[240l] Brzanki Sumatrzańskie w akwarium ogólnym 240L

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Kruszyn
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2020 9:35
Lokalizacja: Gdynia

[240l] Brzanki Sumatrzańskie w akwarium ogólnym 240L

Post autor: Kruszyn »

Witam wszystkich. Mam akwarium 240L ogólne czyli neony, gupiki, platki, skalary, dwa glonojady no i 10 sztuk brzanki sumatrzańskiej. Słyszałem że są stosunkowo łagodne wobec innych gatunków ryb. Szczególnie w większych grupach. Niestety moje brzanki robią trochę zamieszania. Jedna miała wręcz obsesję na gonienie innych ryb. Została karnie wysiedlona 🤫 pozostała część ekipy z Sumatry wykazuje zainteresowanie innymi rybami. Nie są agresywne jednak jak znajdzą się w pobliżu skalara to lubią z ciekawości skubnąć czym je stresują 🙄 pytanie brzmi czy lepiej się ich pozbyć z akwarium i zamienić na coś innego czy dokupić więcej bo podobno im więcej ich jest tym mniej się czepiają pozostałych ryb. Co polecacie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Brzanki Sumatrzańskie w akwarium ogólnym 240L

Post autor: BARA »

Kruszyn pisze:Słyszałem że są stosunkowo łagodne wobec innych gatunków ryb.
Witam na Akwaforum.
Niestety źle słyszałeś. Brzanki sumatrzańskie powinny być trzymane w akwarium jednogatunkowym ze względu na swoją agresywność w stosunku do innych ryb. Nigdy nie powinny być trzymane ze skalarami, będą im obgryzać płetwy.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie trzymasz, ponieważ gupiki i płatki mają kompletnie różne wymagania odnośnie twardości i odczynu wodu niż skalary i neony.
Mam nadzieję, że nie masz neonów Innesa, bo te dodatkowo są chłodnolubne, w odróżnieniu od reszty obsady.

Radzę oddac brzanki lub zrobić akwarium tylko dla nich. I oczywiście dopasuj obsadę do parametrów wody jaką masz w akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Sumatry łagodne :lol: , zakrawa na "tekst roku". Sumatry to najbardziej krwiożercze akwariowe z jakimi miałem styczność....odstawiłeś szefa grupy, za chwilę wybiorą nowego i będzie to samo lub gorzej
Kruszyn
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2020 9:35
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Kruszyn »

Widać wiedza ludzi pracujących w sklepach jest na poziomie początkującego kupującego... Decyzja brzanki wylatują z akwarium :roll:
ODPOWIEDZ