(126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

(126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: Sabella »

Część :) Dzisiaj zalane akwarium, stabilizuje się, w międzyczasie chciałabym dobrać obsadę. Jeszcze nie wiem, jakie będą parametry, ale jestem gotowa pobawić się tak, żeby bniżać pH i zmiękczać wodę (torf w filtrze, szyszki olchy, woda demi, coś jeszcze pomijając filtr RO?)


Znajduję mnóstwo sprzecznych informacji i proszę o pomoc, czy to co sobie wymyśliłam ma jakiś sens:

Akwarium - 80x35x45, podłoże- ziemia akwariowa, czarny żwirek kwarcowy drobny, plaża z piasku; docelowo obrośnięte mocno roślinkami

1) parka ramirezek + harem prętnika trójbarwnego + 8x razbora galaxy ALBO 10x neon czerwony+ 5x kirysek lamparci/sterby + 1x cierniooczek

Czy jakieś krewetki albo 1 mały zbrojnik wchodziłyby jeszcze w grę?

2) 2 pary ramirezek + 10x bystrzyk ozdobny LUB razbora borneańska + 5x kirysek lamparci/sterby + 1x cierniooczek

Czy jakieś krewetki albo 1 mały zbrojnik wchodziłyby jeszcze w grę?

3) 5 x gupik pawie oczko (czy same samce dadzą radę?) + 5x sumik szklisty
+ 3 żółte molinezje księżycowe + 8 x brzanka wysmukła + 5 x kiryski (jakie??) + 1x cierniooczek

4) 2 x barwniak czerwonobrzuchy + 3x cierniooczek + 1x zbrojnik + 10x razbora espei + krewetki

Jakie inne ładne, kolorowe gatunki zgrałyby się z barwniakami??



5)
5x sumik szklisty + harem bojownika (samiec + 2-3 samiczki) + 6x kirysek julii + 8x razbora galaxy

+ może 1x cierniooczek/mały zbrojnik/ krewetki??

6) parka ramirezek + 6x gupiki (zakłądając temperaturę ok. 26-27 i GH- około 10-12 (wiem, że skrajne) + mała ławica? jaka? + krewetki?

7) Parka gurami mozaikowy + 5x cierniooczek + 10 x neon czerwony ALBO 10 x bystrzyk barwny + krewetki

Zależy mi przede wszystkim na kolorowej obsadzie, ale podobają mi się właśnie cierniooczki, sumiki szkliste, wszystkie kiryski prócz spiżowych ;)

Za wszelkie rady i propozycje będę wdzięczna :)
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: Mike122 »

Wymieniłaś chyba 20 gatunków... dość duża rozpiętość :) może wybierz jakieś 2-3 które chcesz mieć na pewno, a resztę dobierzesz

Ja mam kiryski spiżowe i są super :D

Do zmiękczania wody chyba właśnie filtr RO najlepszy.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: Sabella »

Odgrzebuję temat ;)

Aktualna obsada to:
6x kirysek Sterby
1x zbrojnik pospolity albinos
12 x RC
1x amano


Miały być razem z nimi Ramirezki, prętniki i neony czerwone.
Z racji tego, że w żaden sposób pH nie chce drgnąć w dół i już nie mam siły, szukam nowego planu obsady...

Akwarium mocno roślinne, zależy mi żeby była jakaś główna, większa ryba + ławica.

Aktualne parametry to:

pH: 7,8
KH: 4
GH: 7

Co tu się do tego nada?

- Myślałam o haremie bojownik, ale boję się o RC, bo są malutkie + mała ławica.
- Ewentualnie gupiki samce (nie będę mieć co robić z narybkiem )+ molinezje księżycowe parka (po podmiankach kranówą, która ma wyższe GH)


Polecicie jakieś ciekawe w zachowaniach gatunki do takich i zbliżonych parametrów?
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: Ginuha »

Ja Ci tylko mogę powiedzieć, że to czy bojownik zje RC to kwestia osobnicza. JA bym chciała żeby mój zjadał, bo mam nadprodukcję, a on tylko z uporem maniaka je straszy, rozpędza się z połowy akwarium i hamuje zaraz przed nimi :D
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: Sabella »

A to ciekawe, ja tu wszędzie czytam, że bojki skutecznie regulują populację krewetek :D A bojownik z "kubeczka" czy zasymilowany był wcześniej z innymi stworzonkami?
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: Ginuha »

W sklepie mieszkał z w normalnym akwarium. U mnie długo był sam, dopiero jak przestałam mieć skrupuły to wrzuciłam mu kilka krewetek. Myślę że zjada te świeżo wyklute bo z każdego wylęgu przybywa jedna albo dwie sztuki. Niczego większego niż ok 6 mm nie rusza.

edit: mi tez było szkoda, na początku, ale RC mnożą się w takim tępie, że coś ich populację musi kontrolować.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: Sabella »

U mnie krewetki rosną jak szalone- przez 2 tygodnie prawie o centymetr (większość z nich).

Jeszcze do wyższego pH myślałąm o takim zestawieniu:

2 x gurami mozaikowe (tak wiem, za małe akwa, jak urosną to oddam)
6x modrook słoneczny
6x brzanka titteya LUB 8x razbora galaxy
4-5 samców gupika


Coś przeoczyłam? mogłoby być? Nic niczego nie będzie zjadało? :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: BARA »

Na gurami masz mocno za małe akwarium. Dla tych ryb 200l na parę to minimum. Nie ma takiego argumentu "jak dorosną to oddam" - nie przyjmuję go.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: Sabella »

Hej, na ten moment w akwarium mam następującą obsadę (126 l, 26-27 stopni):

6x kirysek Sterby
1x zbrojnik pospolity albinos

6x zwinnik Blehera
6x neon czerwony
4x military helmet
3x otosek przyujściowy
4x pielęgniczka Ramireza (3+1)

Generalnie jest szaroburo i mi się nie podoba, pomimo, iż ilościowo wydaje się dużo, akwarium wydaje się puste. Nie chcę dokupywać drugiego samca ramirezki- ciężko będzie mi znaleźć drugiego tak wyrośniętego jak mój aktualny. Chociaż Pan Ramirez jest jedyną zdobną tybą tutaj tak naprawdę.

Myślałąm jeszcze o 2-4 neonach, czy da radę wcisnąć tu ładną, a przede wszystkim kolorową rybkę, żeby nie było tak szarawo?
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: Mike122 »

Jak to szaroburo ? Ramirezy kolorowe, kiryski nakrapiane, zwinnik czerwone i czarne ciapki, neony czerwień na całej długości... ja tu widzę wiele kolorów :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: (126l) - prośba o pomoc w doborze obsady

Post autor: grzesi3k »

Ramy jedna parka, a otoski wolą zimniejszą wodę.
ODPOWIEDZ