[112L ]- pytanie o obsadę

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Blazej-NL
Posty: 5
Rejestracja: 01 lis 2020 17:56

[112L ]- pytanie o obsadę

Post autor: Blazej-NL »

Z racji iż to mój pierwszy post tutaj chciałbym wszystkich gorąco powitać i pozdrowić. Po wielu latach wróciłem ponownie do hobby jakim jest akwarystyka słodkowodna. Trochę już w głowie wywietrzało wiadomości od czasu kiedy to się robiło "bimbrownie" zamiast butli CO2, czy wynajdywało inne DIY rozwiązania. Teraz w sklepie "ja pie...nicze" kolorowy zawrót głowy, nie wiadomo co wybrać tyle tego się narobiło. Ale do celu.

Pytam o obsadę nowych lokatorów (ryb jeszcze nie ma zbiornik wystartował 5 dni temu)

Zbiornik: 112L (80x35x40)
Filtr: Tetra EX 600 plus (Wkłady filtracyjne niestety póki co oryginalne)
Oświetlenie: LED 52W (4800 lm)
Ogrzewanie : Tetra 100W

Roślinność:
I - Hydrocotyle verticillata
I - Eleocharis acicularis
I + II - Pogostemon helferi
II - Anubias nana
III - Hygrophila corymbosa
III - Egeria densa
III - Echinodorus bleheri
Roślinnośc chyba generalnie łatwa w uprawie

No i teraz kto doradzi co tu wpuścić do środka, (wiadomo pewnie neony, kardynałki czy inne małe ciumciam) a może ktoś ma z goła inne (nie te standardowe doświadczenia) co ciekawego może zamieszkiwać ten zbiornik.


Dziękuję serdecznie za wszystkie porady, jak również konstruktywne słowa krytyki.
Blazej-NL
Posty: 5
Rejestracja: 01 lis 2020 17:56

Re: Start baniaka 112L - pytanie o obsadę

Post autor: Blazej-NL »

Proszę moderatora o przeniesienie posta tam gdzie trzeba bo chyba napisałem nie tu gdzie trzeba - przepraszam za bałagan

temat przeniesiony do prawidłowego działu MODgrzesi3k
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Start baniaka 112L - pytanie o obsadę

Post autor: grzesi3k »

Zdjęcie daj. Jakie masz pH i twardość? Jakie podłoże. Jaka temp?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Start baniaka 112L - pytanie o obsadę

Post autor: owlman »

Czesc .
52W to sporo swiatla ...uwaga .
Odpowiedz w sprawie zarybienia moze byc tylko jedna ; maly zbiornik = male ryby .
Jezeli nie neony /np zielone/ to moze cos z boraras lub amandy ? kiryski pigmeje , galaxy , endlerki ,male brzanki , rasbory espei . Oczywiscie nie wszystko na raz . Daj zdjecie zbiornika ....chetnie skrytykujemy .
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Start baniaka 112L - pytanie o obsadę

Post autor: wojtass9 »

No ale podaj te informacje o które prosił Grzesiek wtedy będzie łatwiej coś dobrać ,bo np możesz dać głowaczyki barwne i do tego jakieś modrooki .
Blazej-NL
Posty: 5
Rejestracja: 01 lis 2020 17:56

Re: Start baniaka 112L - pytanie o obsadę

Post autor: Blazej-NL »

W załaczeniu fotki o których wspominaliście, akwa jak akwa, wiem szału nie ma, co do obsady nie wiem czy się nie pospieszyłem za bardzo no ale trudno, jak którys nie będzie pasował do tego zbiornika to za dwa trzy miesiące założe drugie akwa i powędruje tam.
Obsada:
5 szt Brzanka Nadobna
4 szt Kosiarki
4 szt Gurami mozaikowe

pH wody . 6.5
Temp. 25 i stoi w miejscu
Załączniki
20201108_171752.jpg
20201108_171752.jpg (443.12 KiB) Przejrzano 3482 razy
20201108_171744.jpg
20201108_171744.jpg (440.64 KiB) Przejrzano 3482 razy
20201108_171704.jpg
20201108_171704.jpg (379.17 KiB) Przejrzano 3482 razy
Ostatnio zmieniony 08 lis 2020 18:32 przez Blazej-NL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Start baniaka 112L - pytanie o obsadę

