyfish.com/species/h ... -sweglesi/

W opisach można przeczytać o gatunkach, z którymi te ryby żyją, wymienione przez Ciebie gupiki i molinezje to bardzo nietrafiony wybór, boliwijki też bym odpuścił raczej... pamiętaj o temperaturze, cała obsada powinna mieć bardzo zbliżone wymogi, tu najmniej 26°C i wzwyż...

Co do ilości, przy niewielkich rybach, jak barwieniec na dorosłą sztukę możesz liczyć ze 4l pojemności akwarium, zbrojniki są terytorialne, jakaś powierzchnia dna powinna być zarezerwowana dla nich, ale masz do nich dostęp?chyba strasznie ciężko je dostać...
Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

Post autor: Kuba_27 »

Dzięki za informacje,
wygląda na to, że muszę zacząć od nowa i bardziej się przyłożyć :?

A może jesteś w stanie zaproponować mi coś dość prostego w hodowaniu na początek, ogólny plan na to akwarium to ławica, ciekawa ryba na dno, i jakieś parki czy harem, muszę sobie to wszystko przemyśleć, ale jest tak duży wybór, że ciężko się na jedną początkową zdecydować, żebym mógł potem do niej dobierać inne gatunki. Wracam myślami do towarzyskiego akwarium, bo chyba będzie na początek łatwiej dobrać i dostać rybki. Wiem, że to bardzo ogólne informacje, cały czas czekam na testery wody, ale myślę, że jeśli będę zdecydowany na jakiś gatunek wodę da się dostosować. Ważna informacje to taka że muszą być one w miarę ładne (jedyny wymóg mojej narzeczonej :roll: ).
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ustal sobie jaki chcesz mieć główny gatunek i pod jego wymagania ustawiaj akwa. Później dobieraj pozostałą obsadę - będzie łatwiej.
Najpierw napisz co chcesz i już, tak że bez takich ryb nie ma akwarium.
Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

Rybki

Post autor: Kuba_27 »

Hej,
Jeszcze raz dziękuje, za poprzednie rady.
Może teraz będę bliżej sensownego rozwiązania?
Akwarium - 112l (80x35x40)
Parametry chciałbym dostosować pod rybki i rośliny. Dużo roślin , korzenie i kryjówki z kamieni, jako podłoże 3/4 żwirek i 1/2 piasek, wszystko na ziemi ogrodowej. Oswietlenie na początek 2x 16 VAT w LEDach 2x1650 lumenow czyli 3300, zastanawiam się czy od razu nie dodać jeszcze oświetlenia, czy poczekać?

1. Neon czerwony - 10 szt
2. Pielegniczka ramireza - 2-4 szt
3. Zbrojnik pospolity - 1-2 szt
4. Rączek pomarańczowy - 2 szt
Myślałem o krewetkach, ale nie wiem czy nie będzie za dużo stworków przy dnie?
Czy w ogóle nie za dużo rybek na ten baniaczek?
Jeśli ten skład jest ok, to proszę podpowiedzcie jakie najlepsze warunki dla rybek zrobić w akwarium, chodzi o parametry wody, tak żeby wszystkie się dobrze czuły?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

1. OK
2. 2 szt. (parka)
3. OK
4. absolutnie nie - zje ci małe ryby.
Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

rybki

Post autor: Kuba_27 »

Ok, dzięki za pomoc.
Coś można dołożyć zamiast raczków i skoro tylko parka Ramirezów?
Jakie parametry utrzymywać dla takiej obsady, w poradnikach są jakieś przedziały, które w rzeczywistości nic nie mówią?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dorzuć krewetki, najzwyklejsze Red Cherry lub sakurę Orange. Ubarwią akwarium i będą dobra ekipa sprzątająca.
Zbrojniki niestety będą przekopywać Ci akwarium i wchodzić w konflikt z pielegniczkami.

Pamiętaj, żeby para pielęgniczek dobrała się sama, albo kup już dobraną.

Woda powinna być miękka i kwaśna. KH poniżej 8, odczyn poniżej 7.0
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

Post autor: Kuba_27 »

Coś zamiast zbrojnikow proponujesz?
A jak z ilością, która zaproponowałem, można coś dołożyć, czy trzeba odjąć?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Szczerze to olej "konflikty" zbrojników z pielęgniczkami- z doświadczenia radzę, nie słyszałem o takich problemach, a niejeden zbiornik widziałem z taką czy bardzo zbliżona obsadą...można powiedzieć, że obok zbiornika z żyworódkami to taka klasyka- neony, para pielęgniczek i 1~2 glonojady...
a zbrojniki to już różnie- jednym kopią, innym nie

...jak chcesz "klasycznie" to jeszcze daj kiryski, czy zamiast zbrojników więcej kirysków :D tylko takich bardziej ciepłolubnych
ODPOWIEDZ