Post autor: owlman »

Akwa fajne . Szkoda tylko ,ze nie zaczekales z rybami az rosliny rusza na dobre . Ciekawe to podloze - co to jest ? Dolej wody .
ps Mieszkasz w Holandii ?
Blazej-NL
Posty: 5
Rejestracja: 01 lis 2020 17:56

Re: Start baniaka 112L - pytanie o obsadę

Post autor: Blazej-NL »

No właśnie trochę brakło cierpliwości, i dzisiaj pojechałem do TuinCenter kupić jakieś rybki. Tak mieszkam na stałe w NL. Podłoże to zwykły żwirek o granulacji 1-3 mm 8 kg 1 woreczek.
Po co mam dolać wody? - jest 3 cm poniżej góry szkła, za mało?
Załączniki
podloze2.jpg
podloze2.jpg (344.07 KiB) Przejrzano 3474 razy
podloze1.jpg
podloze1.jpg (499.32 KiB) Przejrzano 3474 razy
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Start baniaka 112L - pytanie o obsadę

Post autor: grzesi3k »

Hej dolej wody tak 1-1.5 cm od krawedzi. Podales temp I pH, a jak twardosc? Sprawdz w wodociagach albo popros niech ci w sklepie sprawdza.
Jak narazie "idziesz w Azje" ;) nie wiem czy 4 gurami to dobry pomysl w 112.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [112L ]- pytanie o obsadę

Post autor: BARA »

Na gurami Twoje akwarium jest znacząco za małe! 200l na jedną parę jest ok. Jak dojdzie do tarła ryby się pozabijają. Radzę je oddać.
Na kosiarki Twoje akwarium jest bardzo znacząco za małe! To ryby stadne, dla nich 300l jest na styk, rosną bardzo szybko, osiągają 15 cm i są bardzo energiczne. Radzę je oddać nim są małe, potem nikt ich nie będzie chciał...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Blazej-NL
Posty: 5
Rejestracja: 01 lis 2020 17:56

Re: [112L ]- pytanie o obsadę

Post autor: Blazej-NL »

BARA pisze: 09 lis 2020 11:02 Na gurami Twoje akwarium jest znacząco za małe! 200l na jedną parę jest ok. Jak dojdzie do tarła ryby się pozabijają. Radzę je oddać.
Na kosiarki Twoje akwarium jest bardzo znacząco za małe! To ryby stadne, dla nich 300l jest na styk, rosną bardzo szybko, osiągają 15 cm i są bardzo energiczne. Radzę je oddać nim są małe, potem nikt ich nie będzie chciał...
Nie bardzo to rozumiem, bo gdyby przyjąć zasadę (notabene znalezioną na niejednym forum 1 cm ryby = 10 L wody) to dla czterech kosiarek potrzebowałbym akwa o pojemności 600L !!!!
Natomiast gurami mozaikowy (4 sztuki) miałyby się znakomicie w akwa 480 litrowym. I tutaj mówimy o pojemności, czy jak kto woli przestrzeni życiowej tylko dla tych ryb. Ośmiu rybek (po cztery) w dwóch osobnych zbiornikach, bez możliwości dodania żadnych innych. Jakby tak brnąć dalej w matematykę to z każdego jednego zbiornika należałoby odjąć przynajmniej 40 - 60 L które doliczamy na (żwir, kamienie, korzenie i inne duperele)

Żeby było jeszcze ciekawiej po przeczytaniu kilku witryn akwarystycznych znalazłem takie info.

odnośnie gurami
nie mogę skopiować cytatu więc zamieszczam link

Tutaj z kolei odnośnie kosiarek
..." Nie zapominaj o tym, że to ryby stadne. A więc, powinieneś zakupić przynajmniej kilka sztuk, by nie czuły się one samotne w akwarium. Odpowiednio do wielkości swojej „rybiej grupy”, dopasować powinieneś również wielkość zbiornika wodnego. Dla 10 sztuk, akwarium powinno mierzyć minimum 120 cm długości"...
Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem, jeśli nie to proszę o sprostowanie, i skąd biorą się takie rozbieżności w zamieszczanych informacjach, żeby była jasność to broń boże nie neguję waszej wiedzy bo z pewnością posiadacie ją w znacznie większym stopniu niż ja natomiast "biorąc na logikę" to wiele informacji znalezionych w sieci (niby to na stronach stricte dedykowanych akwarystyce takiej czy owakiej) jest co najmniej sprzeczna
owlman pisze: 08 lis 2020 12:49 Czesc .
52W to sporo swiatla ...uwaga .
Odpowiedz w sprawie zarybienia moze byc tylko jedna ; maly zbiornik = male ryby .
Jezeli nie neony /np zielone/ to moze cos z boraras lub amandy ? kiryski pigmeje , galaxy , endlerki ,male brzanki , rasbory espei . Oczywiscie nie wszystko na raz . Daj zdjecie zbiornika ....chetnie skrytykujemy .
Tutaj też moje pytanie dlaczego "uwaga" - to niecałe 0,46W/L wody - nawet nie 0.5 jak to prawią inni którzy twierdzą że rośliny = światło, ale.... zaczyna mnie zastanawiać czy oświetlenie LED przeliczać tak samo jak stare "niegdyś dobre świetlówy" które świecą dookoła, czyli może nie W/L a lm/L ????
butla z CO2 wyląduje u mnie za Max dwa tygodnie - z drabinkami(dyfuzorem) wężykami reduktorami i innymi pierdołami, jedzie z DE więc musze poczekać chwilkę.
Pytanie - Dlaczego uważać z taką ilością Watów?

A na koniec "wisienka na torcie" znaleziona w sieci przez przypadek.
"Odnośnie tematu czego nie wolno robić w akwarium - podawanie przelicznika 1 cm ryby=1 litr jest dużym błędem, który stosują niektórzy nieświadomi akwaryści. Nie wyobrażam sobie w akwarium 50 l nawet 1 bocji, skalara, welona czy innych ryb. Pomijając ich wymagania odnośnie minimalnej ilości (ławice, grupy, haremy, pary itp) to ważna jest także długość zbiornika, czasem jego wysokość, a czasem pojemność."
O co tu "WTF is going on" :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [112L ]- pytanie o obsadę

Post autor: BARA »

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, dlaczego nie należy przeliczać cm ryby na litr wody...

Kosiarki to ryby stadne, trzymałam je u siebie, znam ten gatunek. Bardzo szybko rosną do 15 cm, potrzebują dużej przestrzeni do pływania, więc akwarium o długości minimum 150 cm (!) jest dla nich graniczne, a to daje ok 300l wody przy standardowych rozmiarach zbiornika.

Gurami to gatunek bardzo terytorialny, wymagają zbiornika o długości minimum 100/120 cm dla jednej pary, niestety te co masz zatłuką się podczas tarła.

Powołuję się na moje ponad 30-sto letnie doświadczenia w akwarystyce. Nie szukam informacji z necie. Polecam Ci dobre atlasy akwarystyczne (Schliewen, Schaefer)
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [112L ]- pytanie o obsadę

Post autor: owlman »

Tu jest bardzo fajnie wyjasnione odnosnie oswietlenia led : https://www.youtube.com/watch?v=qk2Ert8HIYI
To podloze w powiekszeniu przestalo mi sie podobac . Zdaje sie ,ze ow zwirek ma bardzo ostre krawedzie a to eliminuje go z akwarystyki . Byc moze sie myle , stary jestem i niedowidze . Jakiej firmy ten zestaw CO2 ? Moze Dennerle ?
Nie przeliczaj centymetrow ryb na litry wody . Masz akwarium 30 litrow . Czy mozesz w nim trzymac rybe 30to centymetrowa ?
ODPOWIEDZ